• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Hayırlar şerlerden çok olunca

22 Ekim 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

“Haçlı Batının ve içimizdeki siyasetten sosyal medya şeytanlarına kadar tüm alanlardaki hizmetçilerinin; akıl, mantık, iz’an dışı her türden ihanetlerine rağmen bu millet nasıl ayakta duruyor” diye soruluyor.

Sorunun çeşitli cevapları olabilir. Bunlardan birisi ve muhalefeti çılgına çeviren tarafı, Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi güçlü bir lider ile “milli iradenin” amentü duruşudur.

Milli iradenin kırmızı çizgisi; devletin bütünlüğü, vatanın bölünmezliği, milletimizin birlik ve dirliğidir. Bu birlik ve dirliği amentümüz sağlamaktadır.

Bu çizginin korunması, 14 asırlık bir inancın, samimiyetin, sahiplenmenin neticesi ve uygulanır olmasıdır. Birliğimizi-dirliğimizi bozmak isteyenlerin esas gayesi, milletimizin amentüsüne olan tahammülsüzlükleridir. 

Bizim medeniyetimizin temelini oluşturan güç kollarından birisi, zekât müessesemize bağlı vakıflarımız, hayırsever kuruluşlarımızdır.

Selçuklularda, Osmanlılarda ve bugün, resmi veya özel vakıflar, sosyal hayatı dengeleyen önemli kurumlarımızdır.

Sosyal hayatı dengeleyen müesseseler, ihtiyaç sahibi ailelerin beslenmesinden, barınmasından, işinden eğitimine kadar her hususla ilgilenmektedirler.

Bugün yüzlerce hizmetlerden birinden söz etmek istiyorum. İmaretlerden.

Bursa’da kurulmuş beş imaret bulunmaktadır. Bunlardan ikisini yakından gördüm.

Birisi Çekirge’de 633 yıllık geçmişe sahip I. Murad Hüdavendigar Camii yanında bulunan Birlik Vakfı bünyesindeki I. Murad Hüdavendigar İmarethanesi.

Diğeri ise Sultan Çelebi Mehmed’in türbesinin (Yeşil Türbe) yanında bulunan ve Somuncu Baba Vakfı tarafından hizmet verilen imarethane yahut aşevidir.

İmarethanelerin bugününe gelmeden şu kadarını da söylemeliyiz. İmarethaneler bütün bir Osmanlı coğrafyasında kuruluşla birlikte faaliyete geçmiştir.

İmarethaneler, Padişahlar başta olmak üzere devletin ileri gelenlerinin ve varlıklı ailelerin bağışlarıyla, halka hizmet vermiş ve halen vermektedirler.

Bursa’daki beş büyük imarethane de bizzat Padişahlar tarafından kurulmuş ve günümüze kadar aralıksız faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Çekirge’de Birlik Vakfı Bursa Şubesi tarafından hizmet veren I. Murad Hüdavendigar İmarethanesinden her gün 450 ihtiyaç sahibi aileye yemek dağıtılmaktadır.

Sadece ihtiyaç sahibi ailelere değil, ayrıca vakıf merkezinde de öğrenciler başta olmak üzere öğün vaktinde gelen herkese yemek ikram edilmektedir.

Birlik Vakfı Bursa Şubesi sadece imarethaneyle ilgilenmiyor elbet. Hemen her konuda kültürel ve sosyal faaliyetlerin yanı sıra biri kız, diğeri erkek öğrenci yurdu olmak üzere iki yurt ile de eğitime büyük katkı sağlamaktadır.

Erkek öğrenci yurdu 176 kişiliktir. Öğrencilere ev rahatlığı sunulan yurtlarda ihtiyaç duyulan tüm hizmetler verilmektedir. 

Kız öğrenci yurdu da 154 öğrenci kapasitesiyle aynı şartlarda hizmete devam etmektedir. Öğrenci yurtlarıyla ilgili şarlatanlık yapan siyasilere ve yalınayaklara duyuralım.

Ezcümle:

Millet olarak 14 asırlık insanoğlu ve tüm canlılara dair medeniyet anlayışımız, hiçbir toplumda yoktur.

İşin garibi, inatla ve ısrarla amentü merkezli medeniyetimizin anlaşılamaması değil, anlamamak için direnilmesidir. Bu topraklar nankörlüğü hiç affetmemiştir, affetmeyecektir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

zamlardan ve hayat pahalılığından ve işsizlikten bahsetseniz ya
 • Yanıtla

İman

ABD'deki mi? İngiltere Avrupa Ülkeleri??????? Koronada doktorlarına dahi maske veremediler günlük ikibin ölü dört bine çıktığı oldu. evsizler rekor seviyede abnde raflar BOŞ.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23