• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Türk Büyüğü

31 Ekim 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Bu haftaki eserimiz, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından yayınlanan ve beş ciltten oluşan, “Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Türk Büyüğü” ismini taşıyor.

Birinci ciltte; “Bilgeler ve Bilginler” var. Bugüne kadar Batılıların isimleri değiştirerek, kendilerine ait bilginlermiş gibi bize kabul ettirdikleri nice isimlerin, Türk ve Müslüman olduğunu, görüp şaşıracaksınız.

İkinci ciltte; “Türk Büyüğü Sanatçılar” yer almış. Yine yıllarca kültür ve sanat alanında anlatılmamış ama Batıda bilinen insanlarımız var. Senelerce; “Neden bizde şöyle insan çıkmıyor diye laf eder dururuz ya. Öyle olmadığını göreceksiniz.

Üçüncü ciltte; “Din ve Tasavvuf Büyükleri” var. Bu ciltte de din ve tasavvuf büyüklerimizi gördüğünüzde yine hayretleriniz dinmeyecek.

Dört ve Beşinci ciltler ise “Devlet Adamları 1”, “Devlet Adamları 2” ismiyle yer almış. Derli toplu bir çalışma olmuş.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın tavsiyeleri ve Kültür Bakanlığının katkılarıyla, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından hazırlanan beş ciltlik eser, devletimizin ve milletimizin dünya tarihi ve insanlığı içerisinde çok özel ve nadide bir yeri olduğunu ortaya koymuş.

Tarihe yeni bir soluk getirecek eserler hakkında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Şerafettin Yılmaz’ın sözlerine yer verelim.

“Türklerin, yeryüzünde var olan milletler içerisinde, erken çağlarda devlet kurma becerisini gösteren birkaç milletten biri olduğunu söylemek, tarihi gerçekliğin ifadesidir.

Bu muazzam tarihte başlangıçtan itibaren ortaya çıkan siyasi yapılar, elbette büyük devlet ve siyaset adamlarının çabalarıyla oluştu ancak o devlet adamlarını yetiştiren ortamı ve aklı ihmal etmek büyük bir haksızlık olur.

Türk tarihini de bu bakış açısıyla değerlendirirsek, gelecek için yararlanılacak oldukça değerli ibret sahneleri karşımıza çıkacaktır.

Geçmişini hatırlayan, geçmişte yaşadıklarından dersler alan; ürettikleriyle çevresine ışık saçan münevverlerini, insanlığa büyük hizmetleri olan bilginlerini unutmayan ve bunlardan alınan ilhamla yeni kuşakları geleceğe hazırlayan milletler, hem yarınlarını daha güçlü temeller üzerine inşa eder hem de bütün insanlığın geleceğine ciddi katkılar sunarlar.

Her bir cilt, alanında uzman pek çok bilim insanının değerli katkılarıyla ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfının çabasıyla ortaya çıkmıştır.

Bu ciltlerde bin yıllarla ifade edilen uzun tarihimizde büyük hizmetleri olmuş devlet adamlarının, insanlığa büyük katkıları olmuş bilim insanlarının, gönül dünyamızın mimarları din ve tasavvuf adamlarımızın, yazdıkları eserlerle dilimizi işleyip, onu dünyanın en güzel dili haline getiren edip ve şairlerimizin, mimarlarımızın, musiki üstatlarımızın, denizcilerimizin, seyyahımızın, güldürü ustalarımızın hayat hikâyeleriyle ortaya koydukları eserler hakkında bilgiler bulacaksınız.

Ezcümle:

Evet, güçlü devletler, güçlerini milletinin birliğinden alırlar. Milletler de güçlerini; bilgelerinden, bilginlerinden, devlet adamlarından ve din adamlarından alırlar.

Eserler hakkında: [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

YAZAR HÜSEYİN ÖZTÜRK/

BRAVO HOCAM!İYİ ĞÖREV YAPIYORSUN. TÜRK KÜLTÜRÜNE HİZMET VAKFI MI? YOKSA İKTİDARA HİZMET VAKFI MI?AKSİSİ Nİ KİM SÖYLEYEBİLİR?TİZZ KELLESİ VURULA.

Adem Er

dua ile
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23