• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
38
Otomobil devleri benzinli ve dizel araçlar için tarih verdi

2021-06-25 05:31:39
Otomobil devleri benzinli ve dizel araçlar için tarih verdi

Küresel çapta elektrikli araç kullanımı artarken otomobil devleri benzinli ve dizel araçlar için son tarihleri verdi.

#1
Foto - Son olarak Alman otomobil üreticisi Audi dizel ve benzinli otomobil üretimini durduracağını açıkladı.

Son olarak Alman otomobil üreticisi Audi dizel ve benzinli otomobil üretimini durduracağını açıkladı.

#2
Foto - Zararlı gaz salımı ve artan maliyetleri nedeniyle dizel ile benzinli motor taşıyan otomobillerin 2020'li yıllara girilmesiyle beraber tahtı sallanmaya başladı.

Zararlı gaz salımı ve artan maliyetleri nedeniyle dizel ile benzinli motor taşıyan otomobillerin 2020'li yıllara girilmesiyle beraber tahtı sallanmaya başladı.

#3
Foto - Bu otomobillerin yıllar geçtikçe Avrupa başta olmak üzere, dünyada kullanımının giderek düşmesi beklenirken, pazarın hakiminin önce hibrit sonra elektrikli otomobillerin olması bekleniyor.

Bu otomobillerin yıllar geçtikçe Avrupa başta olmak üzere, dünyada kullanımının giderek düşmesi beklenirken, pazarın hakiminin önce hibrit sonra elektrikli otomobillerin olması bekleniyor.

#4
Foto - Bu kapsamda son adımı ise Alman otomobil üreticisi Audi attı. Audi, otomotiv endüstrisinin dünya çapında elektrikli otomobillere yönelik atılımlarının artmasıyla birlikte, 2033 yılına kadar dizel ve benzinli otomobil üretimini durduracağını açıkladı.

Bu kapsamda son adımı ise Alman otomobil üreticisi Audi attı. Audi, otomotiv endüstrisinin dünya çapında elektrikli otomobillere yönelik atılımlarının artmasıyla birlikte, 2033 yılına kadar dizel ve benzinli otomobil üretimini durduracağını açıkladı.

#5
Foto - Birçok şirket geçtiğimiz aylarda fosil yakıtla çalışan araçların üretimini durduracağını açıklarken, Çin'in en büyük devlete ait otomobil üreticilerinden biri olan BAIC ve İngiliz Jaguar, 2025 yılına kadar benzinli araç satışını durduracağını bildirmişti.

Birçok şirket geçtiğimiz aylarda fosil yakıtla çalışan araçların üretimini durduracağını açıklarken, Çin'in en büyük devlete ait otomobil üreticilerinden biri olan BAIC ve İngiliz Jaguar, 2025 yılına kadar benzinli araç satışını durduracağını bildirmişti.

#6
Foto - BAIC ve Jaguar’ın ardından İsveçli Volvo, 2030'dan itibaren yalnızca elektrikli modeller satmayı planlıyor.

BAIC ve Jaguar’ın ardından İsveçli Volvo, 2030'dan itibaren yalnızca elektrikli modeller satmayı planlıyor.

#7
Foto - Amerikan otomobil üreticisi General Motors da (GM), 2035'e kadar benzinli ve dizel araç üretimini sonlandırarak yalnızca elektrikli araç üretmeyi planladığını duyurdu.

Amerikan otomobil üreticisi General Motors da (GM), 2035'e kadar benzinli ve dizel araç üretimini sonlandırarak yalnızca elektrikli araç üretmeyi planladığını duyurdu.

#8
Foto - Alman Mercedes-Benz üreticisi Daimler de, 2039 yılına kadar içten yanmalı motorları kullanımdan kaldıracak.

Alman Mercedes-Benz üreticisi Daimler de, 2039 yılına kadar içten yanmalı motorları kullanımdan kaldıracak.

#9
Foto - Volkswagen benzin ve dizelden çıkış için takvimi 2040 yılı olarak planlamış durumda.

Volkswagen benzin ve dizelden çıkış için takvimi 2040 yılı olarak planlamış durumda.

#10
Foto - Nissan, Avrupa genelinde dizel araç satışını tamamen sonlandırma kararı aldı ve kıtada satılacak yeni modellerin dizel versiyonlarını da üretmeyeceğini açıkladı.

