• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Üsküdar, 6. Kitap Fuarı ile şenlendi

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Üsküdar Kitap Fuarı, 16 Şubat Pazar akşamına kadar geçmiş yıllarda olduğu gibi önemli misafirleri, öğrencileri, gençleri ve okuma sevdası olan kitlelerin uğrak yeri olacak.

2020-02-12 10:59:00 -
Üsküdar, 6. Kitap Fuarı ile şenlendi

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 6. Üsküdar Kitap Fuarı, bir kez daha ziyaretçilerine kapılarını açtı. Fuarın açılışında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar’ın İstanbul’un kadim bir beldesi ve kültür, sanat, tarih adına önemli bir merkez olduğunu söyledi. Türkmen, gerek ziyaretçi gerek yayınevlerinin hareketliliği dolayısıyla bugüne kadar yapılan fuarlarda önemli sonuçlar elde ettiklerini dile getirerek şu mesajları verdi: “İnşallah bu yıl da 16 Şubat’a kadar sürecek fuarımızda geçtiğimiz yıllardaki Üsküdar rekorunu egale edecek bir sonuç elde edeceğimize inanıyorum. Bu yıl, geçtiğimiz yıllara göre gerek yayınevi gerekse de etkinlik sayımız yaklaşık yüzde 50 oranında artmış durumda. Öyle bir hazırlık yaptık. 150’nin üzerinde yayınevi var. 380’e yakın etkinlik düzenleyeceğiz. 50’nin üzerinde yazarımız okurlarıyla buluşacak. Gerçekten Üsküdar’da 10 gün süre içerisinde yer gök kitap olacak. Öyle bir faaliyet olacağına inancımız tamdır. Büyük bir mutluluk ve huzurla ifade edebilir ki, bizim fuarların en önemli ve çok misafirleri öğrenciler ve gençler. Bu bizim geleceğe dair heyecanımızı, sevdamızı, sevgimi ve huzurumuzu doğrusu artırıyor. Gözümüz arkada kalmayacak sözünün tam manasıyla anlamını bulacağına olan inancımız perçinleşiyor.

Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek de gençlerin kitap okumadığına yönelik her zaman serzenişler olduğunu ancak bununla ilgili bandrol aldıkları Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonunun (YAYFED) verilerine baktıklarında tersi bir durumun ortaya çıktığını söyledi. Kısakürek, “2019’da 423 milyon 600 bin kitap basılmış. Bu bir önceki yıldan yüzde 3 artmış. 2018’de 420 milyon kitap basmışız ve geçen yıl basılan yeni kitap, yani yeni başlık adedi 65 binin üzerinde. Dolayısıyla eğer bir okuyucusu yoksa bu kitapları niye basıyoruz diye düşünmek lazım. Okuyucularımız sağ olsunlar kitapların peşinde koşuyor. Bazen yeni baskıları yayınevlerini zorlayarak, yeni baskıların çıkması için bizleri teşvik ediyorlar” diye konuştu.

120 yayınevi ve 250 yazar okurlarıyla buluşuyor

6 yıldır Anadolu yakasının kitap ihtiyacını karşılayan en önemli fuar özelliğini koruyan Üsküdar Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu Prof. Dr. Sadettin Ökten ile onur yazarı Teoman Duralı okuyucularıyla buluştu.

Onur Konuğu Prof. Dr. Sadettin Ökten, Onur Yazarı Prof. Dr. Teoman Duralı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen fuar, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverleri ağırlamaya devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen 120 yayınevi ve markasından 250 yazar, fuar kapsamında gerçekleştirilen söyleşi ve imza etkinliklerinde okurlarıyla buluşuyor. Hayatının 25 yılını Üsküdar’da geçiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın da açılışına katıldığı fuara soğuk havaya rağmen ilgi gösterenlerin sayısı bir hayli fazla oldu.

İstanbullulara davet

Siyasi kimliğinden öte bir değerlendirmede bulunan Mahir Ünal, kitabın düşünce ve dilin bir ürünü olduğunu belirterek, tüm İstanbulluları fuara davet etti. Kitabı kıymetli yapanın, o üretim yeteneğinin ne kadar korunabildiği olduğuna işaret eden Ünal, bunun düşünce ve dilin ne kadar rafine olarak muhafaza edebildiğiyle de çok ilgili olduğunu dile getirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı