• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Pandemi ne demektir? Hangi durumlarda pandemi ilan edilir?

2021-01-17 10:54:39
Pandemi ne demektir? Hangi durumlarda pandemi ilan edilir?

Çin'den dünyaya yayılan ve tüm insanlığı tehdit eder hale gelen covid-19 virüsüyle beraber hayatımıza 'pandemi' kelimesi de girmiş oldu. Öyle ki, Google'de en çok aratılan kelimeler arasına girdi. Peki 'pandemi' nedir? Kelimenin kökeni nereden geliyor?..

#1
Foto - DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (DSÖ) KORONAVİRÜS SALGININI PANDEMİ İLAN ETTİ: Dünyanın dört bir yanına dağılan koronavirüs salgını sonrası harekete geçen Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs salgınını pandemi ilan etti. Aynı şekilde domuz gribinde de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi alarmı verilmişti. Peki Pandemi nedir? Pandemi ne anlama geliyor?

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (DSÖ) KORONAVİRÜS SALGININI PANDEMİ İLAN ETTİ: Dünyanın dört bir yanına dağılan koronavirüs salgını sonrası harekete geçen Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs salgınını pandemi ilan etti. Aynı şekilde domuz gribinde de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi alarmı verilmişti. Peki Pandemi nedir? Pandemi ne anlama geliyor?

#2
Foto - KELİMENİN KÖKENİ YUNANCA'DAN GELİYOR: Pandemi, eski Yunanca'dan παν tüm anlamına gelenpan ile insanlar anlamına gelendemos'dan türetilmiştir.

KELİMENİN KÖKENİ YUNANCA'DAN GELİYOR: Pandemi, eski Yunanca'dan παν tüm anlamına gelenpan ile insanlar anlamına gelendemos'dan türetilmiştir.

#3
Foto - PANDEMİ NE DEMEKTİR? Salgın çok küçük alanda, lokal bölgede insan grupları arasında yayılırsa bunun adı endemidir. Çin'de başladığında ilk başladığında endemi, eyalete bulaştığında epidemi olmuştur. Tüm dünyaya yayıldığında bunu artık pandemi olarak tanımlarız. Yani küçük, orta, büyük olma hali. Dünya Sağlık Örgütü, artık bu salgın dünyada her yere buluşabilir anlamında pandemi demiştir.

PANDEMİ NE DEMEKTİR? Salgın çok küçük alanda, lokal bölgede insan grupları arasında yayılırsa bunun adı endemidir. Çin'de başladığında ilk başladığında endemi, eyalete bulaştığında epidemi olmuştur. Tüm dünyaya yayıldığında bunu artık pandemi olarak tanımlarız. Yani küçük, orta, büyük olma hali. Dünya Sağlık Örgütü, artık bu salgın dünyada her yere buluşabilir anlamında pandemi demiştir.

#4
Foto - PANDEMİ 3 ŞART YERİNE GELDİĞİNDE BAŞLAR: WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tanımlamasına göre bir pandemik ancak aşağıdaki Üç koşulu sağladığında başlamış sayılır: Nüfusun daha önce maruz kalmadığı bir hastalığın ortaya çıkışı Hastalığa sebep olan etmenin insanlara bulaşması ve tehlikeli bir hastalığa yol açması Hastalık etmeninin insanlar arasında kolayca ve devamlı olarak yayılması

PANDEMİ 3 ŞART YERİNE GELDİĞİNDE BAŞLAR: WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tanımlamasına göre bir pandemik ancak aşağıdaki Üç koşulu sağladığında başlamış sayılır: Nüfusun daha önce maruz kalmadığı bir hastalığın ortaya çıkışı Hastalığa sebep olan etmenin insanlara bulaşması ve tehlikeli bir hastalığa yol açması Hastalık etmeninin insanlar arasında kolayca ve devamlı olarak yayılması

#5
Foto - 'PANDEMİ' ANCAK BULAŞICI HASTALIKLARDA İLAN EDİLEBİLİR: Bir hastalık veya tıbbi durum sadece yaygın olması ve çok sayıda insanın ölümüne yol açması nedeniyle pandemi olarak nitelendirilemez, aynı zamanda bulaşıcı olması gereklidir. Örneğin, kanser, insanlarda çok sayıda ölüme sebep olan bir hastalık olmasına rağmen bulaşıcı olmadığı için pandemi olarak adlandırılmamaktadır (Bazı kanser türlerinin bulaşıcı etmenler tarafından ortaya çıkabildiği unutulmamalıdır)

'PANDEMİ' ANCAK BULAŞICI HASTALIKLARDA İLAN EDİLEBİLİR: Bir hastalık veya tıbbi durum sadece yaygın olması ve çok sayıda insanın ölümüne yol açması nedeniyle pandemi olarak nitelendirilemez, aynı zamanda bulaşıcı olması gereklidir. Örneğin, kanser, insanlarda çok sayıda ölüme sebep olan bir hastalık olmasına rağmen bulaşıcı olmadığı için pandemi olarak adlandırılmamaktadır (Bazı kanser türlerinin bulaşıcı etmenler tarafından ortaya çıkabildiği unutulmamalıdır)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23