• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Çanakkale Savaşları Alan Başkanlığı

27 Şubat 2024
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

“Çanakkale’de imanlı yürekler karşısında dünyanın en güçlü orduları hüsrana uğramış, işgal ruhu karşısında inanç galip gelmiştir.

Vatanını ve hürriyetini canı pahasına korumaya kararlı bir millet karşısında durabilecek hiçbir kuvvetin, hiçbir silahın olmadığı görülmüştür”. Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Tarihi hakikatleri tahrif ve tahrip, her ülke ve millet için telafisi imkânsız kayıplardır. Dünyada bu kaybı yaşayan kaç ülke ve toplum vardır bilmiyorum ama son yirmi yıl öncesine kadar en büyüğünü biz yaşadık ve elde kalanlarla yetinmeye çalışmaktayız.

Çanakkale Zaferinin şehitlerine ve tarihi mekânlara sahip çıkılmak üzere kurulan “Çanakkale Savaşları Alan Başkanlığı”, Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’ın devletimize ve milletimize İstiklal ve istikbal hediyesidir.

Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale il merkezinde bulunan eserlerin koruma altına alınması, dokuz başlılıktan kurtulması, her başın başka baş çektiği yönetim zafiyeti yüzünden bir türlü karmaşanın bitmediği Gelibolu Yarımadası Şehitliği, devlete ve millete yakışır bir şekilde hizmet etmekte.

Çanakkale Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı; bölgenin tarihi, kültürel ve manevi değerleri ile doğal dokusunun korunması-yaşatılması-geliştirilmesi-tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve yönetimini sağlamak üzere 2014 yılında 6546 sayılı kanun ile Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak kuruldu.

Çanakkale ve Gelibolu tarihi alanını gezmek veya ziyaret amacıyla gideceklerin, gitmeden önce “Alan Başkanlığının internet sitesinden” bilgilenmelerini tavsiye edelim.

Gezmek ile ziyaret kavramları anlam ve mana itibariyle birbirinden ayrılır. Gezmek; vakit geçirmek-yemek-içmek-eğlenmek olarak tarif edilir.

Ziyaret ise görmek-gözlemlemek-araştırmak-gördüğünü anlamak-öğrenmek-bilgilenmek; öğrenilenleri, bilgilenilenleri aktarmak-anlatmak-yazmak olarak tarif edilir.

Devletimizin ve milletimizin bekasının kıyamete dek şahidi olan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanını mutlaka ziyaret etmek, nasıl bir vatan coğrafyasında yaşadığımızı idrak için “olmazsa olmaz” şartlardandır.

Gelibolu Yarımadası Alan Başkanlığı kurulmadan önce daha çok da 28 Şubat döneminde ısrarla üzeri örtülmeye çalışıldığı için Çanakkale ve Gelibolu şehitliğini ziyaret etmekle kalmayıp, turlar düzenlemiştim.

O yıllarda bize ait şehitliklerin yüzüne bakılmaz haldeydi. Haçlıların mezarları ise bakımlılıktan insanın gözünü alıyordu ve bizim şehitliğin hali ise perişanlıklarla doluydu.

Şimdi hamdolsun, “Alan Başkanlığının” kurulması ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın bizzat sahiplenmesiyle, bir de meselenin çok farkında olan ve canını dişine takarak çalışan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in başarılı yönetimiyle onur duyulacak bir tarihimiz ve şehitliğimiz mevcut.

Ezcümle:

Geçmişte binbir çeşit rehber veya alan kılavuzu vardı ve her birisi kendi zihniyetine göre anlatmaktaydı, üstelik yalan ve yanlışlarla.

Şimdi ise tarihin gerçekleri anlatılıyor. Alan kılavuzları, belli bir eğitimden geçirilmiş, bilgili, görgülü ve meselenin farkında olan isimlerden müteşekkil.

Çanakkale’yi geçilmez kılanlara sahip çıkılmakta vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

TUNÇ

Hepsinden Rabbim razı olsun.Aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun!

Nuh

Çanakkale osmanlının son savunmasıydı, yeni Türkiye motrö sözleşmesine kadar işgalcileri izleyen durumundaydı.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23