• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Çanakkale Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığından İki Eser

26 Şubat 2024
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Bu hafta tanıtacağımız kitaplar, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yayınlanan iki kitap.

Çanakkale Savaşları, Devlet-i Aliye idaresindeki vatan coğrafyalarını Haçlı topraklarına katmak için yedi düvelin hunharca saldırdığı savaş olarak tarihe geçmiştir.

“Çanakkale Geçilmez” ifadesi, yıllardır içeriden ve dışarıdan gelen ihanet taarruzlarına karşı her gün hatırlanmalı ve üzerinde durulmalıdır.

Çanakkale üzerine yazılmış yerli yabancı pek çok eser bulunmaktadır. Tarihin hakkını veren doğru yazılanlar kadar yanlış yazılanlar da vardır. 

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarih Alan Başkanlığı, savaşlar hakkındaki yanlışları ve doğruları birbirinden ayırmak için senelerdir hummalı bir çalışma yapmaktadır.

Geçtiğimiz hafta iki gün Gelibolu ve Çanakkale’ye seyahat etmek nasip oldu. Çanakkale’yi geçirtmeyen Allah’ın aslanlarının yattığı şehitlikleri gördük, dualar ettik.

İntibalarımızı yarından itibaren paylaşmaya gayret edeceğiz. Bugün iki kitaptan söz ederek “Bismillah” diyelim.

Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının yayınları arasında yer alan iki kitaptan birisinin adı; “Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale 1915”. Eserde iki isim var. Vahdettin Engin, Muzaffer Albayrak.

Diğer kitap ise Zekeriya Kurşun ile Ali Satan’ın birlikte kaleme aldıkları; “100 Soruda Çanakkale Muharebeleri”.

Eğer bugün sıkıştırıldığımız 780 bin metrekarelik vatanımızda, tam bağımsızlığımıza sahipsek, bayrağımız dalgalanıyor, ezanlarımız okunuyor ve bunlarla birlikte hâlâ içten ve dıştan, “Çanakkale Geçilmezin” öcünü alırcasına yapılan düşmanlıklara rağmen ayakta durabiliyorsak, bunu Çanakkale’yi geçirtmeyen Müslüman ruhlara ve onların nesillerine borçluyuz.

Çanakkale Savaşlarını anlayıp idrak etmeden, içtiğimiz suyun, yediğimiz ekmeğin hakkını verip veremediğimizi düşünmeliyiz.

Neyse kitaplara geçip, eserlerin önsözünde yer alan Çanakkale Savaşları Gelibolu Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in şu ifadelerine yer verelim:

“Çanakkale muharebeleri kuşkusuz sıradan bir askeri harekât, bir harp değildir. Dünya tarihi açısından I. Dünya Savaşı’nın seyrine, süresine, sonuçlarına doğrudan tesir etmiştir.

Türk tarihi açısından ise içinde bulunulan umumi harp yıllarında tek bağımsız İslam Devleti olan Osmanlı Devleti’nin arka planda tüm İslam âlemini müdafaa ettiği bir savaştır.

Çanakkale muharebeleri Türk milleti ve İslam âlemi için bir hayatta kalma mücadelesiydi.

Burada kazanılan zafer, hâli kurtardığı gibi kazanılan özgüven ve manevi kuvvetle geleceğe emniyetle ve ümitle bakılmasını da ağlamıştır.

Çanakkale, binlerce evladımızı kaybettiğimiz, dört bir tarafı acılarla sarılmış, korkuyla cesaretin, ölümle yaşamın bazen ince çizgilerle ayrıldığı ve bazen de iç içe geçtiği bir mücadele olmuştur.

Burada çarpışan ecdadımız, vatanın kutsiyetini ve bölünmezliğini bir kez daha bütün cihana haykırmıştır”.

Evet, bu haykırışın ne demek olduğunu idrak için kitapları okumakla birlikte mutlaka bölgeyi de; “Bu ne muhteşem bir amentüdür Ya Rabbi” diye görmek gerekir vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şevki

Çanakkale geçilmedi ise İstanbul nasıl işgal edildi İstanbula demir atan düşman gemileri havadan mı yoksa karadan mı geldi şaşkın

Nazim Arat

Buram.buram tarih kokan Çanakkale için Chp aday gösterdiği Muharrem Erkek kahpe pyd için SINIR KOMSUMUZ PYD OLSUN diyebilecek kadar önceden DEMlenmis biri. Insallah 1 nisanda ülkemizin çok yerinde sandıktan SECMEN SAMARI ile uyanacaktir
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23