• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Kıble medeniyeti mirasını kuşanmak

23 Kasım 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

“İnsan o dur ki, başkalarının derdinden, acısından keder duyar ve yardımcı olur. Eğer bu hasletlere sahip değillerse onlara insan denilmez”. Şeyh Sadi.

Biz Müslümanlar, kıble medeniyetine sahip bir milletiz. Kıble medeniyetini inci taneleri gibi tesbih ipine dizen özelliklerimizden birisi, belki en başta geleni, insanların acılarına ortak, dertlerine derman olabilmektir.

Hamdolsun bu özelliğimiz hâlâ canlıdır ve dünyanın neresinde bir mazlum varsa millet ve devlet olarak derhal oralara gitmekte ve imdatlarına yetişmekteyizdir.

Bugün 48. günün giren Gazze’nin işgali neticesinde; çocuk, kadın, yaşlı demeden binlerce insan, ABD ve AB tarafından desteklenen Katil İsrail tarafından katledilmektedir.

Böylesine korkunç katliamı, lafın çok ama icraatın az olduğu bir şekilde, bütün bir dünya sosyal medya, televizyon ve gazetelerden izlemekte ve daha çok da bakıp geçmektedir.

Bu meselede üzücü taraf şudur ki, bugün İslam âleminde gerçek bir uyanışın başlamaması ve kıble medeniyetinin kuşanılmaması, gereğinin yapılamaması gerçekten çok acı bir durumdur.

Merhum Akif İnan ağabeyin ifadesiyle; “Aynı inancın emzirdiği çocuklarız. Aynı güneşin ışığını bölüşüyor, alnımızda aynı secdenin çizgilerini taşıyoruz”.

İnsan olan için sadece şu tarif bile yeter de artar. Aynı secdenin çizgileri üzerinde ittifak etmek ve tek yürek olabilmek, kıble medeniyetinin mirasını kuşanmak için kâfidir.

Haçlı Batı, İsrail’i kullanarak Ortadoğu ve diğer Müslüman ülkeler üzerindeki birliği, bütünlüğü, beraberliği ve bu gücün ne kadar olduğunu ölçmektedir.

İsrail, Haçlı Batının deneme tahtasıdır. Bu savaşın sonuna göre İslam dünyasına yeni bir rol biçeceklerdir, aslında biçtiler de denilebilir.

Bir tek Türkiye’nin nabzını tam ölçemiyorlar. Çünkü yine Müslüman âlem içerisinde millet devlet bütünlüğünü sergileyen ve bu özelliğine sahip çıkan sadece bizim ülkemizdir.

Bu sebeple Haçlılar bir hayli sıkıntıdadır. Siyasetin muhalefet kanadı da en az Haçlılar kadar sıkıntıdadırlar. Buna rağmen Gazze’nin gaspı, milli birliğimizi yeniden canlandırmıştır.

Filistin’in, İsrail ve Batı nezdinde düşmesi, bütün bir İslam dünyasının kaybı demektir. Haçlı zihniyetlilerin yüzyıllardır beklediği, özlediği de Filistin’in değil, İslam’ın düşmesidir.

Müslüman milletlerin huzur, güven ve istikrarlı geleceği, inandıkları dinin şemsiyesi altında bir ve beraber olmalarına bağlıdır.

İslam şemsiyesi altında birlik olmayan milletler, kendilerine çekidüzen veremez, kadrolarını iş başına getirmezlerse, dışarıdan yahut içeriden peydahlanan; “fitne-fesat-dedikodu-riya-ikiyüzlülük” gibi gayri insani hasletlerin esareti altında ezim ezim ezilirler.

Nihayet bugün görülmektedir ki, bazı Müslüman ülkelerin halkları, yöneticileriyle birlikte Gazze’ye karşı bu nedenle birlik sağlayamamaktadırlar.

Ezcümle:

Başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve hükümetimizle birlikte; “insaf-vicdan-yürek-kalp-ahlak-namus-haysiyet ve şeref sahibi insanlarımız”, Kıble medeniyetini kuşanmanın gereğini yapmakta ve zalimlere karşı durmaktadırlar. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ulan uca!

abi şimdi bu ölü yakma olayı geldi ya Türkiye’ye de; Adana, Urfa yiyemiyorum ben artık yaa! hadi ya kebabı pişirirken aşçı kömür olarak ölüyü yakıyorsa diye bir kaygı oluşuyor bende be! âdîler!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23