• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Ankara Kalesinden Ankara’ya bakmak

29 Kasım 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Asalet bir altın idi pul oldu

Türlü türlü bedenlere çul oldu

İmanın yolu keseden geçeli

Kimi pula kimi kula kul oldu.

Yukarıdaki dörtlük, Ankara’nın ünlü şairlerinden Yağcıoğlu Fehmi Efe’ye aittir ve bir Ankara türküsüdür. 

Ankara’da; tarihimizden, geçmişimizden kopmamak için direnen ve şehrin ilk kuruluşuna asırlardır ev sahipliği yapan yeri Ankara Kalesi ve civarıdır.

Nice uygarlıklar gelmiş, yerleşmiş ve her uygarlığın uğradığı akıbet neticesinde tarih sahnesinden çekilmişlerdir. Son fethedenler ise Selçuklular ve Osmanlılardır.

Ankara Kalesi ve civarı denilince tabii sadece kale çevresi anlaşılmamalıdır. Kale ve yakın civarına “Yukarı Yüz” denilir ama aslı “Yukarı Öz” olarak bilinir.

Kalenin dört bir tarafından aşağı düzlüklere doğru inilir. Hamamönü, Ulucanlar, Aktaş, Anafartalar, Ulus ve kalenin aşağıdaki bekçisi Hacı Bayram Cami civarı ise “Aşağı Yüz” olarak kayıtlansa da oralar da “Aşağı Öz” olarak bilinir.

Kayıtlara “Yukarı Yüz” diye geçenler; “öz ne demek, halk dilinde yüz, öz olmuştur, aslı yüzdür” denildiği söylenir.

Şahsımın çocukluğunun bir kısmı “Aşağı Öz” denilen Hamamönü’nde geçti. O yıllarda kaleye çıkarken, “Yukarı Öze” veya “At Pazarına çıkalım” diye günlük işlerin takip edildiğini hatırlarım. Geçelim.

Ne vakit Ankara’ya yolum düşse, memleketim olması ve ömrümün en kıymetli zamanlarının geçmesi hasebiyle kaleye uğrar ve oradan şehri izlerken, önce şahsımın muhasebesini yapar sonra ülkemizin geçmişine-bugününe bakarım.

Hafta sonu yine öyle yaptık. Yağmur altında dostlarla kaleye çıktık ve tarihten bugüne yolculuğumuza Sultan Alaeddin Camii’nden başladık. İnşa tarihi 1186.

Cumhuriyetin kuruluşuna ev sahipliği yapan Selçuklu ve Osmanlı bakiyesi bu bölgedir. Cumhuriyeti kuran Birinci Meclis, yüzyıl önce devletin temelini Yukarı Öz ve Aşağı Öz’de atmıştır.

Ve bu bölgede bulunan evler, konaklar, camiler, -gerçekte hangi partiye mensup olduğu hala anlaşılmayan şimdiki belediye başkanından- önceki Ak Partili belediyelerce ihya edilmiş ve tarihe sahip çıkılmıştır.

Yalnız Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihya edileceğine inanılan tarihin şahitleri türbelerle benzeri eserlerin ihyası ihmale kurban gidiyor gibi.

Sanırım altı ay önceydi. Ankara’da Ahiliğin kurucusu Ahi Şerafettin’in türbesine uğramıştık ve perişan haldeydi yine öyle.

Hamamönü, Taceddin Dergâhı’nda restorasyon var. Binanın etrafı öyle daldan budaktan malzemelerle çevrelenmiş ki, hem dergâha hem İstiklal Marşına karşı hoş değil.

İstiklal ve İslam Şairimizin doğum tarihi, 20 Aralık 1873’tür. Rahmeti rahmana kavuşması ise 27 Aralık 1936’dır.

O günlerde en azından Türkiye Yazarlar Birliği orada programlar icra edecektir. Hoş olmayan çevre görüntüleri daha düzenli hale getirilemez mi?

Ezcümle:

Gönül gözü diye bir kavram vardır. Gönüllü insanların gözlerine güzellikler sunmalı vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okur

Ankara belediye başkanı sayın Mansur yavaş chp li belediye başkanıdır. Tıpkı bir zamanlar erbakanın partisinden ayrılarak akp li olan Melih gökçek gibi. Partisi bellidir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23