• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
21
Yunan'ı SİHA korkusu sardı: Türkler bu konuda çok ileride

2020-09-15 17:34:21
Yunan'ı SİHA korkusu sardı: Türkler bu konuda çok ileride

Ege ve Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim sonrası Yunanistan'ı Türkiye korkusu sardı. Türkiye'nin adımlarını yakından takip eden Yunan medyası Türk SİHA'larının imkan ve kabiliyetlerine dikkat çekti.

#1
Foto - Türk savunma sanayii tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen SİHA'ların Yunanistan için çok ciddi bir tehdit oluşturabileceğini belirten Yunan askeri uzmanları

Türk savunma sanayii tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen SİHA'ların Yunanistan için çok ciddi bir tehdit oluşturabileceğini belirten Yunan askeri uzmanları "Türkler bu konuda çok ileride ve her seferinde daha iyisini yapıyorlar" değerlendirmesinde bulundu. Avrupa Birliği'ne güvenerek aklınca Türkiye'ye kafa tutmaya çalışan Yunanistan'ın askeri açıdan yetersizliği Yunan medyasında sıklıkla dillendiriliyor.

#2
Foto - Türk Deniz Kuvvetleri'nin bölgedeki etkinliğine ve gücüne dikkat çeken Yunan medyası ayrıca insansız hava araçlarıyla birlikte Türkiye'nin hava üstünlüğünü elinde tuttuğunu aktardı. Türkiye'nin insansız hava araçları konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline geldiğini belirten Yunan uzmanlar bu araçlarla birlikte Türkiye'nin Yunanistan'a karşı çok ciddi bir üstünlük elde ettiğini ifade etti.

Türk Deniz Kuvvetleri'nin bölgedeki etkinliğine ve gücüne dikkat çeken Yunan medyası ayrıca insansız hava araçlarıyla birlikte Türkiye'nin hava üstünlüğünü elinde tuttuğunu aktardı. Türkiye'nin insansız hava araçları konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline geldiğini belirten Yunan uzmanlar bu araçlarla birlikte Türkiye'nin Yunanistan'a karşı çok ciddi bir üstünlük elde ettiğini ifade etti.

#3
Foto - Türkiye'nin bölgedeki hamlelerinin Ege ve Akdeniz'deki tüm denklemleri değiştirebileceğini aktaran Yunan uzmanlar özellikle Akıncı ve Aksungur gibi son derece gelişmiş insansız hava araçlarının da envantere girmesiyle birlikte Ankara'nın stratejik açıdan çok büyük imkanlara kavuşacağının bilgisini paylaştı.

Türkiye'nin bölgedeki hamlelerinin Ege ve Akdeniz'deki tüm denklemleri değiştirebileceğini aktaran Yunan uzmanlar özellikle Akıncı ve Aksungur gibi son derece gelişmiş insansız hava araçlarının da envantere girmesiyle birlikte Ankara'nın stratejik açıdan çok büyük imkanlara kavuşacağının bilgisini paylaştı.

#4
Foto -

"TÜRK SİHA'LARI EGE VE AKDENİZ'DE DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK" Teröristlerin kabusu haline gelen yerli ve milli imkanlarla üretilen SİHA'ların başarısı Yunan basınında geniş yankı buldu. "Türkiye'nin ulaştığı güç Yunanlılar için tedirginlik veriyor" diyen uzmanlar "Ege ve Akdeniz için daha önce hiç görülmeyen bir kullanım tarzına geçebiliriz" yorumunda bulundu.

#5
Foto - Yerli ve milli imkanlarla üretilen Türk SİHA'larının operasyonel başarısı tüm dünyanın büyük takdirini topladı. Türk savunma sanayisini yakından takip eden Yunan basını da SİHA'lara gündeminde geniş yer verdi. İnsansız hava araçlarının deniz veya amfibi unsurlara karşı mücadelesine şimdiye kadar ciddi şekilde tanıklık edilmediğini aktaran Savunma Sanayii Araştırmacısı Kadir Doğan,

Yerli ve milli imkanlarla üretilen Türk SİHA'larının operasyonel başarısı tüm dünyanın büyük takdirini topladı. Türk savunma sanayisini yakından takip eden Yunan basını da SİHA'lara gündeminde geniş yer verdi. İnsansız hava araçlarının deniz veya amfibi unsurlara karşı mücadelesine şimdiye kadar ciddi şekilde tanıklık edilmediğini aktaran Savunma Sanayii Araştırmacısı Kadir Doğan, "Daha önceki harekat ve operasyonlarda da tanık olmadığımız kullanım şekilleri vardı. Ancak Türkiye, sahip olduğu SİHA’ları gerek nizami gerek gayri nizami unsurlara karşı, çok farklı konseptlerde çok farklı hedeflere yönelik kullanma başarısını gösterdi" dedi.

#6
Foto - Türk SİHA’larının Suriye ve Libya’daki kullanım tarzlarına dikkat çeken Doğan

Türk SİHA’larının Suriye ve Libya’daki kullanım tarzlarına dikkat çeken Doğan "Bu unsurlar kimi zaman terör örgütlerinden yani vekil unsurlardan oluşurken, kimi zamanda nispeten nizami unsurlardan oluştu. Bu iki çok farklı yapıya karşı da bu sistemlerin başarılı bir şekilde kullanılması da bu sistemlerin konumlandırılmasının ne kadar esnek bir şekilde yapılabildiğini gösterdi" diye konuştu.

#7
Foto - Bahar Kalkanı Harekatı ve diğer operasyonlarda Türk SİHA'larının rüştünü ispat ettiğini kaydeden Doğan şunları söyledi:

Bahar Kalkanı Harekatı ve diğer operasyonlarda Türk SİHA'larının rüştünü ispat ettiğini kaydeden Doğan şunları söyledi:

#8
Foto -

"Türkiye’nin insansız sistemlerini çok farklı alanlarda son derece esnek ve etkin bir şekilde kullanabilme kabiliyeti, henüz eşi benzeri görülmemiş bir şekilde Ege ve Akdeniz’de de kullanabilme ihtimalini doğuruyor. Tabii bu da Yunanistan’ı veya bölgedeki diğer unsurları tedirgin edecek bir durum."

#9
Foto - Türk SİHA'larının uygun koşullarda deniz unsurları için de tehdit olabileceğinin altını çizen Doğan şöyle devam etti:

Türk SİHA'larının uygun koşullarda deniz unsurları için de tehdit olabileceğinin altını çizen Doğan şöyle devam etti:

#10
Foto -

"İnsansız hava sistemlerini bir bütün olarak değerlendirmek her zaman çok daha doğru olur. Bu sistemlerde kullanılan mühimmatların etkinliği, bu sistemlerin caydırıcılık seviyesini artıran bir unsur. Bunun temel sebebi ise anlık bir şekilde karar verebilme ve bu kararı uygulayabilme esnekliği sağlaması.

#11
Foto - Bu durumu bir avantaja dönüştürmek için ise farklı unsurların da devrede olduğu müşterek bir çalışma yapısının icra edilmesi gerekiyor. İnsansız sistemler her zaman hava savunma unsurları için görece çok kolay hedefler. Ancak Suriye ve Libya’da çeşitli örneklerini gördüğümüz üzere bu durum, bu sistemlerin doğru konumlandırılması ile tersine de dönebilir.

Bu durumu bir avantaja dönüştürmek için ise farklı unsurların da devrede olduğu müşterek bir çalışma yapısının icra edilmesi gerekiyor. İnsansız sistemler her zaman hava savunma unsurları için görece çok kolay hedefler. Ancak Suriye ve Libya’da çeşitli örneklerini gördüğümüz üzere bu durum, bu sistemlerin doğru konumlandırılması ile tersine de dönebilir.

#12
Foto - Tüm bunlar alt alta konulduğu takdirde, görece hareket alanları kısıtlı olan deniz veya amfibi sistemlere karşı, uygun koşullar oluşması halinde, insansız hava sistemleri ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Tüm bunlar alt alta konulduğu takdirde, görece hareket alanları kısıtlı olan deniz veya amfibi sistemlere karşı, uygun koşullar oluşması halinde, insansız hava sistemleri ciddi bir tehdit oluşturabilir."

#13
Foto - SOM FÜZESİ ATABİLEN BİR SİHA DENKLEMİ DEĞİŞTİRİR TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş’un geçtiğimiz günlerde

SOM FÜZESİ ATABİLEN BİR SİHA DENKLEMİ DEĞİŞTİRİR TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş’un geçtiğimiz günlerde "İnsansız hava araçlarımızdan SOM füzesi atılabilmesi konusunda çalışmalarımız sürüyor" bilgisini paylaştığını hatırlatan Doğan, bu tip seyir füzelerinin hava araçlarına konumlandırılmasının sahada çok ciddi etkilerinin olabileceğini beliterek şunları kaydetti:

#14
Foto -

"Bu etkilerin temelinde insansız hava sistemlerinin zayıf noktalarını kapatabilecek bir kabiliyet kazandırması yatıyor. Bu zayıf noktaların birçok sebebi mevcut.

#15
Foto - Birincisi daha önce de bahsettiğim üzere insansız hava araçları, hava savunma sistemleri için bu konseptte kolay bir hedef.

Birincisi daha önce de bahsettiğim üzere insansız hava araçları, hava savunma sistemleri için bu konseptte kolay bir hedef.

#16
Foto - Bunun temel sebebi ISTAR (İstihbarat, Keşif, Hedef Kazanımı ve Gözetim) kabiliyetinin, tehdit unsurlarına veya sıcak çatışma bölgelerine yakın bir şekilde kullanılabilmesinden kaynaklanıyor. Sonuçta buradaki görüntüleme sistemlerinin de bir etkili menzili mevcut.

Bunun temel sebebi ISTAR (İstihbarat, Keşif, Hedef Kazanımı ve Gözetim) kabiliyetinin, tehdit unsurlarına veya sıcak çatışma bölgelerine yakın bir şekilde kullanılabilmesinden kaynaklanıyor. Sonuçta buradaki görüntüleme sistemlerinin de bir etkili menzili mevcut.

#17
Foto - Bir diğer nokta ise SİHA’ların sahip oldukları mühimmatlar sebebiyle hedefe yakın bir şekilde görev icra edebilmeleri.

Bir diğer nokta ise SİHA’ların sahip oldukları mühimmatlar sebebiyle hedefe yakın bir şekilde görev icra edebilmeleri.

#18
Foto - Bu temel iki nokta bu sistemlerin en zayıf noktaları olarak göze çarpıyor.

Bu temel iki nokta bu sistemlerin en zayıf noktaları olarak göze çarpıyor.

#19
Foto - Eğer, SOM gibi 250 kilometreden fazla etkili menzili olan bir mühimmat kullanabilme kabiliyetine sahip olursanız, üstüne TSK’nın yaptığı gibi bu araçları müşterek bir şekilde kullanabilirseniz, en temel zayıf noktayı kapatmış olursunuz.

Eğer, SOM gibi 250 kilometreden fazla etkili menzili olan bir mühimmat kullanabilme kabiliyetine sahip olursanız, üstüne TSK’nın yaptığı gibi bu araçları müşterek bir şekilde kullanabilirseniz, en temel zayıf noktayı kapatmış olursunuz."

#20
Foto - SOM-J'nin SİHA'larda kullanılmasıyla birlikte hedefe yaklaşılmadan yok edilebileceğini belirten Doğan,

SOM-J'nin SİHA'larda kullanılmasıyla birlikte hedefe yaklaşılmadan yok edilebileceğini belirten Doğan, "Bu açıdan bakıldığı zaman SOM gibi seyir füzelerinin, insansız hava araçlarına konumlandırılması bir oyun değiştirici olacak" değerlendirmesinde bulundu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı