• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye Suriye’de savaşa girecek mi? “Rusya son anda...”

Gazeteci Abdülkadir Selvi, Suriye’deki gerilim nedeniyle Rusya’nın savaşı göze alamayacağını söyledi.

2020-02-21 08:51:00 -
Türkiye Suriye’de savaşa girecek mi? “Rusya son anda...”

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi. Selvi, Rusya’nın olası bir savaşı göze alamayacağını söyledi.

Selvi’nin bugünkü yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

BİR yanda Rusya ile görüşmelerde arzu ettiğimiz seviyeye yaklaşamıyoruz. Türkiye, Soçi sınırlarına dönülmesini talep ediyor. Rusya ise bir yandan masada müzakere ederken, diğer yandan sahada rejimin saldırılarını sürdürmesini destekliyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ay sonuna kadar verdiği süre daralıyor.

Peki Ankara’da hava savaşa mı, yoksa çözüme mi yakın? Rusya’nın son anda bunu göze alamayacağı düşünülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmelerin sürmesi, bu konuda önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Önümüzdeki hafta Erdoğan ile Putin’in bir görüşme yapması bekleniyor. Çünkü son haftaya giriliyor. Rusya ile müzakereler sürerken, sahada tahkimat artırılıyor. Rusya ne yapar? Hava sahasını açar mı, açmaz mı? İdlib’de rejimle savaşa tutuşur muyuz? Elbette bunun gibi sorular dikkate alınarak hazırlıklar yapılıyor. Yedek planlar hazırlanıyor.

Bu soruyu yetkililere yönelttim, “Bu sorulara takılırsak hiçbir şey yapamayız. En çok Barış Pınarı harekâtında zorlandık. Karşımızda Amerika vardı. Savaş uçakları uçuyor, kara birlikleri devriye geziyordu. Ancak karar ver- diğimiz anda girdik. Türkiye karar verince yapar. Biz girdik, ne oldu? Bizi oyalayan Amerika çekilmek zorunda kaldı. Rusya ile hava sahası konusunda zaten 1 yıldır zaman sorun yaşanıyor ama aşılıyor. İdlib konusunda da masada çözümü zorlarız ama sonunda karar verdikten sonra ‘Rusya ne yapar, hava sahasını açar mı’ demeyiz. Biz planımızı uygularız” karşılığını aldım. Demem o ki Ankara gerekirse Rusya’ya rağmen harekâtta kararlı?

MAŞA OLARAK KULLANMAK İSTİYORLAR

İdlib konusunda Rusya ile aramız açılınca, ABD bu durumu fırsata çevirmek için her yolu deniyor. Başkan Trump Türkiye’ye desteğini ifade ediyor, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Türkçe olarak “şehitlerimiz” demek suretiyle gönlümüzü kazanmaya çalışıyor. Bir dönem ABD’nin karşı çıkmasına rağmen Rusya ile işbirliği sonucunda Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarını gerçekleştirmiştik. “Bu kez de Rusya’ya karşı ABD desteği ile İdlib harekâtını mı yapacağız?” yönünde değerlendirmeler yapılmaya başlandı. Hatta “Bu durum ABD ile yakınlaşmaya vesile olur” diyenler de mevcut. Ankara ise her şeyin farkında. “ABD ile Rusya karşı karşıya. Birbirlerine karşı maşa kullanıyorlar. Biz maşa değil, özneyiz. Kendi milli çıkarlarımız doğrultusunda ne yapılması gerekiyorsa ona karar verir, yerine getiririz” deniliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gayret

Bize Allah ve müminler yeter. Bakmayın siz abd den gelen teşekürlere falan. neye uğradıklarını şaşırdılar. 4 milyon masum sivili çoluk çocuk demeden orada katledeceklerdi. YAŞASIN ISLAM.
 • Yanıtla

Sahin

Iti itle kiracaksin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı