• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
Vergi borcu yapılandırmak caiz midir?

2020-06-05 19:56:44
Vergi borcu yapılandırmak caiz midir?

Özellikle de konut kredisi hesaplama ve yapılandırma, son günlerin en çok merak edilen konuların başında gelmekte. Yapılandırma yapmak isteyenler yapılandırmanın dinen uygun olup olmadığını araştırıyor. Peki vergi borcu yapılandırmak caiz midir?

#1
Foto - Diyanet İşleri Başkanlığı Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısında yapılandırmaya ilişkin olarak şu bilgiler verilmiştir: Yeniden yapılandırma meselesi finans kurumları ya da katılım bankalarında yeniden yapılandırma meselesini alacağın bir kısmından vazgeçme olarak değerlerilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısında yapılandırmaya ilişkin olarak şu bilgiler verilmiştir: Yeniden yapılandırma meselesi finans kurumları ya da katılım bankalarında yeniden yapılandırma meselesini alacağın bir kısmından vazgeçme olarak değerlerilmektedir.

#2
Foto - Yani 30 taksitte 30 bin lira alacak idiyse, peşin tahsil edildiği takdirde bunun 25 taksite indiriyorsa alacağın 5 taksidinden vazgeçmek anlamına gelir. Bu ilkeler fıkıh kitaplarımızın sulh bahsinde açıkça zikredilmektedir. Yeniden yapılandırma ödemeyi ileri tarihe atarak ve borca ilave yaparak yapılıyorsa bu tam tamına faiz olur.

Yani 30 taksitte 30 bin lira alacak idiyse, peşin tahsil edildiği takdirde bunun 25 taksite indiriyorsa alacağın 5 taksidinden vazgeçmek anlamına gelir. Bu ilkeler fıkıh kitaplarımızın sulh bahsinde açıkça zikredilmektedir. Yeniden yapılandırma ödemeyi ileri tarihe atarak ve borca ilave yaparak yapılıyorsa bu tam tamına faiz olur.

#3
Foto - Banka kredisi almaya aracılık eden kişinin komisyon alması helal olur mu?

Banka kredisi almaya aracılık eden kişinin komisyon alması helal olur mu?

#4
Foto - Kişi veya firmanın bankadan alacağı faizli krediye aracılık edilmesi karşılığında komisyon adı altında ücret alınması helal olmaz. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.s.), faiz alan ve verenin yanı sıra yazmak, şahit olmak ve vekil olmak suretiyle faiz işlemine yardımcı olan herkesi sorumlu tutmuştur (Müslim, Müsâkât, 106; Ebû Dâvûd, Büyu, 4; İbn Mâce, Ticârât, 58).

Kişi veya firmanın bankadan alacağı faizli krediye aracılık edilmesi karşılığında komisyon adı altında ücret alınması helal olmaz. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.s.), faiz alan ve verenin yanı sıra yazmak, şahit olmak ve vekil olmak suretiyle faiz işlemine yardımcı olan herkesi sorumlu tutmuştur (Müslim, Müsâkât, 106; Ebû Dâvûd, Büyu, 4; İbn Mâce, Ticârât, 58).

#5
Foto - Eğer kredi faizsizse ve aracı olan kişi, bu işlemleri takip edip sonuçlandırmak için ücretle tutulmuşsa verdiği emeğin ve yaptığı hizmetin karşılığı olarak vekalet/rehberlik ücreti alabilir.

Eğer kredi faizsizse ve aracı olan kişi, bu işlemleri takip edip sonuçlandırmak için ücretle tutulmuşsa verdiği emeğin ve yaptığı hizmetin karşılığı olarak vekalet/rehberlik ücreti alabilir.

#6
Foto - Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bankanın yaptığı hizmet karşılığında iş yeri sahiplerinden komisyon alması faiz olur mu?

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bankanın yaptığı hizmet karşılığında iş yeri sahiplerinden komisyon alması faiz olur mu?

#7
Foto - Bir iş veya bir hizmet ya da mal karşılığında alınan bedel helaldir. Bankalar verdikleri kredi kartlarıyla bir hizmet sunmaktadırlar. Dolayısıyla kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, bankanın verdiği hizmet karşılığında anlaşma gereği iş yeri sahiplerinden komisyon adı altında almış olduğu ücret, faiz olarak değerlendirilemez.

Bir iş veya bir hizmet ya da mal karşılığında alınan bedel helaldir. Bankalar verdikleri kredi kartlarıyla bir hizmet sunmaktadırlar. Dolayısıyla kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, bankanın verdiği hizmet karşılığında anlaşma gereği iş yeri sahiplerinden komisyon adı altında almış olduğu ücret, faiz olarak değerlendirilemez.

#8
Foto - Ön ödemeli banka kartlarının kullanılması caiz midir?

Ön ödemeli banka kartlarının kullanılması caiz midir?

#9
Foto - Ön ödemeli kartlar, bankacılık/finans sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmet gereğince müşteri, ön ödemeli kartına önceden yüklediği belli oranlardaki meblağı dilediği zaman harcamalarında kullanabilmekte, karta herhangi bir ön yükleme yapmadığı takdirde ise kart kullanılamamaktadır. Faizli işlem barındırmayan veya faizli işlemlere aracı kılınmayan ön ödemeli kartların kullanılmasında ise herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ön ödemeli kartlar, bankacılık/finans sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmet gereğince müşteri, ön ödemeli kartına önceden yüklediği belli oranlardaki meblağı dilediği zaman harcamalarında kullanabilmekte, karta herhangi bir ön yükleme yapmadığı takdirde ise kart kullanılamamaktadır. Faizli işlem barındırmayan veya faizli işlemlere aracı kılınmayan ön ödemeli kartların kullanılmasında ise herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

#10
Foto - Ön ödemeli kartların belli bir mevzuat çerçevesinde çıkarılıp işleme konduğu ve her kuruluşun kendi koyduğu şartlar muvacehesinde bu hizmeti sunduğu anlaşılmaktadır.

Ön ödemeli kartların belli bir mevzuat çerçevesinde çıkarılıp işleme konduğu ve her kuruluşun kendi koyduğu şartlar muvacehesinde bu hizmeti sunduğu anlaşılmaktadır.

#11
Foto - Mesela x kuruluşu para yüklemede herhangi bir bedel istemezken y kuruluşu bedel isteyebilmekte veya (x) kuruluşu ilgili kartı 5 TL’ye verirken (y) kuruluşu bu kartı 10 TL’ye verebilmektedir. Kartın ilk olarak müşteriye satımında, kullanımında ve yükleme yapıldığında kartı çıkaran kuruluş tarafından alınan bedeller, hizmet bedeli kapsamında değerlendirilmiş ücretlerdir.

Mesela x kuruluşu para yüklemede herhangi bir bedel istemezken y kuruluşu bedel isteyebilmekte veya (x) kuruluşu ilgili kartı 5 TL’ye verirken (y) kuruluşu bu kartı 10 TL’ye verebilmektedir. Kartın ilk olarak müşteriye satımında, kullanımında ve yükleme yapıldığında kartı çıkaran kuruluş tarafından alınan bedeller, hizmet bedeli kapsamında değerlendirilmiş ücretlerdir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı