• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
15
Türkiye gündemine oturdu! Van’daki kazıda tarihi ‘Ejder’ detayı

2020-08-20 15:35:04
Türkiye gündemine oturdu! Van’daki kazıda tarihi ‘Ejder’ detayı

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi'nde yapılan kazılarda kolunda ejder başlı iki bilezik olan çocuk iskeleti ortaya çıktı. Basına sunulan görüntülere vatandaşlar ilgi gösterdi.

#1
Foto - Van'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi'nde üç yıl önce kazı ve onarım çalışmaları sırasında ilginç bir kalıntı bulundu.

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi'nde üç yıl önce kazı ve onarım çalışmaları sırasında ilginç bir kalıntı bulundu.

#2
Foto - Yapılan kazı çalışmaları sonrası ortaya çıkarılan 2 bin 750 yıllık nekropolde, Urartularda aristokratlarının gömüldüğü yorumları yapılan alandaki buluş vatandaşların ilgi odağı oldu.

Yapılan kazı çalışmaları sonrası ortaya çıkarılan 2 bin 750 yıllık nekropolde, Urartularda aristokratlarının gömüldüğü yorumları yapılan alandaki buluş vatandaşların ilgi odağı oldu.

#3
Foto - Alanda bulunan çocuk iskeletinin pazu kısmında ejder başlı iki bilezik ile boyun kısmında takılar gün yüzüne çıktı.

Alanda bulunan çocuk iskeletinin pazu kısmında ejder başlı iki bilezik ile boyun kısmında takılar gün yüzüne çıktı.

#4
Foto - Urartu Kralı II. Sarduri’nin talimatıyla Milattan Önce 750 yılında yaptırılan Çavuştepe Kalesi yakının nekropol alanında bu yıl içerisinde başlatılan kazı çalışmalarında Urartuların ölü gömme adetleri ve yaşamlarına ilişkin yeni bilgiler geliyor.

Urartu Kralı II. Sarduri’nin talimatıyla Milattan Önce 750 yılında yaptırılan Çavuştepe Kalesi yakının nekropol alanında bu yıl içerisinde başlatılan kazı çalışmalarında Urartuların ölü gömme adetleri ve yaşamlarına ilişkin yeni bilgiler geliyor.

#5
Foto - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu ve ekibi yeni bulgulara ulaştı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu ve ekibi yeni bulgulara ulaştı.

#6
Foto - Antropolog, arkeolog, sanat tarihçi ve restoratörlerlerden oluşan 17 kişilik ekip, 2 bin 750 yıllık nekropolde Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle yapılan kazılarda tarihi kalıntıları basına sundu.

Antropolog, arkeolog, sanat tarihçi ve restoratörlerlerden oluşan 17 kişilik ekip, 2 bin 750 yıllık nekropolde Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle yapılan kazılarda tarihi kalıntıları basına sundu.

#7
Foto - Yoğun çalışmalarla gündeme gelen ekip, üzerinde birçok takı ve pazu kısmında ejder başlı bilezik olan 3 yaşlarında çocuk iskeleti buldu.

Yoğun çalışmalarla gündeme gelen ekip, üzerinde birçok takı ve pazu kısmında ejder başlı bilezik olan 3 yaşlarında çocuk iskeleti buldu.

#8
Foto - Urartu aristokratlardan birinin çocuğuna ait olduğu değerlendirilen iskeletteki ejder başlı bronz bileziklere, ilk kez karşılaşıldı.

Urartu aristokratlardan birinin çocuğuna ait olduğu değerlendirilen iskeletteki ejder başlı bronz bileziklere, ilk kez karşılaşıldı.

#9
Foto -

#10
Foto - Pandemi nedeniyle çalışmalara biraz geç başladığını belirten Çavuşoğlu,

Pandemi nedeniyle çalışmalara biraz geç başladığını belirten Çavuşoğlu, "Nekropol alanı dediğimiz yer gizemini hala koruyor. Bu gizemi çözmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kazı yaptıkça yeni bulgularla karşılaşıyoruz’’ dedi.

#11
Foto - Açıklamalarını şöyle sürdüren Çavuşoğlu, ‘’Bugünkü kazı çalışmalarımızda 3 yaşlarında yeni bir gömüyle karşılaştık. Bu gömü, Urartu arkeolojisi açısından bir ilk. İlk kez böyle bir gömüyle karşılaşıyoruz. İlk kez bir bebeğin pazu kısımlarında bronzdan bileziklere rastladık.

Açıklamalarını şöyle sürdüren Çavuşoğlu, ‘’Bugünkü kazı çalışmalarımızda 3 yaşlarında yeni bir gömüyle karşılaştık. Bu gömü, Urartu arkeolojisi açısından bir ilk. İlk kez böyle bir gömüyle karşılaşıyoruz. İlk kez bir bebeğin pazu kısımlarında bronzdan bileziklere rastladık." dedi.

#12
Foto - İskeletin Urartularda bir soylu ya da aristokratın çocuğuna ait olduğunu söylediklerini aktaran Çavuşoğlu,

İskeletin Urartularda bir soylu ya da aristokratın çocuğuna ait olduğunu söylediklerini aktaran Çavuşoğlu, "Hoker tarzında gömülmüş bir bebek. Bebeğin üzerinde şimdiye kadar rastlanmayan iki kolunun pazuları kısımları üzerinde küçük ejder başlı bronzdan bilezik var. Bununla birlikte boyun kısmında amulet dediğimiz bir kum taşı ve boncuklardan kolye var. Baş kısmında küçük bir kase var, yiyecek bırakılmış. Bu, bebeğin önemli şahsın bebeği olduğunu bize gösteriyor. Çok güzel süsleyip kapatmışlar. Dini törenle ve ağıt yakılarak gömüldüğünü düşünüyoruz çünkü çok titizlikle yerleştirmişler’’ dedi.

#13
Foto - Çavuşoğlu, ‘’Bu bulgu, Urartuların bebeklerini çok iyi bir şekilde süsleyerek öbür dünyaya uğurladıklarını gösteriyor. Urartu arkeolojisi açısından çok önemli bir bulgu. Biz bilim insanları açısından çok muazzam ve heyecan verici bir durum çünkü Urartu arkeolojisine yeni bir katkı sağlayacak. Kazı devam ediyor, yeni bulguların daha çıkmasını bekliyoruz

Çavuşoğlu, ‘’Bu bulgu, Urartuların bebeklerini çok iyi bir şekilde süsleyerek öbür dünyaya uğurladıklarını gösteriyor. Urartu arkeolojisi açısından çok önemli bir bulgu. Biz bilim insanları açısından çok muazzam ve heyecan verici bir durum çünkü Urartu arkeolojisine yeni bir katkı sağlayacak. Kazı devam ediyor, yeni bulguların daha çıkmasını bekliyoruz" dedi ve ekledi.

#14
Foto - Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar da Çavuştepe Kalesi'ndeki kazı alanında incelemelerde bulundu. Sayar, Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu'ndan bilgi aldı.

Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar da Çavuştepe Kalesi'ndeki kazı alanında incelemelerde bulundu. Sayar, Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu'ndan bilgi aldı. "İlçemiz, Çavuştepe ve Hoşap ve Zernek kaleleriyle farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış'' diyen Sayar, ''Bu alanlarda yapılan kazılarda her gün yeni bulgulara rastlanıyor. Bu yeni bulgular hem ilimizin hem de ülkemizin turizmine önemli katkı sağlayacak. Bizler de kazı ekibinin çalışmalarını destekliyor ve önemsiyoruz" ifadesini kullandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı