• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Hudutsuz Merhamet -1

30 Mayıs 2024
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Terör devleti İsrail, 7 Ekim 2023’ten bu yana aylardır sürdürdüğü katliamları, -Hala İnsan Kalabilen- bütün dünya insanlığının gözü önünde sürdürmektedir.

Mazlum ve çaresiz Filistinlilerin dostu olmak ve her türlü yaralarını sarmak üzere aralıksız yardım ve desteklerini sürdüren devletimiz ve milletimiz, hudutsuz merhametle yanlarında olmaya devam etmektedir.

Bu hudutsuz merhametimizin temelini elbette dinimiz oluşturmaktadır ve bu temelin yüklediği misyonun en merhametli dönemini geçmişte Devlet-i Aliyye de yapmıştır.

Osmanlı Devletinin Yahudilere yönelik yardım ve hoşgörüsüne dair arşiv belgeleri, Devlet Arşivleri Başkanlığında mevcuttur.

Bu manada Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Sefarad Yahudileri için zor ve dar zamanlarında güvenli bir liman olan Osmanlı Devletinin, asırlarca süren insani yardım, hoşgörü ve diplomasi politikalarına dair belgelere dayalı bir analiz yaptı.

O analizden bazı noktaları paylaşalım:

…………….

“Arşivlerimizde Osmanlı Devleti’nin farklı ülkelerde zulme maruz kalan milletlere yönelik yardımlarıyla ilgili çok fazla kayıt mevcuttur.

Arşiv belgelerimiz, Osmanlı’nın bu alicenap tavrından en fazla istifade eden toplumların başında Yahudilerin/Musevilerin geldiğini göstermektedir.

15. yüzyılın sonlarında Avrupa’nın güneybatısında bulunan İspanya’da dinî kaynaklı büyük bir siyasi travma ve kıyım yaşanmıştır.

1469 yılının Ekim ayında Kastilya Kraliçesi I. Isabella ile Aragon Kralı II. Fernando’nun evlenmesiyle sağlanan İspanya siyasi birliği, bölgede yaşayan Müslüman ve Yahudiler için de sonun başlangıcı olmuştur.

1492’de Gırnata’nın işgali, burada sekiz asırdır hüküm süren Endülüs’teki İslam egemenliğini kesin olarak sona erdirmiş, aynı yıl çıkarılan Elhamra Kararnamesi ile de artık bu topraklarda Yahudilerin yaşayamayacağı ilan edilmiştir.

……………

Burada vurgulanması gereken husus, İspanya’daki Müslüman hâkimiyeti sona erince bunun Yahudiler için de bir felakete dönüştüğü gerçeğidir.

Bu gelişmelerden sonra göçe zorlanan Yahudiler huzur ve refah içerisinde yaşayacaklarını düşündükleri Osmanlı Devleti’ne de sığınmışlardır.

Sultan II. Bayezid (1481-1512) muhtaç durumdaki Yahudilerin Osmanlı ülkesine yerleşmesine bilâ-tereddüt ve memnuniyetle müsaade etmiş; onların İstanbul-Selanik-İzmir ve Edirne gibi önemli şehirlere iskânlarını sorunsuz olarak temin etmiştir.

Sefarad (İbranice İspanya) Yahudileri olarak isimlendirilen bu gruplar, Devlet-i Aliyye’nin engin hoşgörüsüyle millet sistemi içerisinde yüzyıllarca huzurlu bir şekilde yaşamışlardır. 

1519 tarihli Tahrir Defteri’nde, Edirne’ye yerleştirilen Yahudiler için artık hayatın normale döndüğü görülmektedir.

Bu defterde, “Yahudiyan-ı Nefs-i Edirne” (Edirne merkezindeki Yahudiler) başlığı altında “Cemaat-i Katalan”, “Cemaat-i Aragon”, “Cemaat-i İspanya” gibi alt başlıklarda Yahudilerin nereden geldiklerini gösteren isimlendirmelerle kayıtları tutulmuştur.

Aynı başlık altında Almanya, Portekiz gibi diğer Avrupa topraklarından gelen Yahudilerin olduğu da görülmektedir.

Edirne’deki Yahudi iskânına dair bu kayıt, diğer Osmanlı topraklarına yerleştirilenler için de örnek mahiyetindedir”. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Eeee sonra , böyle lanetli kavime merhamet edilir mi ? Bırakın gebersinler . Ecdadımız büyük hata yapmış , Osmanlı’yı yıkan da yahudi . Dinimiz yahudiye merhamet edin demiyor ki . Bunlara merhamet edilmez . Allah belalarını versin , soyları tükensin soysuzların .

Orhan İnan

Yaa, işte böyle..Osmanlı imani yüceliğinin, vicdanlı yönetiminin gereğini yapmış. Ancak bu vahşiler dedelerine yapılan iyiliği zerre miktarı kaale almamış ve içindeki canavarı, ihaneti günyüzüne çıkarmıştır. Müslüman kanı içmekte ve asla doyacak gibi de görülmemektedir. Daha çok ve daha çoğuna ihtiyaç duymaktadır. Bir an evvel onlar ve destekçileri gereken dersi almalı ve dünya bu acımasız katillerin zulmünden kurtarilmalidir. Bunun ilk adımı da içimizdeki siyonist sever hainlerden kurtulmak olmalıdır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23