• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
‘Yeni devlet kuracaklar’ diyerek gözdağı verdi! ‘100 bin savaşçımız var’

2021-10-20 14:31:42
‘Yeni devlet kuracaklar’ diyerek gözdağı verdi! ‘100 bin savaşçımız var’

Lübnan'daki Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah Lübnan'da son dönemde artan gerginlikler üzerine Lübnan Hristiyanlarının en güçlü siyasi oluşumu Lübnan Kuvvetleri'ne yönelik tehditte bulunarak savaş çıkması durumunda kaybedenin Hristiyanlar olacağını belirtti.

#1
Foto - Grubun Lübnan'ı bölüp Hristiyan bir kanton veya devlet oluşturmaya çalıştığını söyleyen Nasrallah, eğitimli 100 bin savaşçılarının olduğunu ve savaş için kendilerinden emir beklediklerini belirterek, Lübnan Kuvvetleri'ne tehditte bulundu.

Grubun Lübnan'ı bölüp Hristiyan bir kanton veya devlet oluşturmaya çalıştığını söyleyen Nasrallah, eğitimli 100 bin savaşçılarının olduğunu ve savaş için kendilerinden emir beklediklerini belirterek, Lübnan Kuvvetleri'ne tehditte bulundu.

#2
Foto - Nasrallah, Lübnan Kuvvetleri'nin ve lideri Samir Caca'nın Lübnan Hristiyanlarının varlığı ve geleceğiyle ilgili en büyük tehdit olduğunu iddia ederek, savaş olması durumunda Lübnan Hristiyanlarını tasfiye edecekleri imasında bulundu.

Nasrallah, Lübnan Kuvvetleri'nin ve lideri Samir Caca'nın Lübnan Hristiyanlarının varlığı ve geleceğiyle ilgili en büyük tehdit olduğunu iddia ederek, savaş olması durumunda Lübnan Hristiyanlarını tasfiye edecekleri imasında bulundu.

#3
Foto - Lübnan'da son dönemde Beyrut patlaması soruşturmasının kapatılması tartışması üzerinden zaten mevcut bulunan Hizbullah-Lübnan Kuvvetleri gerginliğinin iç savaş çıkarabilecek seviyeye yükselmesinden endişe ediliyor. Beyrut Limanı'nın Hizbullah militanlarının denetiminde olduğu bilindiğinden soruşturmanın ilerletilmesinde Lübnan Kuvvetleri ısrarcı olurken Hizbullah soruşturmanın kapatılmasını istiyor.

Lübnan'da son dönemde Beyrut patlaması soruşturmasının kapatılması tartışması üzerinden zaten mevcut bulunan Hizbullah-Lübnan Kuvvetleri gerginliğinin iç savaş çıkarabilecek seviyeye yükselmesinden endişe ediliyor. Beyrut Limanı'nın Hizbullah militanlarının denetiminde olduğu bilindiğinden soruşturmanın ilerletilmesinde Lübnan Kuvvetleri ısrarcı olurken Hizbullah soruşturmanın kapatılmasını istiyor.

#4
Foto - Patlamanın hangi kesimlerin yoğun olarak bulunduğu bölgeyi etkilediği de patlamaya verilen tepkilerin şekillenmesinde büyük rol oynadı. Beyrut Limanı'ndaki patlama coğrafi yakınlık nedeniyle en çok Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı Doğu Beyrut'a zarar vermişti.

Patlamanın hangi kesimlerin yoğun olarak bulunduğu bölgeyi etkilediği de patlamaya verilen tepkilerin şekillenmesinde büyük rol oynadı. Beyrut Limanı'ndaki patlama coğrafi yakınlık nedeniyle en çok Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı Doğu Beyrut'a zarar vermişti.

#5
Foto - Hizbullah ile öncesinde de kötü ilişkilere sahip olan Lübnan Hristiyanlarının ana grubu olan Marunilerin (Katolik Arap) Lübnan Kuvvetleri, kaleleri olan Doğu Beyrut'a patlamanın verdiği ağır hasar nedeniyle Hizbullah aleyhindeki söylemlerinin şiddetini artırmıştı.

Hizbullah ile öncesinde de kötü ilişkilere sahip olan Lübnan Hristiyanlarının ana grubu olan Marunilerin (Katolik Arap) Lübnan Kuvvetleri, kaleleri olan Doğu Beyrut'a patlamanın verdiği ağır hasar nedeniyle Hizbullah aleyhindeki söylemlerinin şiddetini artırmıştı.

#6
Foto - Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Batı Beyrut da Doğu Beyrut kadar olmasa da patlamada ağır hasar gördü. Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Güney Beyrut ise limandan uzaklığı nedeniyle patlamadan önemli derecede etkilenmedi.

Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Batı Beyrut da Doğu Beyrut kadar olmasa da patlamada ağır hasar gördü. Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Güney Beyrut ise limandan uzaklığı nedeniyle patlamadan önemli derecede etkilenmedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23