Nissan, Avrupa genelinde dizel araç satışını tamamen sonlandırma kararı aldı ve kıtada satılacak yeni modellerin dizel versiyonlarını da üretmeyeceğini açıkladı.

#11
Foto - Honda, 2040 yılı itibarıyla benzin ve dizel araç satışlarını sonlandırarak sadece elektrikli araç satışı yapacak.

Honda, 2040 yılı itibarıyla benzin ve dizel araç satışlarını sonlandırarak sadece elektrikli araç satışı yapacak.

#12
Foto - Porsche dizel araçların üretiminden vazgeçen ilk Alman otomobil şirketi oldu.

Porsche dizel araçların üretiminden vazgeçen ilk Alman otomobil şirketi oldu.

#13
Foto - Alman otomotiv devi Mercedes’in alt markası Smart da 2025 yılında benzinli otomobil üretimine son vereceğini ve tamamen elektrikli araçlara döneceğini açıkladı.

Alman otomotiv devi Mercedes’in alt markası Smart da 2025 yılında benzinli otomobil üretimine son vereceğini ve tamamen elektrikli araçlara döneceğini açıkladı.

#14
Foto - Avrupa Birliği, 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarında yüzde 45’lik bir azalmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği, 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarında yüzde 45’lik bir azalmayı hedefliyor.

#15
Foto - Almanya’nın Hamburg kentinde Euro5 ve daha eski dizel motorlu araçlar yasaklandı. Almanya’da elektrikli araçlar için vergi indirimi getiren yasa yürürlüğe girdi. Hollanda, 2030 yılında içten yanmalı motorlu yani benzinli ve dizel araçları tamamen yasaklayacak. ABD, Fransa ve İngiltere 2040 yılına kadar benzinli ve dizel araçları yasaklamayı planlıyor.

Almanya’nın Hamburg kentinde Euro5 ve daha eski dizel motorlu araçlar yasaklandı. Almanya’da elektrikli araçlar için vergi indirimi getiren yasa yürürlüğe girdi. Hollanda, 2030 yılında içten yanmalı motorlu yani benzinli ve dizel araçları tamamen yasaklayacak. ABD, Fransa ve İngiltere 2040 yılına kadar benzinli ve dizel araçları yasaklamayı planlıyor.

#16
Foto - Çin'de hibrit ve elektrikli araçlar tüm vergilerden muaf tutulmaya başlandı. İran, büyük bir petrol üreticisi olmasına rağmen yüzde 90 olan ithalat vergisini hibrit araçlar için sıfıra düşürdü.

Çin'de hibrit ve elektrikli araçlar tüm vergilerden muaf tutulmaya başlandı. İran, büyük bir petrol üreticisi olmasına rağmen yüzde 90 olan ithalat vergisini hibrit araçlar için sıfıra düşürdü.

#17
Foto - Koronavirüs gölgesinde geçen 2020 yılında dev fuarların iptali ile otomotiv markaları gösterişli fuarlar ve tanıtımlar yerine online ve bireysel lansmanlara yöneldi.

Koronavirüs gölgesinde geçen 2020 yılında dev fuarların iptali ile otomotiv markaları gösterişli fuarlar ve tanıtımlar yerine online ve bireysel lansmanlara yöneldi.

#18
Foto - Yeni nesil Lexus NX tanıtıldı. Bu yılın üçüncü çeyreğinde üretime geçecek olan yeni nesil NX, motor seçeneklerini de geliştirdi.

Yeni nesil Lexus NX tanıtıldı. Bu yılın üçüncü çeyreğinde üretime geçecek olan yeni nesil NX, motor seçeneklerini de geliştirdi.

#19
Foto - Aracın dış tarasımında küçük dokunuşlar tasarımı daha ön plana çıkarmş. Ancak modeldeki asıl değişim içeride gerçekleşmiş.

Aracın dış tarasımında küçük dokunuşlar tasarımı daha ön plana çıkarmş. Ancak modeldeki asıl değişim içeride gerçekleşmiş.

#20
Foto -

"Lexus Interface" adlı tasarıma geçen model 9.8 inçlik standart ve 14 inçlik opsiyonel bir multimedya ekranına sahip.

