• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

2023-12-16 21:32:07
Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

Yüzyıllar önce yapılan ve günümüze kadar gelen Yedikule Hisarı'nın zindanlarına düzenlenen fenerli gece turuna katılan ziyaretçiler adeta tarihin içinde yolculuğa çıkıyor.

#1
Foto - Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

Zindanıyla nam salan, efsaneleriyle yüzyılları aşan, Türkiye'nin en eski açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Hisarı'nda düzenlenen fenerli gece turlarıyla ziyaretçiler, rehber eşliğinde Osmanlı ve Doğu Roma tarihinin kesiştiği zindanları görme fırsatı buluyor.

#2
Foto - Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

İstanbul Fatih'te yer alan ve günümüzde bulunduğu mahalleye adını veren, temeli Roma döneminde atılan Yedikule Zindanları, 2. Theodosius tarafından zindan olarak değil şehre gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yaptırıldı.

#3
Foto - Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

İstanbul'un fethiyle birlikte Doğu Roma İmparatorluğu'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na geçen ve 4 kuleye sahip yapı, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1458'de Top, Kitabeler ve daha sonra 3. Ahmet Kulesi adını alacak üç kule daha eklenerek yedi kulesi bulunan hisar haline getirildi. Yine Fatih döneminde aralarına surlar ördürülen kulelerin birbirlerine bağlanmasından ardından burada bir garnizon oluşturuldu. Böylelikle iki büyük imparatorluğun tarihi yapıları bütün haline getirilmiş oldu.

#4
Foto - Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

Artık Yedikule adını alarak günümüzdeki görünümüne kavuşan hisarda, Genç Osman, Cephane, 3. Ahmet, Hazine, Zindan, Top ve Bayrak adında yedi kuleye sahip yapı oluşturuldu.

#5
Foto - Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

Fatih döneminden 3. Murat dönemine kadar Hazine kulesinde Osmanlı İmparatorluğu'nun hazinesinin muhafaza edildiği hisar, aynı zamanda 3,5 asır boyunca hapishane olarak kullanıldı. Hisarın hapishane olarak kullanılan iki kulesinden biri olan Zindan kulesinde savaş esirleri, Genç Osman kulesinde ise devlet adamları ve ordu mensupları hapsedildi.

#6
Foto - Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

15. ve 17. yüzyıllardaki depremlerde hasar gören hisar, Doğu Roma İmparatorluğunca yaptırılan 4 kuleden biri yıkıldığı için Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen kulelerle birlikte günümüzdeki 6 kuleli halini aldı. Hisar aynı zamanda İstanbul'un fethinden sonra kurulan ilk kışla alanı olmakla birlikte 18. yüzyılın ortalarında çıkan yangında çok büyük hasar gördü. İstanbul'a hükmetmiş imparatorluklar tarafından çeşitli amaçlar için kullanılan hisar, şimdilerde Fatih Belediyesinin kültürel etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Belediye tarafından profesyonel rehber eşliğinde düzenlenen gece turunda, havanın kararmasıyla birlikte ziyaretçilere fener veriliyor. Turun başlamasının ardından hisardaki 7 kuleden Genç Osman ve Zindan kuleleri gezdirilirken, hisarın tarihi hakkında sunum yapılıyor.

#7
Foto - Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

Genç Osman kulesini ellerindeki fenerlerle gezen ziyaretçiler, surlara çıkarak fotoğraf çektirme imkanı buluyor. Birçok şarkıya konu olan hisar, dizi ve film çekimlerinde de tercih ediliyor. Profesyonel turist rehberi Turan Oflaz, hafta sonu tam gün kültür turları düzenlediklerini, salı, perşembe ve pazar günleri 20.30 ila 22.30 saatleri arasında fenerli tur gerçekleştirdiklerini söyledi.

#8
Foto - Yedikule Hisarı’nda unutulmaz yolculuk

Ziyaretçilerin turdan mutlu ayrıldıklarını ifade eden Oflaz, "Katılımcılarla tüm turu beraber yapıyoruz. Fenerli gece turlarında Yedikule'nin zindanlarıyla ilgileniyoruz. Bu sebeple zindan olarak iki kuleyi dolaşıyoruz. Fenerle gezilmesi, zindanları daha fazla fark ettiriyor. Karanlık bir ortamda ellerimizde sarı renkli fenerlerle gezip dolaşıyoruz. Yedikule Zindanları özel bir destinasyon, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu için büyük bir kültürel miras. O yüzden mutlaka herkesin ziyaret etmesini öneriyorum." diye konuştu. Gece turlarının ardından ziyaretçiler servisle Yenikapı Marmaray, Fatih Belediyesi önü veya Vatan Caddesi'ne bırakılıyor.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23