• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Türkiye hamlesi Mısır'ı panikletti! Bölgede işler karıştı

2021-10-24 10:16:27
Türkiye hamlesi Mısır'ı panikletti! Bölgede işler karıştı

Tigraylara karşı savaşan Etiyopya'nın son hamlesi bölgede dengeleri tam anlamıyla değiştirdi.

#1
Foto - Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Etiyopya'nın Amhara bölgesinde başkent yönünde ilerlerken Etiyopya bir taraftan da Mavi Nil Nehri üzerindeki dev Rönesans Barajı'nın üçüncü rezervuarını da doldurmaya hazırlanıyor.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Etiyopya'nın Amhara bölgesinde başkent yönünde ilerlerken Etiyopya bir taraftan da Mavi Nil Nehri üzerindeki dev Rönesans Barajı'nın üçüncü rezervuarını da doldurmaya hazırlanıyor.

#2
Foto - Mısır ve Sudan bu barajın Nil Nehri'nin suyunu azaltacağını iddia ediyor ve bu durumu savaş sebebi saydıklarını açıklıyor.

Mısır ve Sudan bu barajın Nil Nehri'nin suyunu azaltacağını iddia ediyor ve bu durumu savaş sebebi saydıklarını açıklıyor.

#3
Foto - Bu nedenle Etiyopya'nın Türkiye'den askeri amaçlı insansız hava aracı alımı projesi sadece Tigraylara karşı değil Mısır ve Sudan yönetimlerine de karşı bir hamle olarak görülüyor.

Bu nedenle Etiyopya'nın Türkiye'den askeri amaçlı insansız hava aracı alımı projesi sadece Tigraylara karşı değil Mısır ve Sudan yönetimlerine de karşı bir hamle olarak görülüyor.

#4
Foto - Söz konusu Bayraktar SİHA hamlesi Mısır cephesinde tam anlamıyla büyük bir paniğe neden oldu.

Söz konusu Bayraktar SİHA hamlesi Mısır cephesinde tam anlamıyla büyük bir paniğe neden oldu.

#5
Foto - Eylül ayında New York'ta gerçekleştirilen BM toplantısında Mısır ve Sudan'ın Etiyopya ile Mavi Nil Nehri konusunda anlaşabileceğine dair beklentiler de boşa çıkmış, taraflar bu toplantıda sert açıklamalar yapmıştı.

Eylül ayında New York'ta gerçekleştirilen BM toplantısında Mısır ve Sudan'ın Etiyopya ile Mavi Nil Nehri konusunda anlaşabileceğine dair beklentiler de boşa çıkmış, taraflar bu toplantıda sert açıklamalar yapmıştı.

#6
Foto - Fakat 2019'da yönetim değişikliğinin ardından iç karışıklıklar, istikrarsızlık ve ekonomik kriz sorunlarıyla uğraşan Sudan'ın Mısır'ın aksine Etiyopya ile savaşa karşı olduğu belirtiliyor. Sudan'ın savaşa isteksizliğinin farkında olan Etiyopya yönetiminin de Mavi Nil konusunda daha cesur hamleleri bu sayede yapabildiği tahmin ediliyor.

Fakat 2019'da yönetim değişikliğinin ardından iç karışıklıklar, istikrarsızlık ve ekonomik kriz sorunlarıyla uğraşan Sudan'ın Mısır'ın aksine Etiyopya ile savaşa karşı olduğu belirtiliyor. Sudan'ın savaşa isteksizliğinin farkında olan Etiyopya yönetiminin de Mavi Nil konusunda daha cesur hamleleri bu sayede yapabildiği tahmin ediliyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23