• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

İslam Deklarasyonu Ve Tarihi Savunma

20 Ekim 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Dün, Bosna-Hersek Cumhuriyet Konseyinin ilk başkanı Aliya İzzetbegoviç’in vefatı üzerine, İslam Deklarasyonu üzerine yazmış, bugün bazı pasajlar aktaracağımızı söylemiştik.

“Müslüman bir lider ve Müslüman bir şahıs nasıl olmalıdır” sorusu yıllardır, belki asırlardır sorulagelmiştir.

Sahabe dönemini hariç tutarsak, Sözünü, özünü ve eylemini dini değerlerine hasretmiş lider çok az bulunur.

Aliya, hayatı boyunca ve liderliği süresince, inancından taviz vermeden, inancının hakikatlerini dışlamadan, tüm dünyada her dinden insana karşı dininin gereklerini savunmuştur.

Sözü uzatmayalım ve İz Yayıncılıktan çıkan kitaptan örnekler sunalım.

- İslami yeniden doğuş, muazzam maddi ve manevi fedakârlıklar yapmaya hazır insanların varlığı olmadan hayal dahi edilemeyeceği gibi, aynı şekilde yüksek seviyeli karşılıklı itimat ve sadakatli bir işbirliği olmadan da düşünülemez.

- Medeniyetin kültürü yok etmemesi, sadece din ile teminat altına alınabilir. Salt maddi ve teknik terakki, bazı hadiselerin açık bir şekilde gösterdiği üzere, barbarlığa aleni bir geri dönüş halini alabilir.

- Dini yenilenme, hayatın asıl gayesine, niçin ve ne için yaşadığına, yaşaması gerektiğine ilişkin net bir şuur sahibi olmaktır.

- Müslüman dünyasındaki ahlaki durumun vahameti, asabiyet bozukluğu, batıl inançların, yolsuzluğun yaygınlığı, tembellik ve ikiyüzlülük, gayri İslami âdet ve alışkanlıkların hüküm sürmesi, nasırlaşmış bir materyalizm, şevk ve ümidin endişe verici boyuttaki eksikliğindendir.

- “Hedefe giden yolda her şey mubahtır” şeklindeki formülasyon, sayısız suç ve cürüme sebep olmuştur. Gayenin mukaddes olması, bu yolda kullanılacak yakışıksız vasıtalar, hedeften ödün verilmesine ve hedefin daraltılmasına neden olabilir.

- Medeniyet, kadınları kullanılan veya kendilerine tapılan bir obje haline getirdi. Lakin kadınların ellerinden değerlerini ve şereflerini taşıyabilecek yegâne vasıtaları olan şahsiyetlerini aldı. Anneliği göz ardı ederek, kadınları en temel ve alternatifsiz fonksiyonlarından mahrum bıraktı.

- İslam dünyasının tabii zenginlik ve imkânları devasa ölçüdedir. Bu dünyanın bir parçasından ibaret olan Endonezya, ABD ve Sovyetler Birliği’nin ardından dünyanın üçüncü en zenin yoğun arazisine sahiptir. Bir bütün olarak ele alındığında İslam dünyası, bu açıdan dünyada ilk sıradadır.

- İnsanların çalışma ve bilgi yoluyla elde ettikleri haricinde, mucize diye bir şey yoktur. (Mucize Peygamberimizle bitmiştir.) Mucizevi yollarla düşmanları kovacak, fakirliği ortadan kaldıracak, refah ve aydınlanma tohumları ekecek hiçbir mehdi yoktur.

Mehdi, bizim tembelliğimizin hatta imkânlarımız ve mücadele vasıtalarımıza nispeten zorluk ve problemlerin orantısız derecede büyük olduğu durumda, içimizde büyüyen güçsüzlük hissinin doğurduğu sahte umudun adıdır.

- İslam toplumunun mevcudiyeti, gücü veya zayıflığı, tıpkı diğer toplumlar için olduğu gibi çalışmasına ve mücadelesine bağlıdır. Bu açıdan bizim toplumumuz, Allah indinde hiçbir imtiyaza sahip değildir. (Kur’an-5/7)

Aliya’nın ruhu için el-Fatiha. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Güney Doğulu

BOYKOT BOTKOT BOYKOT BOTKOT ......... İSRAİL ÜRÜNLERİNİN TAM LİSTESİ! TÜRKİYE'DE SATILAN İSRAİL ÜRÜNLERİ HANGİLERİ? İŞTE İSRAİL MARKALI ÜRÜNLER… İsrail markalı ürünlerin listesi: ......... Ṣarkıcı: ......... Linet Giyim: ..... Tommy Hilfiger, Nike, Adidas, Vakko, Polo, Ralph Lauren, Berk Çorap, Parizyen, Müjde, Hugo Boss, Calvin Klein, Levi’s, Timberland, Lumberjack, Giorgio Armani Gıda: ........ Danone, Maggi, Nestle, Nescafé, Nesquik, Jacobs, Banana, McDonald’s, Burger King, Knorr, Calve, Komili, Becel, Sırma, Rama, Sana, First Sakız, Falım Sakız, Mis, Elittepe Kahve İçecek: ......... Coca Cola, Sprite, Fanta, Schweppes, Turkuaz Su, Cappy Meyve Suyu, Sensun Temizlik: ......... Pedo, Can Bebe, Prima, Orkid, Signal, İpana, Alo, Ariel, Mintax, Vim, Omo, Cif, Yumoş, Rinso, Lux Kozmetik: ........ . Mac, Revlon, L’Oréal,Calvin Klein, Ralph Lauren, Giorgio Armani, Elida, Wichy, Gilette Medya:......... Fox Tv, Cnbc, Cnbc-e, National Geographic, Cnn, Power Fm 100 Teknoloji: .......... IBM, Intel, Dell, Nokia, Icq Otomotiv: ....... Opel, Ford, Mazda, Volvo, Chevrolet, Pontiac, Saab Sigara: ....... Phillips Morris, Parlement, Marlboro, Parliament Reserve, Parliament Uzun Kutu , Parliament Super Slims, Parliament Kısa Kutu, Murattı, Chesterfield, L&M Kısa, L&M Uzun, Lark Kısa, Lark Uzun, Bond Street Kısa, Bond Street, Uzun, Lider Akaryakıt: ....... Bp, Shell Diğer: ......... Carrefour, Alarko Jeneratör, Alarko Klima, Kiwi Ayakkabı Ürünleri, 20th Century Fox Filmcilik, Astel Bant, Citibank, Kodak, La Roche
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23