• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Harita Koruyucuları/Hikâyeler

24 Ocak 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Milletler geçmişlerini kültürel değerleriyle taşırlar ve bu yolculuğu hikâyelerle anlatırlar.

Millet olarak bizim sözlü kültür toplumu olmamız hasebiyle; ekonomik-sosyal-siyasal ve kültürel geçmişimizin ve bugünümüzün her safhasının bir hikâyesi vardır.

Bu manada en çok eksikliğini hissettiğimiz husus ise “yerli ve milli hikâyelerimizle, hikâyecilerimizin” az olması ve yazılanların da az okunmasıdır.

Bunu anlamak için ilköğretimden, üniversitelere kadar yapılacak bir araştırmada, yabancı hikâyelerin mi yazarların mı daha çok okunduğunu görebiliriz.

Bu hafta tanıtacağım hikâye kitapları, Erdem Yayınlarından çıkan ve Esra Bahadır Cesar’ın yazdığı, yerli-milli kapsamlı hikâyelerden oluşmaktadır.

Eserlere geçmeden önce neden bu hususun önemine dair kısa bir paylaşımda bulunmak isterim ki meramımız anlaşılsın.

Geçtiğimiz Cuma ve bu Cuma akşamı ATV’de Kenan İmirzalıoğlu’nun sunduğu “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasını izledim.

Geçen haftaki yarışmacı bir Türkçe öğretmeniydi ve bilmesi muhtemel soruyu seyirciye sordu. Gerçi seyircilerin büyük ekseriyeti de yanlış cevap verdi ya...

Tabi ne yarışmacıya ne seyirciye bir diyeceğimiz yok ama eğitimimizin geldiği noktayı da görmemezlikten gelmek hakikati inkâr olur.

Soru hatırladığım kadarıyla şöyleydi.

“Aşağıda isimlerden hangisi TBMM’de milletvekilliği yapmamıştır”. Şıklar şu isimlerdi: Yahya Kemal, Sait Faik Abasıyanık, Mehmet Akif, dördüncü ismi hatırlamıyorum.

Otuz yıllık Türkçe öğretmenimiz soruyu bilemeyince seyirci jokerini kullandı. Seyirciler de “TBMM’de milletvekilli yapmamış” sorusuna, “Mehmet Akif” deyince yarışmacı da Mehmet Akif dedi ve elendi.

Haliyle insanın aklına şu geliyor. Bizim ilk-orta-üniversite öğretim müfredatımızda, İstiklal Marşının nerede-nasıl-kim tarafından yazıldığı ve nasıl kabul edildiği yok mudur?

Mehmet Akif üzerine filmler yapılıyor, belgeseller çekiliyor, yüzlerce kitap yazılıyor, devletimizin bizzat ilgisiyle her fırsatta anılıyor, hatırlatılıyor ama hâlâ istiklalimizin ve istikbalimizin kahramanları bilinmiyor.

Bu haftaki yarışmada da Avrupalıların 40 yıl önceki bir vahşeti soruldu. Yarışmacı böyle bir vahşeti Avrupa’ya yakıştıramadığı için “Ortadoğu’da bir ülke olsaydı, söylerdim ama” dedikten sonra sorunun cevabı, çocuklarının okumasını istediği İsviçre çıktı.

Samimi yorumlarından dolayı Kenan İmirzalıoğlu’na teşekkürler.

Hikâyeciliğimizin, hikâyelerimizin yerli ve milli bir eksen çerçevesinde gelişmesi ve çeşitlendirilmesi elzemdir.

Bizim topraklarımıza ve insanımıza ait insani boyutlu hikâye zenginliği başka milletlerde yoktur. Çünkü medeniyetimizin ve tarihimizin her safhası, insan ve inanç merkezli hikâyelerle doludur.

İşte Erdem Yayınlarından çıkan Esra Bahadır Cesar’ın kaleme aldığı hikâyeler, bu çerçevede hikâyelerdir. Aile bütünlüğünü koruyacak şekilde kaleme alınan “Harita Koruyucuları/Geçmişten Gelen” isimli üç kitap ile “Emanetdar Ayasofya Dehlizlerinde” adlı hikâye kitabı, tarihi sevdirerek öğretiyor.

“Emanetdar Ayasofya Dehlizlerinde” kitabı, “2. Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Festivali Çocuk Edebiyatı Yılın Kitabı” ödülünü almış.

Eserler hakkında: Erdem Yayınları; 0212-486 34 00 www.erdemyayinlari.com.tr

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AHMAK

SAFSATADAN BAŞKA BİR ŞEY ÖĞRETMEZSEN OLACAĞI BU BUNDAN BETERI OLUR AHMAK

NASS

NASS BİTİ MÜSLÜMANLIKTAMI
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23