• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Dâhilde İhtilaf Düşmanlara İttifak Ettirir

17 Ekim 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Tarihin tekerrür ettiği her devirde görülmüştür ki, hariçteki düşmanların ittifakına, dâhilde meydana gelen-getirtilen ihtilaflar sebep olmuştur.

Nedense bu hali hep Müslüman ülkeler ve halklar yaşamaktadır. “Nedense” kelimesi elbet fazla oldu.

Çünkü ihtilaf sahiplerinin ortak yönleri, üzerinde yaşadıkları vatanlarına ve inanç değerlerine sahip çıkmadıkları ve düşman cephelerinden gelen çıkar amaçlı emirlere uydukları için ihtilafları daima düşman saflarının kenetlenmesine sebep olmuştur.

İşte en bariz örneği, Katil İsrail’in bütün bir İslam âleminin gözü önünde Filistin’de yaptığı katliamdır. Her gün kadın-erkek-çocuk-yaşlı demeden insanlar katledilirken, İslam âleminde hâlâ garip ve anlaşılmaz bir oyalanma görülmektedir.

Bir Müslüman olarak bildiğim tek şey var. Kitabımız Kur’an; “Müslümanlar kardeştir” diyor. Efendimiz (s.a.v.) aynı ifadeyi tebliğ için gelmiş bulunuyor. Her şeyden önce Kur’an’ımıza ve Peygamberimize karşı ciddi bir muhalefet gözlenmektedir.

Şükür ki, milli iradenin milli şekilde zuhur etmesiyle tüm iç ve dış düşmanlara karşı Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Cumhur İttifakının azimli-gayretli-samimi ve ilkeli tavrıyla sadece biz zulmün karşısında durabilmekteyiz.

Bu dik duruşa rağmen içimizdeki ihtilaf grupları, Arap-Türk düşmanlığı üretmekteler. Nasıl bizde ihanet şebekeleri varsa, her millette olduğu gibi Araplarda da bulunmaktadır.

Bu hali Müslüman düşmanlığına taşımak ve İsrail katliamını desteklemek, “insan” sıfatını taşıyan hiçbir kimsenin kabulleneceği bir şey değildir.

Geçtiğimiz hafta Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, İslam kardeşliğine dair arşivden çok dikkat çekici bir belge yayınladı.

Bu belgeye tahammülü olmayanlar, Müslümanlara duydukları kinlerini Arap-Türk düşmanlığı üzerinden sergilediler. O belge hakkında bilgi aktaralım:

Kudüs halkının Osmanlı Devleti’nin Cihat ilan etmesinin ardından Mescid-i Aksa’da toplanarak; vatan din ve devletin korunması uğruna can ve mallarını feda etmeye hazır olduklarını bildiren telgraf şöyle:

Gönderildiği yer: Kudüs: Sayısı: 18211.

İçişleri Bakanlığına:

Düşman devletlere karşı cihat ilanı hakkındaki fetvayı içeren Padişah emri telgraf ile ulaşmıştır. Bu gün Kudüs’ün âlimleri, ileri gelenleri, memurlar, askerler ve Müslüman halk Mescid-i Aksa avlusunda bir araya gelmişlerdir.

Davet ve fetva, kadı ve müftü tarafından büyük bir kalabalık hazır olduğu halde okunmuş ve içeriği ilan edilmiştir. Cihadın erdemi ve üstün tarafları açıklanmıştır. Orada bulunanlar dinin korunması uğrunda can ve malları ile mücadele etmeye hazır olduklarını sevinç ve istekle ifade etmişlerdir.

Ardından katılımcılar ve askerler müzik eşliğinde kahramanlık şarkıları söyleyerek görkemli bir topluluk halinde şehir içinde sancaklar ile gezerek kışlaya ulaşmışlardır.

Kışlada âlimler, hatipler ve şairler tarafından kahramanlık konuşmaları yapılarak dualar edilmiştir. Bu sırada Osmanlı tebaası gayr-ı Müslimler de bağlılık duygularını ifade etmişlerdir.

Kışlaya davet edilen Almanya ve Avusturya konsolosları Padişah’a hürmet ve Osmanlı Devletinin başarısı için içten temennilerde bulunmuşlardır. Merasim, Kudüs’te büyük bir kabul görerek güzel bir şekilde tamamlanmıştır.

Mâcid/Kudüs Mutasarrıfı/18 Kasım 1914/BOA. DH. SYS.123/12-35

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

YILMAZ DURMUŞ

Mevcut konjonktürde ne yapsın, yurdumuza yapılan saldırıları berteraf etmek için Irak ve Suriye'nin kuzeyine yapılan askeri hareketler için Hdpkk ve chpkk nasıl tepki veriyorlar. Suriye'de, İrak'da, Libya'da Kafkasya'da, Doğu Akdeniz'de NE İŞİMİZ VAR DİYENLER var. Türkiye İsrail'e karşı askeri bir hareket planlasa doğrudan ABD ile savaşı göze alması gerekir. O zaman sizin gibi düşünenler Filistinliler için Türkiye'nin savaşa girmesini Kimbilir hangi hakaret dolu cümlelerle kınarsınız.

Oğuz Han

Reis 50 yere telefon açmanın ve Batıya ayıp ediyorsunuz demenin dışında ne yapıyor?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23