• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Türkiye o ülkeye savaş gemisi ihraç edecek!

2023-11-26 17:37:59
Türkiye o ülkeye savaş gemisi ihraç edecek!

Malezya Savunma Bakanı Mohammad Hassan, LMS Batch 2 ihalesi kapsamında Türkiye’den gemi tedarik edileceğini açıkladı.

#1
Foto - Türkiye o ülkeye savaş gemisi ihraç edecek!

Malezya Savunma Bakanı Mohammad Hassan, bir sunum sırasında LMS Batch 2 ihalesi kapsamında Türkiye’den gemi tedarik edileceğini açıkladı. Bahse konu ihaleye Türkiye’den STM, ASFAT ve Dearsan firmaları katılıyordu. Ancak ihaleyi kimin kazandığı ve kaç adet geminin tedarik edileceği henüz belli değil.

#2
Foto - Türkiye o ülkeye savaş gemisi ihraç edecek!

Halihazırda STM, Ukrayna’nın MİLGEM korveti tedariki projesinde; ASFAT ise PN MİLGEM projesinde gemi inşa kabiliyetlerini başarıyla kanıtlamıştır. Dearsan da ihaleye C92 korvet tasarımı ile katılım sağlamaktadır.

#3
Foto - Türkiye o ülkeye savaş gemisi ihraç edecek!

Defence Security Asia tarafından yapılan habere göre Malezya Kraliyet Donanması, bu yıl 3 adet LMS Batch 2 gemisi tedariki planlamakta. Sonraki süreçte ise 5 adet daha geminin hizmete alınmasının planlandığı bildirilmekte. Malaysia Defence tarafından yapılan habere göre Ukrayna için inşa edilen ADA sınıfı korvetlerin Malezya tarafından tedariki düşünülmekte.

#4
Foto - Türkiye o ülkeye savaş gemisi ihraç edecek!

Yapılan haberde Ukrayna’nın gemiyi amacına uygun kullanmasının söz konusu olmadığı ve Ukrayna’ya konu ile ilgili fazladan ödeme yapılabileceği ifade edilmekte. Ayrıca haberde bu durumun Malezya Donanması’na üç yıl kazandıracağı ifade ediliyor.

#5
Foto - Türkiye o ülkeye savaş gemisi ihraç edecek!

MİLGEM’in ilk bloku olan ADA sınıfı korvetlerden STM yükleniciliğinde Türk Donanması için 4 adet inşa edildi. ADA sınıfının tasarımı aynı zamanda ASFAT HİSAR sınıfı ADKG için de temel oluşturmaktadır. Daha sonra MİLGEM tasarımı Pakistan Donanması’nın isterlerine göre revize edilerek ASFAT bünyesinde 2 adeti İstanbul Tersanesi Komutanlığında, 2 tanesi de Karaçi de inşa edilmeye başlandı. Pakistan’ın sipariş verdiği MİLGEM tasarımında Türk Donanması için üretilen orijinal versiyondan farklı olarak Sea Ceptor hava savunma sistemi için 12 adet dikey atım sistemi bulunmakta. Ayrıca kullanıcı isteği üzerine bazı sensör ve silah sistemleri değiştirilerek tasarımın esnekliği ispatlanmıştır. Ukrayna ise MİLGEM siparişi veren ikinci ülkedir. Hetman Ivan Mazepa sınıfı olarak adlandırılan gemilerden ilkinin denize indirilme töreni yapılmış ikincisinin de saç kesim töreni yapılmıştır. Ukrayna MİLGEM’lerinde de kullanıcı isterlerine göre revize edilerek değişiklikler mevcuttur. Tahrik sistemi ve geminin arkasında yer alan 24 adet MICA VL lançeri söz konusu değişiklikler arasındadır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23