• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Taliban’dan tüm dünyaya çağrı! Yaptırımlar olursa ne yapacaklarını açıkladı

2021-10-13 16:48:14
Taliban’dan tüm dünyaya çağrı! Yaptırımlar olursa ne yapacaklarını açıkladı

Taliban hükümeti, ABD ve Avrupa Birliği (AB) temsilcilerini uyardı.

#1
Foto - Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, Doha’daki görüşmelerde Batılı diplomatlara, “Afgan hükümetini zayıflatmak kimsenin çıkarına değil çünkü bu konu güvenlik alanında dünyayı doğrudan etkileyebilir ve ülkeden kaçmak için ekonomik sebepli bir göçe yol açabilir” dedi.

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, Doha’daki görüşmelerde Batılı diplomatlara, “Afgan hükümetini zayıflatmak kimsenin çıkarına değil çünkü bu konu güvenlik alanında dünyayı doğrudan etkileyebilir ve ülkeden kaçmak için ekonomik sebepli bir göçe yol açabilir” dedi.

#2
Foto - Ağustos ayında ABD destekli Afgan hükümetini deviren Taliban’ın ülkede yönetimi ele almasının ardından ülkeye ciddi uluslararası yaptırımlar uygulandı, bankalar likidite sıkıntısı yaşadı ve devlet çalışanlarına ödeme yapılmadı.

Ağustos ayında ABD destekli Afgan hükümetini deviren Taliban’ın ülkede yönetimi ele almasının ardından ülkeye ciddi uluslararası yaptırımlar uygulandı, bankalar likidite sıkıntısı yaşadı ve devlet çalışanlarına ödeme yapılmadı.

#3
Foto - Muttaki, Doha’daki toplantıda ayrıca, “Dünya ülkelerini mevcut yaptırımları sona erdirmeye ve bankaların normal çalışmasına izin vermeye çağırıyoruz. Böylece hayır kurumları, kuruluşlar ve hükümet kendi rezervleri ve uluslararası finans ile personeline maaş ödeyebilir” şeklinde konuştu.

Muttaki, Doha’daki toplantıda ayrıca, “Dünya ülkelerini mevcut yaptırımları sona erdirmeye ve bankaların normal çalışmasına izin vermeye çağırıyoruz. Böylece hayır kurumları, kuruluşlar ve hükümet kendi rezervleri ve uluslararası finans ile personeline maaş ödeyebilir” şeklinde konuştu.

#4
Foto - Taliban hükümeti, ABD ve Avrupa Birliği (AB) temsilcilerini, yaptırımlar yoluyla baskı yapmaya devam etmenin güvenliği baltalayacağı ve Afganistan’dan yeni bir mülteci dalgasını tetikleyebileceği konusunda uyardı.

Taliban hükümeti, ABD ve Avrupa Birliği (AB) temsilcilerini, yaptırımlar yoluyla baskı yapmaya devam etmenin güvenliği baltalayacağı ve Afganistan’dan yeni bir mülteci dalgasını tetikleyebileceği konusunda uyardı.

#5
Foto - Avrupa ülkeleri, Afganistan ekonomisinin çökmesi halinde çok sayıda göçmenin kıtaya doğru yola çıkarak, Pakistan ve İran gibi komşu ülkelere ve nihayetinde AB sınırlarına yönelmesinden endişe duyuyor.

Avrupa ülkeleri, Afganistan ekonomisinin çökmesi halinde çok sayıda göçmenin kıtaya doğru yola çıkarak, Pakistan ve İran gibi komşu ülkelere ve nihayetinde AB sınırlarına yönelmesinden endişe duyuyor.

#6
Foto - Washington ve AB, Afganistan’daki insani girişimleri desteklemeye hazır olduklarını, ancak insan hakları, özellikle de kadın haklarına saygı göstereceğini garanti etmeden Taliban’a doğrudan destek sağlamaktan çekindiklerini vurguladı.

Washington ve AB, Afganistan’daki insani girişimleri desteklemeye hazır olduklarını, ancak insan hakları, özellikle de kadın haklarına saygı göstereceğini garanti etmeden Taliban’a doğrudan destek sağlamaktan çekindiklerini vurguladı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23