• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şans oyunları haramdır, haramın ‘milli’si olmaz

“Milli” diyerek nüfusunun yüzde 99’u Müslüman olan ülkede, dinimizce haram olan Milli Piyango ikramiyelerinin artırılarak, insanların harama teşvik edilmesine Akit aracılığı ile tepki gösteren STK temsilcileri ve ilahiyatçılar, “Haram her yerde haramdır. Piyango, şans oyunları, kumar hepsi haramdır. Kumara, harama ‘Milli’ demek yakışmıyor” şeklinde konuştular.

Yeniakit Publisher
2019-12-04 09:18:00 - 2019-12-04 09:19:09
Şans oyunları haramdır, haramın ‘milli’si olmaz

 Hasan Türkmen  Ankara 

Milli diyerek nüfusunun yüzde 99’u Müslüman olan ülkede, dinimizce haram olan Milli Piyango ikramiyelerinin artırılarak, insanların harama teşvik edilmesine, STK temsilcileri ve ilahiyatçılar tepki gösterdiler.

“Allah’ın yasak ettiği fiiliyatlardandır”

Bütün şans oyunlarının tartışmasız haram olduğunu ifade eden Diva-Sen Genel Başkanı İlahiyatçı Mustafa Çopursuz, “Milli Piyango’yu devlet ne kadar cazip hale getirirse, getirsin. Bu sadece Milli Piyango ile ilgili değil hangi konu olursa olsun. İnananlar, eğer inandıklarında samimi iseler, ‘Devlet bu imkanı bize genişletti’ diyerek harama balıklama atlamaz. Evvela dindar kesimimiz her şeyi devletten beklememeli. Devletimiz hiç kimseyi Milli Piyango oynamaya zorlamıyor. Kimsenin elinden tutup, ‘Sen bunu oynayacaksın’ demiyor. Bunu devlet ne kadar cazip hale getirse de haramların hepsi caziptir, insanın nefsine hoş gelir. Bunu değerlendirecek olan dindar kesimdir. Dindar kesim de buna tevessül etmesin. Devletle ilgisi, alakası yok, tamamen kişilerin imanıyla alakalı. Milli Piyango’nun helal olduğunu bugüne kadar kimse söylemedi. Kesinlikle haramdır. Allah’ın yasak ettiği fiiliyatlardandır. Bunu bütün müminlerin bilmesi ve bilenlerin de bile bile el uzatmaması gerektiğini savunuyoruz” şeklinde konuştu.

“Kumara ‘milli’ demek bize yakışmıyor”

Milli Piyango’dan “Milli” kelimesinin çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Din Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir de, “Öncelikle, piyango ve şans oyunlarından ‘Milli’ kelimesinin kaldırılması lazım. İkincisi de devlet politikalarında, devlet desteğinin kaldırılması ve bakanlık bünyesinden derhal çıkarılması lazım. Madem Milli Piyango, kumardır, şans oyunudur yani karşılıksız para toplama şeklidir o zaman bakanlık bünyesinden çıkarılması lazım. Milli kelimesi yakışmıyor. Bir de devletin himayesinde Milli Piyango İdaresi’nin bir şans oyununun, bir kumarın olması bize hiç yakışmıyor. Bunun da kaldırılması lazım” ifadelerini kullandı.

“Kumardan uzak duralım, huzur bulalım”

Şans oyunlarının ailede ve toplumda huzursuzluğa yol açtığını ifade eden İlahiyatçı Lütfi Şenocak ise, “İslam dini, ayeti celilelerle, Kur’an-ı Kerim ile bize yol gösterir ve yön verir. Bununla birlikte açamadığımız kilitlerimizi de Efendimizin, sünnetleri ve icraatları ile açarız. Kumar ve buna benzer her şeyin yasak olduğunu Allah bize bildiriyor. Çünkü bunlar aile yapısına zarar verdiğinden dolayı ve İslami değerlere de büyük zararlar verdiğinden dolayı Allah, uzak durun diyor. Bu, ayetlerde defalarca beyan edilmektedir. Maalesef toplumumuza bakıyoruz, kumar illetine yakalanmış olan insanlara bakıyoruz. Ailede huzur kalmıyor, çoluk çocukta huzur kalmıyor. Kumarla birlikte içki müptelası ve diğer şans oyunları tamamen ailenin ve toplumun huzurunu bozuyor. İslami değerleri her geçen gün yok ediyor. İslam dinine sarılan herkes hem toplumda, hem evinde, hem de her cenahta huzur bulur. Bu vesileyle bu tür belalardan, bu tür musibetlerden uzak duralım ve İslam’a sımsıkı sarılalım. Sarılalım ki, bu sıkıntılı dönemlerden, huzur içinde geçelim” görüşünü dile getirdi.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ismail

bırak umudumuzu Allah yerine ellerimizle yaptıklarımız puta tapalım. yıl başından sonra yeniden Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden resulullah der yeniden imana geliriz.
 • Yanıtla

serdar

ülkeyi soyup soğana çeviren,yapmadıkları hırsızlık üç kağıtçılık kalmayan yetimin hakkını yiyen şerefsizler Millimi oluyor.önce hırsız haysiyetsizlere bir ders verin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23