• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Dut Diyarı Göynük

25 Haziran 2024
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Ülkemizin zenginlik kaynaklarından birisi de meyve ağaçlarıdır ve bunların başında da dut gelir. Pek çok yöremizde olduğu gibi dut zengini şehirlerden birisi de Göynük’tür.

Malum iki “Göynük” şehri vardır. Birisi Antalya’da, diğeri Bolu’da. Biz Bolu Göynük’ten söz etmekteyiz. Göynük esas olarak Akşemseddin Diyarı diye anılır ve öyledir.

Bir seferliğine “Dut Diyarı Göynük” dedik. Niye dedik, ona dönelim ama önce dutun tarihi hikâyesine uğrak vuralım, sonra meramımıza geçeriz.

Dut, Himalaya eteklerinden başlayarak, Çin, Pakistan, Hindistan başta olmak üzere Asya ülkelerini kapsayarak İpek böcekçiliğinin yapıldığı her yerde yetişmektedir.

Dut ağacının önemi sadece ipek imalatı değildir. Yaş veya kurusunun ekonomiye katkısından öte ekolojik dengeyi diğer meyve ağaçlarına göre daha çok sağlamasıdır.

Dünya coğrafyasında nadir dört mevsimi yaşayan kutlu bir coğrafyaya sahip olmamız hasebiyle dutun ana vatanı Türkiye olarak da kabul edilmektedir.

Bunun en önemli farklarından birisi inanç merkezli medeniyetimiz çerçevesinde dutun yerinin farklı olmasıdır. Dut ağacı evin bekçisidir. Ailenin bereketinin sembolüdür.

Bizim medeniyetimizin temelinde doğan her çocuğun adına bir dut ağacı dikilir. Göynük’te de olduğu gibi köylerimizde, ilçelerimizde ve meyve bahçesi olarak kullanılan illerimizde dut ağacı olmazsa olmazdır.

Ayrıca dut ağacının topraklarımızdaki geçmişi bin yılı geçkindir ve Ahmet Yesevi Hz.lerinin talebelerinin getirdiği rivayet edilmektedir.

Bu rivayetin doğruluğuna dair şu ayrıntıyı da derç etmelidir. Bizim ülkemiz, “İpek Yollarıyla” örülüdür. İpek Yolları boyunca dut ağaçları yüzyıllarca varlığını sürdürmüştür.

Gelelim meramımıza.

Göynük’te bahçesi olan her evde bir veya birden fazla dut ağacı bulunmaktadır. Bunların bir kısmı da yol kenarlarındadır.

Bugünlerde zamanı biraz geçmeye başlasa da sokaklarda yürürken, dutların döküldüğünü ve yürüyenler yahut araçlar tarafından çiğnendiği için yapış yapış olduğunu görürsünüz.

Göynük Belediyesi caddeleri ve sokakları temizlemesine rağmen, dutlar toplanmadığı için dökülmekte ve heba olup gitmektedir.

Bayram münasebetiyle bu manzarayı görünce aklımdan şunlar geçti.

Acaba Belediye Başkanlığı ile Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı iş birliği yaparak, sahipleri tarafından değerlendirilemeyen dutları, erikleri ve diğer meyveleri ekonomiye kazandıramazlar mı?

Bu hal sadece Göynük’te değil, pek çok bölgemizde maalesef aynı vaziyettedir. Esas ilçe merkezi dışında, köylerde de ekonomiye kazandırılamayan çok sayıda meyve vardır.

Belediye ve kaymakamlık tarafından, yönetim ve denetim merkezli bir organizasyonla, dut başta olmak üzere diğer meyve ve sebzeler ekonomiye kazandırılmaz mı?

Hem toplamaya ve satmaya gücü yetmeyen insanlarımıza bir ekmek kapısı olur, hem de meyvelerimiz heba edilmemiş olur.

Ezcümle:

Biz “imece” toplumuyuz. Göynük “Ahi” şehridir. Bu işler imece usulüyle çok rahat yapılabilir. Nimet emanettir, sahip çıkıldıkça yaşar. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İsmaıl. Ercıktı

Cokdoyru Hıseyın bey ama toplanmayan meyvelerı deģerle dırecek ne Kaymakam ñe de beleďıyler. Ar yom

Fikret TURK

Hay ağzına yüreğine sağlık güzel insan ne güzel yazmışsın inşaAllah Rabbim yönetim deki şahıslara feraset versin de yapılsın nimeti İlahi heder olmasın
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23