• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

İslam Deklarasyonu ve Tarihi Savunma

25 Ekim 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

“Gayemiz: Müslümanların İslamlaştırılması”.

“Sloganımız: İnanmak ve Mücadele etmek”. Aliya İzzetbegoviç.

Bu hafta tanıtacağımız eser, Ketebe Yayınlarından.

19 Ekim 2003 yılında rahmetli olan Bosna Hersek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç’in “İslam Deklarasyonu ve Tarihi Savunma” isimli kitabı.

Aliya İzzetbegoviç, bir cumhurbaşkanı, bir asker, bir lider ve bir baba olarak dünya milletlerine çok özel insanlık dersleri vermiştir.

Merhumun özel ve siyasi hayatı başta olmak üzere icraatları, dünya insanlığının; “huzur-güven-istikrar ve istikbali” adına bir destan niteliğindedir.

Yazının baş kısmındaki “Müslümanların İslamlaştırılması” tespiti aslında pek çok şeyi anlatmaktadır. İslam âleminin problemi bu hakikatin içerisinde yatmaktadır.

İslam âlemindeki ekonomik, kültürel ve siyasi perişanlıkların ana nedeni, Müslümanlığımızın İslamlaşamaması meselesidir.

İnanma çizgisini geçip, hakikatlerle yüzleşemeyişimiz; inandığımız değerleri cüzdanımızla nefsimizden öte götüremememizdir.

Gözümüzün önündeki saban okunu göremeyip, başkalarının gözündeki saman çöpünü görenler olarak başkalarını günahıyla uğraşmaktayız.

Lafı uzatmayıp sözü ehline bırakmalı.

Rahmetli Aliya, deklarasyona şu ifadelerle başlamış:

“Bu deklarasyon, nereye ait olduklarını bilen ve hangi tarafta olduklarını tüm kalpleriyle açık bir şekilde hisseden Müslümanlara yöneliktir.

Böyle kimseler için bu deklarasyon, aidiyet duygusu ve aşkın gerekli kıldığı üzere bazı elzem çıkarımlar yapmaları hususunda bir çağrı niteliğindedir.

Tüm İslam dünyası bir kaynama halinde ve değişim vetiresinde. Yukarı yönlü ilk döngüsünü tamamlayan bu değişim neticesinde dünya neye benzeyecek olursa olsun, kesin olan tek şey var; dünya artık bu asrın ilk yarısındaki dünya olmayacak.

Pasiflik ve atalet devri ilelebet sona erdi. Herkes, özellikle de Doğu ve Batı’daki güçlü yabancılar, bu değişim ve hareket vetiresinden istifade etmeye çalışıyor.

Bu defa orduları yerine fikirleri ve sermayelerini sevk ediyorlar. Buralardaki varlıklarını garanti altına almak ve Müslüman ulusları manevi açıdan zayıf, maddi ve siyasi açıdan kendilerine bağımlı vaziyette tutmaya devam etmektedirler.

Çin, Rusya ve Batı memleketleri, İslam dünyasının değişik kısımlarında içlerinden hangisinin tahakkümünün geçerli olacağı konusunda çekişmekteler.

İslam dünyası, onlara değil, Müslüman halklara aittir.

Coğrafi açıdan en avantajlı pozisyonda olan 700 milyon insan, zengin tabii kaynaklara haiz olmanın yanı sıra muazzam bir kültür ve siyasi geleneğin mirasçısı ve yaşayan bir İslam düşüncesinin taşıyıcısı konumundadır ve birilerinin uşağı olarak kalmaya devam edemez”.

Ezcümle:

Aliya İzzetbegoviç’in deklarasyonunun üzerinden (1970) 51 yıl geçmiş ve bizim dışımızdaki diğer İslam ülkelerinde pek bir değişim görülmemektedir.

Bizim de kendimize gelmemizin önündeki engeller meydandadır. İslam’a dost gibi duranların, İslam’a düşman olanlarla ittifakları başlıca sebeptir.

Aliya’nın deklarasyonuna yarın da devam edelim.

Kitap hakkında: Ketebe Yayınları; 

0212-612 29 30 [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23