• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

İnsafsızlık İnsanlığın İflasıdır

05 Temmuz 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Sadece insafsızlık değil elbet. Vicdansızlık, ahlaksızlık, hayâ kaybı, bunların içini ve dışını besleyen her türden kötülük, insanlığın iflasına sebeptir.

Şimdi aktaracağım vakıaya benzer başka hadiseler vardır fakat toplum olarak öyle eften püften meselelerin peşine takılmaktayız ki, insanı ve insanlığı es geçtiğimizi görememekteyiz.

İlk insandan bu tarafa toplum olarak yaşayan halkların helakine baktığımızda, karşımıza tek sebep olarak; “ahlaksızlık, vicdansızlık ve insafsızlık” çıkmaktadır.

Kapitalizmin şartı, ne pahasına olursa olsun haram kazanç, haram kazancın ardına kadar açtığı sürekli tüketme baskısı, insanı ve insanlığı soyduğu hırs ve tamahtan mütevellit insafsızlık, insanı iflasa sürüklemeye devam etmektedir.

Tabi aslında önce vakıayı yazsam sonra bunları söyleseydim daha iyiydi ama beceremedim. Neyse geçelim.

Buyurun vakıanın özetine. Yalnız hadisenin nerede kimler arasında vuku bulduğunu ahlaki ve insani değerler gereği yazamıyorum.

B isimli bir hanım kızcağız, 2018 yılında, kumarbaz ve ayyaş babası tarafından; tehdit, şantaj ve bilumum baskı yoluyla, kızcağızdan 17 yaş büyük bir başka kumarbaz ve ayyaş birisi ile 20 bin TL karşılığında evlendirilir.

Böyle bir ortamda ve böyle bir evlilikte aile olunur mu? Aile olmanın kendi içerisinde bir takım insani, vicdani, ahlaki kuralları vardır. Aile olamamışlar tabi.

B’nin evliliği altı ay sürmüş. Yine baskı neticesinde hamile kalmış yavrucak. Dram kabullenilecek gibi değil.

Kumarbaz ve ayyaş koca, henüz doğmamış çocuğu, yine aynı çevreden birilerine 50 bin TL ve bir daire karşılığı satmak isteyince, B. evi terk etmiş ve istenmediği için de ailesine dönemeyince, hayırsever birilerinin yanında geçici kalabilmiş.

“Ev ev üstüne sığar da insan insanüstüne sığmaz” denilir. Hamile bir kadın bir başkasının evinde ne kadar ve nasıl kalabilir?

Nihayet hayırseverler taşıyabilecekleri kadar taşımışlar ve durumu Deniz Feneri’ne bildirmişler.

Şimdi B, Deniz Feneri’nin himayesinde, kiralık bir eve yerleşmişler. 2,5 yaşındaki kızı ile hayatta kalma mücadelesi vermekte! Henüz dram bitmedi.

B’nin kızı E, epilepsi ve hepatik stetoz (karaciğer yağlanması) hastalığına müptela imiş ve hastanelere gidip gelmekteymiş.

B bütün bunlarla uğraşırken, bir önceki ev sahibi üç-beş kuruşa tamah ederek, anneyi ve çocuğu “evi satıyorum” diye çıkarmış.

Neyse ki vicdanlı, ahlaklı, namuslu bir ev sahibine denk gelmiş de “Benim de hayrım olsun” diye adamcağız, 2000 lira indirim yaparak evini kiraya vermiş.

Deniz Feneri, B’nin çıkartıldığı evden, yeni taşınacağı evine olan masraflarını hayırseverlerin desteğiyle karşılamış ve biraz olsun nefes almışlar.

Ezcümle:

Rabbim insanı ahlak yoksunluğundan korusun. B’nin hastane ve geçim masrafları, halen Deniz Feneri Derneği’nin himâyesinde sürmektedir.

İnsaf sahiplerine duyuralım istedik.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Emir

Muhterem yazar ahlâkî,ailevi sorunlar gün geçtikçe çoğalmaya devam ediyor bunların yanında ADALET konusunda hiç güven yok. Yöneticiler duyarsız mı kalıyor, tek hedef gelecek seçimleri kazanmak herhalde

ömer

İnsafsızlığın o kadar çok örnek ve çeşitleri var ki mesela torpilli birinin gelip senin işini elinden alması gibi
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23