• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bir ilimiz diken üstünde! Baraj çatladı, tahliyeler başladı

Uşak'ta bulunan Bahadır Barajı'nın alt bölgesinde meydana gelen çatlaklar nedeniyle, barajdaki su Sıracevizler Barajı'na boşaltılmaya başlandı. Barajdaki patlama ihtimaline karşı çevredeki 2 köy tahliye edilirken 4 köydeki okullar ise tatil edildi.

2020-02-20 20:29:00 -
Bir ilimiz diken üstünde! Baraj çatladı, tahliyeler başladı

Banaz ilçesine bağlı Bahadır köyüne 3 kilometre mesafedeki Sıracevizler Deresi üzerinde bulunan, 49 metre yüksekliğindeki Bahadır Barajı'nın altında çatlak oluştu. 2.4 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olan barajdaki suyun, Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri tarafından dün geceden itibaren kontrollü bir şekilde vana odasından dereye boşaltılmasına başlandı.

Yetkililer, 25 metrelik bölümüne kadar suyla dolu olan barajdaki suyun şu ana kadar 60 santimetrelik kısmının dereye boşaltıldığını bildirdi.

4 okul tatil edildi

Barajın çatlaklardan dolayı patlaması ihtimaline karşı ise Bahadır, Hatıplar, Güllüçam ve Banaz köylerinde okullar tatil edildi. Dere yatağına yakın olan evlerin ise tedbirli olmaları için köylerde bulunan camilerden anonslar yapıldı. Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar ise Bahadır Barajı'nın olduğu bölgede inceleme yaparak, yetkililerden bilgi aldı.

Uşak'ta bulunan Bahadır Barajı'nda çatlaklar oluştu, patlama ihtimaline karşı 4 okul tatil edildi.

2 köy tahliye edildi

Uşak Valiliği, barajda oluşan çatlakla ilgili bir açıklama yayınladı:

"DSİ 2. Bölge yetkilileri ile yapılan değerlendirmede, yağışın da artması ve yarın da devam edeceği öngörüldüğünden, dere yatağı güzergahında bulunan 584 nüfuslu Bahadır ve 778 nüfuslu Hatipler köylerimizin tedbiren tahliyesine karar verilmiş olup, vatandaşlarımızın Banaz ilçe merkezindeki otel, pansiyon, yurt ve diğer kamu binalarında barındırılmaları planlanmıştır."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali

Daha iki yıl oldu yapılalı
 • Yanıtla

dumanlı

2002 yılından önce barajlarda böyle şeyler yaşanmıyordu,bu iktidar döneminde gördes barajı,melen barajı, aydın sultanhisar göletinde problemler yaşanıyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı