• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Asya Günlükleri

27 Kasım 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Seyahatte sıhhat bulunduğunu herkes belirttiği gibi bir başka faydasını da söylerler. Hatta belki de o tespiti en başa almak gerekir.

Seyahat etmek öncelikle dinimizin de tavsiye ettiği bir hakikattir. Çünkü insan gezmeden-görmeden-araştırmadan, kendi ekseni dışındaki dünyayı tanıyamaz.

Coğrafyaları, milletleri, devletleri tanımak ve öğrenmek ya seyahatle ya seyyahların yazdıklarıyla mümkündür.

Örneğin bu anlamda “sılayı rahim” tavsiyesi de seyahatin ne kadar şifalı olduğu ve bilgimizi-görgümüzü-düşüncemizi-fikrimizi artıracağının bir önermesidir.

Kendi ve diğer milletlerin tarihinin de gerçeklerini yine seyyahlardan, seyahatlerden öğreniriz. Seyyahlar yaşadıkları devirlerin vakanüvisleridir.

İşte bu vakanüvislerden birisi de yıllarını eğitim ve iş dünyasına hibe etmiş, bu sebeple dünyanın dört bir tarafını arşınlamış, şimdi de İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olarak yine iş ve eğitim koşusunu sürdüren Dr. İsrafil Kuralay’dır.

İsrafil Kuralay’ın bundan önce anlattığı seyahat notları “El Turko” ismiyle Profil Kitaptan çıkmıştı. Bugün tanıtmaya çalışacağımız eseri de yine aynı yayınevinden çıktı.

Üst başlık olarak “Asya Günlükleri” adını taşıyan kitabın alt başlığı, “Bozkırın Çocukları” ismini taşıyor.

Bozkırın çocuklarının anlatımı Moğolistan’dan başlıyor ve Moğolistan’ı neredeyse köy köy anlatıyor ve sadece adından başka bilmediğimiz Moğolistan’ı, hayalinizde çok rahat canlandırabiliyor ve yaşayabiliyorsunuz.

Moğolistan’dan sonra yol birden Kafkaslar’a geçiyor ve Gürcistan anlatılıyor. Ardından haliyle Rusya ve bugüne kadar kapalı kalan ve pek fazla bilgi edinemediğimiz Tataristan yolculuğu başlıyor.

Tataristan’dan yol tekrar uzak Asya’ya daha farklı bir coğrafyaya düşüyor ve Tayland’ı tanıyoruz. Orada da yine bize yakın bir takım gerçekler anlatılıyor.

Tayland’a giden bir seyyah, Vietnam’a uğramazsa olmaz. Eğer geniş çaplı bir Asya belgeseli çekeceksiniz, ister istemez yollarınız buralarla kesişecektir.

Vietnam’ın ardından dünyanın en zengin ve halkının yüzde 30’u Müslüman olan şehir devlet Singapur zaten görülmesi gereken yerlerdendir.

İsrafil Kurulay buraları belli bir sıraya göre mi gezdi yahut belgesel senaryosunun akışına göre mi izlenimlerini aktardı bilmiyorum ama gidiş-dönüş ve mesafe bakımından birbirine aykırı gibi duran noktaları kitabında bu sırayla anlatmış.

Asya’nın en kalabalık ülkesi ve hâlâ nasıl bir devlet ve nasıl bir toplum olduğu çözülemeyen Çin’in merkezi ve şehirleri çarpıcı tespitlerle anlatılmış.

Çin’e varıp, Hindistan’ın kapısını çalmamak olmaz. Hindistan da ana başlıklar ve önemli ayrıntılarla dile getirilmiş.

Bu kadar ülkede çekim yapılıp da İran elbet ihmal edilemez. Doğunun kapısı olarak bilinen İran’dan sonra tabii ki, İslam medeniyetinin sönmeyen yıldızı Özbekistan’a gidilir.

Ezcümle:

Kitap, Azerbaycan ve Malezya izlenimleriyle son buluyor. “Belgeselini mi izlemek yoksa kitabı mı okumak” diye sorulsaydı, kitap derdim.

Eser hakkında: Profil Kitap; 

0216-365 70 91 www.profilkitap.com

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23