• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunan profesör böyle isyan etti: Kendi milli gemisini üretmeden deniz gücü olmaya çalışan tek ülkeyiz

Yunanistan'ın ABD ve Batılı ülkeler tarafından sömürüldüğünü itiraf eden Yunan Profesör Filikis "Biz kendi ülkemizde mermi bile üretemiyoruz, tersanemiz yok. Tersanesi ve milli gemisi olmadan küresel deniz gücü olarak anılmak isteyen tek ülkeyiz" diye konuştu.

Yeniakit Publisher
2021-03-04 15:00:00 - 2021-03-04 15:02:18
Yunan profesör böyle isyan etti: Kendi milli gemisini üretmeden deniz gücü olmaya çalışan tek ülkeyiz

 yeniakit.com.tr 

Yunan Profesör Filikis, katıldığı bir televizyon programında Yunanistan'ın Türkiye karşısında aciz kaldığını itiraf etti.

Yunan Hava Kuvvetleri'ne ait jetlerin yedek parça sorunları nedeniyle uçamadığını söyleyen Filikis, "Bizim sorunumuz uçamayan jetlerimiz. Sanki bir Ferrari almışsınız ama lastikleri değiştirmek için yedek parça alamıyoruz" diye konuştu.

Yunanistan'ın Türkiye tarafından tehdit altında olduğunu ileri süren Filikis, "Yunanistan her zaman mevcut ve açık olan bir tehditle başa çıkmak zorundadır ve güvenliği için milyarlarca dolar harcamaktadır." dedi.

Yunanistan'ın 10 yılda yapması gerekenleri son 6 ay içinde yapmaya çalıştığını ve kendini ekonomik bir çıkmazın içine soktuğunu aktaran Yunan profesör, ayrıca Fransa'dan satın alınan Rafale savaş uçaklarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"Batılı ülkeler bizi sömürecek"

"Rafale uçakları ülkemize gelse bile Türkiye ile sıcak bir olay yaşandığında onların operasyonel olacağından şüpheliyim" diyen Filikis, Yunanistan'ın uzun vadeli planlar yapmadığını belirterek şunları kaydetti:

"Normalde ekipman tedariğindeki planlar 20-25 yıl vadeli iken biz 5 yıl vadeli yapıyoruz. Çünkü raftan satın alma görüşüne sahibiz. Yunanistan'ın bu şekilde savunma sektörüne ciddi bir yatırım yapma şansı yok. Bunu Rafael vesilesiyle gördük."

ABD ve Batılı ülkelerin Yunanistan'ı sürekli olarak sömürdüğünü itiraf eden Filikis, "Bizi sömürecekler çünkü ihtiyacımız olduğunu biliyorlar" dedi.

"Bunu yapmaya çalışan tek ülkeyiz"

ABD tarafından Türkiye'ye Kıbrıs Harekatı nedeniyle ağır bir ambargo uygulandığını hatırlatan Yunan profesör sözlerini şöyle noktaladı:

"Ama adamlar örgütlendi ve bir şeyler oluşturdular. Bayraktar ve diğer SİHA'ları ile Karabağ'da savaş kazandılar ve şimdi gururla bu silahları satıyorlar. Peki bizim baş belaları (Yunan siyasetçiler) bu konuda ne yaptı. Biz kendi ülkemizde mermi bile üretemiyoruz, tersanemiz yok. Tersanesi ve milli gemisi olmadan küresel deniz gücü olarak anılmak isteyen tek ülkeyiz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatandaş

Alçak yunan başkalarını şeyiyle hovarda lığa gidiyorsun çabuk dolmuş a biniyorsun yalnız kalırsın elimizden seni kimse alamaz akıllı ol
 • Yanıtla

dagasca

Sayın Admin, Sayfanızdaki günlik haberleri takip edip okuyoruz ve hepsini değerli buluyoruz ancak her gün Yunanistan hakkında sayfanızda bir haber çıkıyor ve deniyorki, Yunanistan şöyle hopladı, Yunanistan böyle zıpladı. Bu haberler elbetteki bizi sevindiriyor ama Yunanistan haberlerine biraz ara vermeniz nacizane okurunuz/takipçiniz olarak tavsiyemdir (haddimi aştıysam affınıza sığınıyorum) Saygılarımla,
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23