• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Akşemseddin Hacı Bayram Fatih ve Göynük

27 Mayıs 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

İstanbul’un fetih arzusu, fethedileceğine dair Hadis-i Şerif’in işitilmesinden sonra başlar. Bu manada İstanbul’un fethi için manevi fatihler çoktur.

En başta geleni büyük sahabe efendimiz Ebû Eyyûb el-Ensârî ile nice sahabe efendilerimizdir. Çoğunun kabri Eyüp’tedir.

İstanbul’un son manevi fatihi ise Akşemseddin Hz.’leri ile Fatih’in diğer 7 hocasıdır.

Akşemseddin’in Fatih’e son yazdığı cesaret ve müjde verici mektubu olmasaydı, belki Fatih bile kuşatmadan vazgeçecekti. Çünkü surları aşmak, ancak ilahi bir gücün yardımıyla mümkündü ve o ilahi güçle aşıldı.

Surlarla ilgili aşılması imkânsız olan bir detayı verelim.

Surların önünde kapatılması asla mümkün olmayan hendekler. Hendeklerin arkasında dikenli taşlardan oluşan 3 metre boyunda surlar. Bunların arkasında 10 metre boyunda ayrıca surlar.

Son surların boyu ise 16 metre olmakla birlikte üzerlerinden kızgın yağlar, ateşler ile insanı yakıcı bilumum silahlar. Yani maddi hiçbir güç ve silahla aşılamayacak engeller aşıldı!

Esas bahsetmek istediğim husus, yıllardır süren tarihi bir yanlışı tekrar hatırlatarak, artık düzeltilmesi üzerinedir.

Akşemseddin Hz.’lerinin kabri şerifi, Bolu’nun Göynük ilçesindedir. Her yıl Göynük’te Mayıs ayının son haftasında Akşemseddin Hz.’leri anılır.

Bu yıl da Kültür Bakanlığı ve Bolu Valiliği desteğinde, Göynük Belediyesi sempozyum düzenliyor. Sempozyuma Akşemseddin’i bilen konuşmacılar katılacak.

Bu isimlerden birisi Prof. Dr. Haşim Şahin, kendisi Göynüklüdür. Diğer isimler ise Prof. Dr. Bilal Gökkır, Doç. Dr. Şaban Karasakal, Prof. Dr. Ahmet Ocak ile Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Ankara Bölge Başkanı Mehmet Akif Işık.

Elbet bu tarihi yanlışın düzeltilmesi, Kültür Bakanlığına düşmektedir. Türbelerin bağlı bulunduğu Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın boynuna borçtur.

Göynük’e gidip, Akşemseddin Hz.’lerinin türbesini ziyaret edenler, hemen yanı başında buluna Gazi Süleyman Paşa Camii’nin duvarındaki, Akşemseddin Hz.’leri ve İstanbul’un fethiyle ilgili uzunca bir metni okurlar.

O bilgiler oraya ne zaman yazıldı bilemem ama yıllardır tarihi yanlış okunmakta ve öğrenilmektedir. Maalesef pek çok tarih kitabında da aynı hata sürekli işlenmektedir.

Lafı uzatmayalım nedir o yanlışlık? Şudur:

Hacıbayram Hz.’leri Edirne’ye, Akşemseddin Hz.’lerine gider. Sultan II. Murad Hacıbayram Hz.’lerine İstanbul’un fethine dair sual tevcih eder.

O sırada huzura kundağında Fatih girer. Hacıbayram Hz.’leri II. Murad’a dönerek;

İstanbul’un fethinin kundaktaki çocukla, “Bizim köseye nasip olacak” diyerek, Akşemseddin Hz.’lerini işaret eder.

İşte bu kısım yanlış ve böyle bir hadisenin vuku bulması tarih olarak mümkün değildir.

Elbet Akşemseddin Hz.’leri Fatih’in hocasıdır ama yıllar sonra gerçekleşmiştir.

Hacıbayram Hz.’lerinin vefat tarihi 1430, Fatih’in doğum tarihi 1432’dir.

Ezcümle:

Sempozyum katılımcılarından istirhamımız, bu yanlışın düzeltilmesi için tarih hocaları olarak vazifelerini yapmalarıdır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23