• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Ayasofya Sempozyumu

26 Mayıs 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Abdest alarak secdelere kapanacağız,

Tekbir ve tehlil sadaları boş kubbelerini yeniden dolduracak 

İkinci bir fetih olacak, 

Ezanlar bu fethin ilanını, 

Ozanlar destanını yazacaklar...

Bu olacak Ayasofya, 

Bu muhakkak olacak... 

İkinci bir fetih, yine bir ba’sü ba’delmevt... 

Bugünler belki yarın, belki yarından da yakındır, 

Ayasofya, belki yarından da yakın!...

Yukarıdaki mısralar, merhum Osman Yüksel Serdengeçti’ye ait. Şiirin tamamı oldukça uzun, bu kadarını almakla iktifa ettik.

Rahmetli bu şiir yüzünden idamla yargılandı. İnanılır gibi değil ama dava açılma gerekçesi, idamla yargılanmaktan daha fena idi ve şuydu:

“Milli mukavemeti kırdığı, Türk-Yunan dostluğunu ihlal ettiği” için. Şükür ki, Osman Yüksel’in de dediği gibi milli iradenin isteğiyle, milli iradenin lideri Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan tarafından ikinci bir fetih olarak açıldı.

Ayasofya elbet Fatih Sultan Mehmet ile anılmakta ve onunla bütünleşmektedir. Dolayısıyla fethin tapusudur. Ayasofya’yı anlamak; Fatih’i, fethi, İstanbul gibi kadim bir şehrin tarihini idrak edebilmektir.

Bu manada Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi-Ayasofya Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, “Ayasofya: Kadim Bir Mabedin Tarihi” başlığıyla önümüzdeki 27-29 Mayıs günlerinde bir sempozyum düzenliyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı ve Ayasofya Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’un koordinasyonunda gerçekleşecek sempozyumda, Ayasofya tarihi içerisinde her yönüyle ele alınacak.

Sempozyumda hangi başlıklar var onları da hatırlatalım:

Tarih İçinde Ayasofya/Ayasofya: Devletler ve İktidarlar/Ayasofya Etrafında Dini İnanç ve Ritüeller/Ayasofya’da Eğitim ve Telif Faaliyetleri/Ayasofya ve Şehir/Kültürler ve Toplumlararası İlişkilerde Ayasofya/Mimari, Sanat ve Musikî Yönleriyle Ayasofya/Savaş ve Barışta Ayasofya/Yazılı ve Sözlü Kültürlerde Ayasofya!

Ayasofya Camii’nin, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethin gayesine uygun olarak camiye çevrilmesi kadar normal bir şey olamazdı. Anormal olan, bu caminin kiliseye dönüşmesini yahut müzeye dönüşmesini istemekti.

Ayasofya Camii, müzeye dönüştükten sonra cami olarak açıldığı güne kadar, amentü sahibi her Müslümanın hatta dünya Müslümanlarının yüreğindeki bir yaraydı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bir güzellik daha yapsa da müzeye dönüşünden, camiye kavuştuğu güne kadar basında yahut çeşitli mecralarda yazılan ve konuşulanları seri halde yayınlasalar.

Ayasofya’nın ibadete açılma umudunun ilk yeşerdiği devirlerden birisi de MC Hükümetlerinin yılları olmuştur. Ayasofya’nın kapısında nice 29 Mayıs günlerinde “Ha açıldı, ha açılacak”, diye çok bekledik ve bekletildik.

Neyse bu yarayı açmaya gerek yok. Şükür o gün bekleyenlerden birisi de R. Tayyip Erdoğan’dı. Demek bu kadar zaman geçmesi gerekiyormuş. Bekledik ve vakti, saati, nasip günü 24 Temmuz 2020 günü imiş.

Rabbim kıyamete kadar cami olarak ibadet edilmesini nasip etsin. Âmin. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vicdan

Amin.Süresiz nafaka,6284 nolacak?

Umut Özkan

Ayasofya açıldı sırada 5816 var inşallah..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23