• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Hak Yol İslam Yazacağız

23 Mayıs 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bu hafta tanıtacağımız eser, Nevin Meriç’in, Hasan Aksay ile yaptığı söyleşiden oluşan ve Turkuvaz Yayınlarından çıkan, “Hak Yol İslam Yazacağız” isimli kitap.

Rabbim sağlık-afiyet ihsan eylesin. Hasan Aksay, siyasi tarihimizin 70 yılını bizzat yaşamış siyasi bir tecrübe bilgesidir.

Siyasi tarihimizin en karanlık devirlerini, “dürüstçe aydınlatacak” son şahittir. Şereflice şahitlik edecek tek insandır desem abartmış olmam.

Hasan Aksay, görmediği-duymadığı-bizzat yer almadığı hiçbir hadiseyi anlatmaz, konuşmaz ve yazmaz.

Eğer söylendiği ve yazıldığında, bugüne bir faydası olmayacak ve kul hakkına girilerek, başkalarını da bu hakka dâhil edecekse, sessiz kalır ve susar.

“Hak Yol İslam Yazacağız” isimli kitapta da bugüne ışık tutacak, siyasetçilere ve siyaseti bilmek-tanımak-anlamak isteyenlere yol işareti olabilecek hatıratlar var.

Kitabın adı isabetli olmuş. Çünkü 1950 ila 1965 tarihleri arasında doğmuş olan soldan ve sağdan hemen herkesin bildiği bir marştır.

Sağın sevdiği, CHP, ortak ve yandaşlarının reddettikleri bir şiirdir.

Yeri gelmişken Abdurrahim Karakoç ağabeyi de rahmetle analım. Çünkü bu şiir, onundur. MSP, Akıncılar, MTTB ve MHP Ülkü Ocakları ile ortada duran gençliğin bildiği ve okuduğu bir marştı.

1954-1964 arası bizim kuşak, MSP gençlik kolları, Akıncılar ve MTTB gençliği olarak dilimizden düşürmez, meydan ve salon mitingleriyle, öğrenci gösterilerinde okuyarak kendimizi motive ederdik.

Tabi bugün marşın insanları olarak siyasette hizmette olanlarımız vardır. Bunların başında da Cumhurbaşkanımız Erdoğan gelmektedir.

Akıncılar ve MTTB ruhunu taşıyanlar, hamdolsun tüm şer cephe ve ittifaklarına rağmen, o yıllarda olduğu gibi günümüzde de mücadelelerini sürdürmektedirler.

Bu ruh önemlidir. Bu ruh yerli ve milli bir ruhtur. Hasan Aksay, kendi yazdığı dört ciltlik, “Egemen Halkın Siyasetnamesi” isimli kitabında anlattığı; “insan-siyaset ve yönetim” anlayışı, “Nizamü’l Mülk’ün Siyasetnamesi” eserinden mülhemle, dünyadaki ve ülkemizdeki mevcut siyasetin halini bu ruh çerçevesinde ele alarak yazmıştır.

Ülke yönetimine yerli ve milli bir inançla hizmet etmek isteyen siyasetçilerin veya Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuyan öğrencilerine-hocalarına, bu kitabı mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

Her iki eseri de internetten temin etmek mümkündür. “Siyasetin, insan haysiyetiyle bir tutulacağına inananların siyasette yer alması” dileğiyle, sözü Hasan Aksay’ın “Milli Nizam Davamız” isimli, 1971 tarihli küçük risalesinden şu ifadelerle tamamlayalım.

“Aşağılık duygusu, ister imansızlık, ümitsizlik ve kökünden kopmuşluğun; ister gaflet ve hıyanetin veya her neyin neticesi olursa olsun saldırgandır.

Bu saldırganlık, sahibini yabancı iradelere teslim eden, onların şuursuz bir mukallidi haline getiren ruh halidir”.

Ezcümle:

İşte ey ehli vicdanlar! Bugün yabancı iradelerden medet umarak, millet-devlet birliğimize kast edenlere bu zaviyeden bakılabilir mi?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Öztürk

Hak yol faiz ve para yazdiniz ya, yetmezmi. Rabbim sizin gibilerden Islami korusun.

AKINCI=MÜCAHİD

Yazdığınız yazılara dikket edin lütfen. Olimpiyakosun Çocukları ile Hıra dağının Çocuklarını aynı yere koymayın.Siz hiç Ülkücülerin Hak yol İslam dediğini duydunuzmu hiç İslamcı olduklarını duydunuz tıpkı diğerleri gibi Olimpiyakosun Çocukları Yunan Prf.Ların eseri Domokrasi savundular halada savunurlar. 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23