• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi küçük bir devlet modeli

08 Haziran 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

“Bu bizim hikâyemiz. Çocukluğumun ilk hayali! Almak için haftalarca çalıştığım o sekiz ciltlik kitabın hikâyesi bu.

Ne zaman o kitaplara baksam, kütüphane hayali kuran o çocuğu hatırlarım. Şimdiki kütüphanemde o kitaplar hâlâ başköşede durur.

Sayfalarını açınca çocukluğum kokar, annem kokar. Derim ki kendi kendime; insan, hayal ettiği müddetçe insandır. Çocuklar, sizin de kitaplarınız ve bu ülke için hayalleriniz olsun”. Recep Tayyip ERDOĞAN Cumhurbaşkanı.

Cumhurbaşkanımızın külliyedeki millet kütüphanesi için yazdığı sözlerini okuyunca çok hüzünlendim.

Geçmişte ev kirasını bir ay ödeyemediğim için kitaplarımın rehin alındığı günlere gittim. Borcumu ödeyerek kitaplarıma tekrar kavuşmuştum. Acıydı. Geçelim.

Geleceği kuşanmak için öncelikle geçmişi bilmek ve çıkılacak yola o tecrübelerle çıkmalıdır. Geçmişini bilmeyenlerin geleceği ihyaları mümkün değildir.

Aksi halde başka milletlerin ve devletlerin geçmişleri benimsenerek, kültür haline gelir ve hiç farkında olmadan kendi devletinizi ve milletinizi o devletlere kul, köle yaparsınız.

Şükür ki, son yirmi yılda geçmiş 80 yılın tüm yıkıntılarını tamir ederek yeniden tarihteki güçlü devirlerimize döndük.

Ne demek istediğimin daha iyi anlaşılması, onur duyulması, gurur duyulması ve şanlı tarihimizin, medeniyetimizin, yeniden neşvünema bulduğunu görmek için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde bulunan “Millet Kütüphanesini” görmek şarttır ve yeterlidir.

“Türkiye Yüzyılının Başlama” törenine katıldığımız gün, Millet Kütüphanesini görme imkânımız da oldu. Bir kütüphane değil, adeta Türkiye’nin küçük bir modeliydi.

Adı kütüphane ama gün içerisinde bir insanın maddi manevi neye ihtiyacı varsa, her türlü ihtiyacının karşılandığı bir iç külliye olarak düzenlenmiş.

Selçuklu ve Osmanlı’daki “külliye medeniyetinin” bütün unsurlarını barındıran Kütüphaneyi bizlere tanıtan Kütüphane Şube Müdürü Durali Gürağaç ile Daire Başkanı Ayhan Tuğlu, külliyenin kültür havzasını şu ifadelerle anlattı:

“Genç, yaşlı, çocuk demeden ülkemizin; araştırmacılarına, öğrencilerine, yazarlarına, okurlarına, sanatçılarına, sanatseverlerine ve bilgiye ihtiyaç duyan her vatandaşının kendisini ait hissedeceği bir yuva yaptık. Kütüphanemiz, yuvanızdır”.

Yuva ayrıntısı önemlidir. Kütüphaneye girdiğiniz andan itibaren kendinizi evinizden daha huzurlu ve güvenli hissedebiliyorsunuz.

Bütün sosyal ihtiyaçlar karşılanıyor. Özellikle yiyecek ve içecekler ücretsiz. İnsana hizmet ve hürmet kavramı tam yerini bulmuş.

Millet Kütüphanesini detaylarıyla anlatmak için kitap hacminde yazmak gerekir. Ama yine de teknik bilgi sunalım.

Millet Kütüphanesi, 125 bin metrekare alanı, 201 km. raf uzunluğu, her dilden, ülkeden ve konudan 5 milyon basılı yayını ve milyonlarca elektronik kaynağı ile 7’den 77’ye 7/24 saat hizmete açık milletin evinin kütüphanesi olarak hizmet vermektedir.

Ezcümle:

Yazıyı Cihannüma Salonunun dev kubbesindeki Âlak Suresinin 4 ve 5. Ayetlerinin mealiyle noktalayalım:

“O, kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini öğretendir”.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23