• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Kudüs Taşlar Kuşlar ve bir beyanname

17 Kasım 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

“Dua dışında da bir şeyler yapmam gerekirdi”. İfadeler, “Kudüs Taşlar ve Kuşlar” isimli serginin sahibi Hacer Öztürk’e ait.

Bu sergi, Ankara’dan yola çıkarak İstanbul’da, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığının Dolmabahçe Saray Koleksiyonları galerisinde açıldı.

Hacer Öztürk, 28 Şubat zulmünü yaşamış, zulüm bittikten sonra da eğitimine devam ederek, şimdi Ankara Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak vazife yapmakta.

Üç yıllık bir emeğin ürünü olan resimlerin her birisi Kudüs’ü anlatıyor.

“İsrail, çocuk-yaşlı-kadın-erkek demeden binlerce masumu şehit ederken, ‘Dua dışında bir şeyler yapmalı” diye eserlerini sergilediklerini anlatan ressam-öğretmen Hacer Öztürk, 30 yağlı boya, 11 taş ve 17 suluboya tablodan oluşan sergiden elde edilecek gelirin tamamının Gazze’ye gönderileceğini söyledi.

Serginin açılışına Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal ile Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız da katıldı ve birer konuşma yaptılar.

Dr. Yasin Yıldız yaptığı konuşmada:

-“İnanıyorum ki bu vicdanlı sesler, bugün karşı karşıya kalmış olduğumuz katliamları, hiçbirimizin yüreğinin kaldıramadığı bebek ölümlerini durdurmak için adımlardan birisi olacaktır. Sergimiz bu gaye ile ayrı bir değer kazanmıştır” dedi.

Prof. Dr. Uğur Ünal da; Kudüs temalı resim sergisinin, İsrail zulmüne karşı her platformda mücadele edilmesi gerektiğini dile getirerek, devlet arşivlerinden bir beyannameyi hatırlattı.

Birinci Balkan Savaşında Padişah adına Başkomutan Vekili Nâzım Paşa’nın; ecdada yakışır şekilde savaşılması, sivillere ve esirlere iyi muamele edilmesi hususunda yayınladığı beyannameden örnekler verdi.

O beyannameyi özetleyelim:

“Kendileriyle barış ve huzur içinde yaşamaktan başka bir şey istemediğimiz komşu Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ ve Yunanistan devletleri her şartta adalet kaidesini ve hukuku, ayaklar altına alarak barış ve huzurun korunması için yaptığımız gayretleri hükümsüz bırakmak için bize küstahça meydan okudular.

Hayatınızı tehlikeye atarak muhafaza eyleyeceğiniz büyük maksadınız gerçek ve kutsal olmakla beraber, şurasını unutmayınız ki, gereksiz ve merhametsizce kan dökülmemeli!

Masumlar, acizler, kadınlar, çocuklar ve esirlere karşı haksızlık yapılmasına izin verilmemeli! Silahı olmayan halkın malı, canı ve her kavmin kendince kutsal olan dini yapıları korunmalı!

Amirlerine itaat için sizinle savaşan ama kalben muharebeyi lanetleyen ve size dost eli uzatmayı cana minnet bilen birtakım kandırılmış çaresizlere merhamet olunmalı”!

5 Teşrîni Evvel [1]328 [18 Ekim 1912]

Ezcümle:

Nazım Paşa’ya rahmet olsun. Haçlıların saldırısında yenik düşen düşmanlara, Müslümanların merhametle davrandığını gören Haçlı Papaza:

-“Ey hıyanetten daha zalim olan merhamet! O kadar zalimsin ki düşmanımızı bile sevdirdin” diyen bir milletiz biz. 

Kudüs Taşlar ve Kuşlar Sergisi, 19 Kasım’a kadar görülebilecek.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Misafi

Bugün cumadan yine üzülerek çıktım. İslam estetiğini kavramak çokmu zor acaba? Hoca efendi hoparlörü sonuna kadar açmış, biribirinin neredeyse aynı hamaset cümleleriyle, diyanet menşeyli olmayan uzuuuun bir hutbe okudu. Sesten rahatsız olan kimi cemaat kulağını tıkadı, kimileri hoparlörden uzaklara kaydı! (Abartmam yok) Birçok camide ve vakit namazlarında da yaşadığımız yüksek sesle yapılmak istenen nedir?!!! Rahmetli Şevket Eygi hatırladım!!!

Okur

Keşke Mustafa Kemal Atatürkün anzak asker annelerine yazdığı mektubu da ilave edebiseniz..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23