• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Termik santrallerde telaş başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veto etmesinin ardından gözler termik santrallere çevrildi. Filtresi olmadan 2,5 yıl daha çalışmayı planlayan termik santralleri telaş sardı. Santrallere filtre takılması için verilen süre 31 Aralık’ta doluyor.

Yeniakit Publisher
2019-12-04 05:50:00 -
Termik santrallerde telaş başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veto ettiği termik santral düzenlemesi, 13 santrali kapsıyor. Çevre lisansı olmayan bu santrallerin toplam elektrik kurulu gücü 8 bin 350 MW civarında. Türkiye'de bulunan 42 kömür ve linyit yakıtlı termik santrallerinin toplam kurulu gücü ise 19 bin 456 MW civarında bulunuyor. Kömür ve linyit kullanılarak elektrik üreten termik santrallerdeki toplum kurulu gücün yaklaşık yarısını oluşturan 13 işletmenin çevre lisansının olmaması büyük bir tartışma konusu.

31 aralık son tarih

Çevre lisansı olmayan yani bütün dünyada kabul görmüş çevre kriterlerine uygunluk belgesi olmadan üretim yapan santraller, çoğunlukla eski oldukları için çevreye zarar veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vetosuyla, bu santraller için kronometreye basılmış oldu. Mevcut düzenlemeye göre, 2013 ile 2015 yılları arasında özelleştirilen 13 termik santralin 31 Aralık tarihine kadar baca gazı filtrelerini takmaları gerekiyordu.

30 aylık ek süreye veto

TBMM’de kabul edilen ‘torba yasa’ ile baca gazı filtresi olmayan termik santrallere, çevre mevzuatına uyuma yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması için 30 ay daha süre tanıyordu. Torba yasadaki yeni düzenlemeyle bu süre, 30 Haziran 2022’ye uzatılıyordu.

Torbadan çıkarılacak

Erdoğan’ın vetosunun ardından TBMM’ye geri gönderdiği düzenlemeyle ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Termik santral düzenlemesini içeren madde teklif metninden çıkarılacak” açıklamasında bulundu. Veto tezkeresinin genel kurulda okunmasının ardından vetolu madde plan bütçe komisyonunda görüşülecek. Önerge ile madde yasa metninden çıkarılacak. Perşembe günü genel kurulda vetolu maddesi çıkarılmış haliyle yasanın tümünün oylanması bekleniyor.Konuyla ilgili dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda düzenlenen bir toplantıyla durum değerlendirilmesi yapıldı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Anlasmaya uymayan...

Santraller Ozellestirilirken yapilan anlasmaya uymayan haydutlara bir yaptirim yok mu? Hepsi ayni haydutlar! 17 yildir Memleketin kanini emen, her seyi istismar eden haydutlar hepsi ayni haydutlar.
 • Yanıtla

Serhat

Kapatamaz e görün bakın.... onlarda filitre almaz kurmaca....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı