• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Bir Müslüman Nasıl Bakmalı

18 Ekim 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bu haftaki eserler Beyan Yayınlarından. Sahasında uzman “Yirmi” (20) yazarın kaleme aldığı 20 kitaplık seride kim hangi mevzuyu arıyorsa bulabilir.

Bir Müslüman Nasıl Bakmalı?” başlığı altında sunulan bu kitap serisi, farklı konulardaki güncel meselelere ve tartışmalara, Müslümanca bir bakış açısı sunmakla birlikte Müslümanca bir duruşun hassasiyetini de içermektedir. 

Son birkaç yüzyılda, modernleşmenin etkileriyle hayatımıza giren bazı kavramlara yönelik arayışların sebep olduğu bu soru, her vesileyle daha da çok sorulur olmuştur.

Aslında üzerine derin bir şekilde düşünüldüğünde bu sorunun bir Müslüman için “dün-bugün” ayrımı yapılmaksızın her zaman ve şart dâhilinde sürekli sorulması gerektiği görülebilir. 

Peygamberimizin terbiyesinden geçmiş sahabe neslinin, İslamlaşmanın sürekliliğini hem bireysel hem de sosyal olarak sürdürmelerinin temelinde aslında hep bu “Bir Müslüman Nasıl Bakmalı?” sorusu ve bu soruya samimiyetle cevap bulma arayışı olmuştur.

Şüphesiz ilk Müslüman nesil, Müslümanca bir bakışın, şuurun ve yaşayışın en samimi örneği olmayı başarmış ve kendileri gibi olmayanlara, insani ve ahlaki alternatif sunarak İslamlaşmaya en büyük katkıda bulunmuştur.

Bu nedenle bir Müslüman için bu soru, hiçbir zaman ve mekânda geçerliliğini yitirmeyecek bir sorudur.

Bir Müslüman Nasıl Bakmalı?” sorusu, gençler için ayrıca önemli ve değerli bir sorudur. Gençlik dönemi insan hayatında, hayata ve varoluşa dair soruların arttığı bir arayış ve kimlik ve kişiliğin şekillendiği bir sorgulama dönemidir.

Bu samimi arayışın tatmin edici cevaplar bulması, insanın ileride yaşayacağı hayat açısından son derece etkilidir.

Pek çok genç, samimiyetle günümüz meselelerine “Bir Müslüman Nasıl Bakmalı?” sorusunu yöneltmekte ve tatmin edici cevaplar aramaktadır.

Bunun sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada Müslümanlar için bir karşılığı vardır. 

Bu seride yayınlanan kitapların öncelikli hedef kitlesi gençlerdir.

Bununla birlikte farklı konulara ve meselelere odaklanan, sorular soran ve cevaplar bulmaya çalışan bu kitaplarda “Bir Müslüman, bu konuya sadece bu şekilde bakmalıdır” şeklinde şartlı bir anlayış benimsenmemiştir. Alternatif görüş ve düşüncelerin önünü kapatan bir yöntem de seçilmemiştir. 

Bu serideki kitaplar, gençlerin samimi anlam arayışına, belli konular ve meseleler etrafında bir bakış açısı sunma; onları İslami hassasiyetleri üzerinden düşünmeye ve araştırmaya sevk etme amacındadır.

Elbette Müslümanca bakışın belli sınırları vardır. Sorulan soruların ve verilen cevapların bu sınırları ihlal etmemesi, ancak bu sınırlar dâhilinde bir mutlakçılığa ve fanatizme de yol açmaması gerekmektedir.

Bu yüzden bu seri hazırlanırken hem bir propaganda dilinden ve mutlak yargılardan uzak durulmaya çalışılmış hem de samimi bir hakikat arayışı ortak paydasını yakalamak hedeflenmiştir. 

Kitaplar hakkında: Beyan Yayınları 

0212-512 76 97 bilgi[email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hasan

Bir müslüman yalnızca Allah a itaat eder.Bakışı o olmalı.Rüşvet irtikap israf bu üç kelimeyi unutmadan yaşamayı bilmeli
 • Yanıtla

hüsamettin

adamı yer gibi bakmalı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23