• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Diş apsesi nasıl geçer? Diş apsesine iyi gelen doğal yöntemler

Diş ağrısı insanın yaşayabileceği en güçlü hastalıklardandır. Diş eti iltihabı genel olarak, dişlerin arasında birikmiş yiyeceklerin oluşturduğu plaklardan kaynaklıdır. Bunları diş ipiyle arada bir temizlemelidir. Diş apsesi nasıl geçer? Diş apsesine iyi gelen doğal yöntemler

2019-11-12 19:52:00 -
Diş apsesi nasıl geçer? Diş apsesine iyi gelen doğal yöntemler

Diş ağrısı insanın yaşayabileceği en güçlü hastalıklardandır. Diş eti iltihabı genel olarak, dişlerin arasında birikmiş yiyeceklerin oluşturduğu plaklardan kaynaklıdır. Bunları diş ipiyle arada bir temizlemelidir. Diş apsesi nasıl geçer? Diş apsesine iyi gelen doğal yöntemler

Diş apsesi nedir?

Diş apsesi diş etlerinde bir bakteriyel enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkan içi irin dolu ceplerdir ve dişin farklı bölgelerinde meydana gelebilir. Diş apse yaptığında, bazen kulağınıza veya boynunuza yayılan orta ila şiddetli ağrıya neden olur.

Diş apsesi, dişlerin veya diş etlerinin içinde oluşan bir irin birikimidir. Apse tipik olarak, genellikle dişin yumuşak hamurunda birikmiş olan bakteriyel bir enfeksiyondan gelir.

Diş apsesi türleri

Farklı diş apsesi tipleri bulundukları yere bağlıdır. En yaygın üç tür:

– Periapikal apse

Bu bir diş kökünün ucunda bir apsedir.

– Periodontal apse

Bu diş kökünün yanındaki diş etinde bir apsedir. Ayrıca çevre doku ve kemiğe de yayılabilir.

– Diş eti apsesi

Bu diş etlerinde oluşan bir apsedir .

Diş apsesi nasıl geçer?

Ağız ve diş temizliği önemlidir. Diş eti iltihabı nasıl geçer sorusunun ilk cevabı; günde iki kez yumuşak kıllı manuel diş fırçası ya da şarjlı fırçalarla diş temizliğinizi sağlamanızdır. Dişleri güçlendirmek ve bakterilerin yarattığı hasarı önlemek için diş eti iltihabı ve plak önleyici florür içeren diş macunu kullanmalısınız. Anti-bakteriyel ağız bakım suyu kullanın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra kullanacağınız ağız bakım suyu; plak, diş eti iltihabı ve ağız kokusu önlemeye yardımcı olur. Günde en az bir kez diş ipi kullanın. Çok önemli gibi gelmese de diş ipi diş aralarındaki yemek artığı ve plağı çıkarmak için önemlidir. Plak ve tartarları ortadan kaldırarak diş etindeki tahrişi önleyebilir ve düzenli olarak yılda bir kez diş temizliği yaptırabilirsiniz. Diş eti iltihabını geçirmek için yavaş salınımlı antiseptik tabletler ve antiseptik gargaralar kullanılır.

Diş apsesine uygulanabilecek doğal yöntemler

-Hatmi kökü, çiçeği ve yaprağı kaynatılıp, suyu ile ağızda gargara yapılır.

- Meyan kökü: Gün içerisinde 2 ila 3 defa bir fincan bardağı su ile kaynatılıp içilir ise diş iltihabı ve plakların oluşumuna mani olur.

- At kuyruğu otu: 10 dk suda kaynatıldıktan sonra suyu ile gargara yapılır.

- Papatya çayı: 250 miligram sıcak su içerisine 2 ila 3 çay kaşığı papatya eklenir. Yemeklerden sonra suyu ile ağızda gargara yapılır.

- Su teresi diş iltihabına iyi gelir.

- Ahu dudu çiçeğini kaynatın ve suyu ile gargara yapın.

- Bal, sirke ve adaçayını karıştırıp kaynatın. Çıkan suyla gargara yapın.

- Adaçayını kaynatın ve suyu ile gargara yapın.

- Bir çay kaşığı ratanyayı 250 miligram kaynar su içerisine ekleyin ve demleyin. Demlemeniz ardından içebilir yada ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

- Isırgan otunu kaynatın ve ağızda çalkalayın. Ardıç ile karıştırıldığında daha etkili sonuç veriyor.

2 çay kaşığı kuru naneyi 250 miligram kaynar suya ekleyin. Demlemenizin ardından içebilir veya da ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

- Ay insafa çiçeğini kaynatın ve suyuyla gargara yapın. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde kullanmayı bırakın.

-Nar suyu da diş iltihaplarına iyi gelmektedir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23