• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

kamu personel alımı şartları! Kamu alımı arşiv ve güvenlik soruşturması şartı kalktı mı?

Kamu personel alımında arşiv ve güvenlik soruşturması şartı kaldırıldı mı? Kamu alımı son dakika haberleri: Kamu personel alımı başvurusunda bulunacaklar ÖSYM’nin KPSS tercih kılavuzunu yayımlanmasıyla birlikte kamu iş alımı başvurusu yapmakta. Kamu personel alımı iş ilanları üzerinden binlerce kişi kamuda çalışmak üzere KPSS şartı ile kamu personel alımı başvurusunu gerçekleştirmekte. Ancak kamu personel alımı başvurusu için bazı şartları aranmakta. Kamu alımı şartlarına ilişkin AYM’den son dakika kararı geldi. Peki kamu alımı arşiv ve güvenlik soruşturması şartı kalktı mı?

Yeniakit Publisher
2019-12-09 09:25:00 - 2019-12-09 09:26:41
kamu personel alımı şartları! Kamu alımı arşiv ve güvenlik soruşturması şartı kalktı mı?

Kamu personel alımı başvurusunda bulunacaklar ÖSYM’nin KPSS tercih kılavuzunu yayımlanmasıyla birlikte kamu iş alımı başvurusu yapmakta. Kamu personel alımı iş ilanları üzerinden binlerce kişi kamuda çalışmak üzere KPSS şartı ile kamu personel alımı başvurusunu gerçekleştirmekte. Ancak kamu personel alımı başvurusu için bazı şartları aranmakta. Kamu alımı şartlarına ilişkin AYM’den son dakika kararı geldi. Peki kamu alımı arşiv ve güvenlik soruşturması şartı kalktı mı?

Anayasa Mahkemesi tarafından geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de bir karar yaymlandı. Resmi Karar’da yayımlanan kararda kamu alımlarında arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması şartı iptal edildi. Bu karar sonrasında bundan sonra kamu kurumlarının nasıl bir süreç izleyeceği kamuda güvenlik zaafiyetinin oluşup oluşmadığı ve yönetmelik ile kanunun birbiriyle çelişip çelişmediği araştırılıyor. Anayasa Mahkemesi tarafından 29 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazete'de bir karar yaymlandı. Yayımlanan kararda arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması şartı iptal edildi. Buna göre Yenişafak tarafından aktarılanlar şu şekilde:

Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği hükümde neler vardı?

15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminden sonra 676 sayılı Olağanüstü hal (OHAL) KHK'nın 74'üncü maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun devlet memurluğuna alınma şartlarını düzenleyen 48'inci maddesinde değişiklik yapılarak ek bir bent getirilmiş ve "güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak" şartı memurluğa alınmada ilave şart olarak düzenlenmişti.

OHAL KHK'sının bu hükmü OHAL'in sona ermesini müteakip yasama organınca da aynen kabul edilmiş ve 01/02/2018 tarihli ve 7070 sayılı Kanun ile OHAL hükmü aynı şekilde kanunlaşmıştı. AYM kararında, özel hayatın gizliliği ilkesi kapsamında özel hayatın korunması hakkının temel hak ve hürriyetler kapsamında sayıldığı ve bu ilkenin ancak kanunla sınırlanabileceği, memurların atanmalarına ilişkin düzenlemelerin kanunla yapılabileceğine ilişkin açık anayasal hüküm olduğu, yine kişisel veri niteliğindeki bilgilerin ancak kanunda öngörülen hallerde ve kişilerin açık rızası dahilinde işlenebileceği, bu çerçevede güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması neticesinde elde edilen verilerin kişisel veriler kapsamında olduğu belirtilmiş; kapsamı ve temel ilkeleri belirlenmeksizin yapılan kanuni düzenleme, Anayasa'nın temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması, özel hayatın gizliliği ve kamu hizmeti görevlileriyle ilgili hükümlerine aykırılık nedeniyle iptal edilmiştir. Ancak, kararda yer alan muhalefet şerhinde daha tutarlı ifadelere yer verildiğini görüyoruz. Şerhte 6698 sayılı Kanun ile 4045 sayılı Kanun hükümleri birlikte değerlendirildiğinde kanunilik şartının yeterince sağlandığı, bu nedenle de hükmün iptal edilmemesi gerektiği ifade edilmiştir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23