#21
Foto - 7 inçlik digital göstergeye 10 inçlik bir HUD ile destek güç sağlanabiliyor. Standart NX 250, 2.5 litrelik atmosferik motorla 205 bg güç ve 250 Nm tork üretebilecek. 8 ileri otomatik şanzıman ile kombinlenen araçi 0'dan 100'e hızlanmasını 8.5 saniye civarında tamamlıyor.

7 inçlik digital göstergeye 10 inçlik bir HUD ile destek güç sağlanabiliyor. Standart NX 250, 2.5 litrelik atmosferik motorla 205 bg güç ve 250 Nm tork üretebilecek. 8 ileri otomatik şanzıman ile kombinlenen araçi 0'dan 100'e hızlanmasını 8.5 saniye civarında tamamlıyor.

#22
Foto - Bir üst seviyedeki NX 350 ise 2.4 litrelik turbolu motorundan 280 bg güç ve 430 Nm tork çıkışı alabiliyor. Aynı şanzımanla desteklenen model, 0'dan 100'e 7 saniye civarında ulaşabiliyor. Ailenin hibrit üyesi NX 350h ise, 2.5 litrelik motorunu bir elektrikli ünite ile eşleştirerek ekstra tasarruf sağlıyor. NX 450h+ isimli şarj edilebilir hibrit versiyon ise yine 2.5 litrelik dört silindirli motoru kullanacak.

Bir üst seviyedeki NX 350 ise 2.4 litrelik turbolu motorundan 280 bg güç ve 430 Nm tork çıkışı alabiliyor. Aynı şanzımanla desteklenen model, 0'dan 100'e 7 saniye civarında ulaşabiliyor. Ailenin hibrit üyesi NX 350h ise, 2.5 litrelik motorunu bir elektrikli ünite ile eşleştirerek ekstra tasarruf sağlıyor. NX 450h+ isimli şarj edilebilir hibrit versiyon ise yine 2.5 litrelik dört silindirli motoru kullanacak.

#23
Foto - Verdiği ipucu paylaşımlarının ardından Volkswagen, T7 Multivan uzun bir süre sonra çift tonlu gövde rengi ile tanıtıldı.

Verdiği ipucu paylaşımlarının ardından Volkswagen, T7 Multivan uzun bir süre sonra çift tonlu gövde rengi ile tanıtıldı.

#24
Foto - Multivan'da en büyük yenilik şarj edilebilri hibrit sistemi. eHybrid adlı sistem, 1.4 TSI ünite ve 85 kW (114 hp) elektrik motorunu barındırıyor. Araç, bu üniteden aldığı güçle 215 beygir güç üretebiliyor. Yeni T7 Multivan'da 6 ileri DSG'ye yer verilmiş.

Multivan'da en büyük yenilik şarj edilebilri hibrit sistemi. eHybrid adlı sistem, 1.4 TSI ünite ve 85 kW (114 hp) elektrik motorunu barındırıyor. Araç, bu üniteden aldığı güçle 215 beygir güç üretebiliyor. Yeni T7 Multivan'da 6 ileri DSG'ye yer verilmiş.

#25
Foto - Elektrik desteği olmayan motorlarla da piyasaya çıkacak olan T7'de benzin tarafında 134 beygirlik 1.5 litre TSI ya da 201 beygirlik 2.0 litre TSI karşımıza çıkıyor. Öte yandan 148 beygirlik dizel motor da seçenekler arasında olacak. Tüm içten yanmalı motorlar 7 ileri DSG kombinasyonuyla sunuluyor.

Elektrik desteği olmayan motorlarla da piyasaya çıkacak olan T7'de benzin tarafında 134 beygirlik 1.5 litre TSI ya da 201 beygirlik 2.0 litre TSI karşımıza çıkıyor. Öte yandan 148 beygirlik dizel motor da seçenekler arasında olacak. Tüm içten yanmalı motorlar 7 ileri DSG kombinasyonuyla sunuluyor.

#26
Foto - Volkswagen T7 Multivan'ın konsolunda 10.25 inç dijital gösterge ve 10 inçlik multimedya ekranı yer alıyor. Ayrıca sürücü için head-up display desteği de mevcut.

Volkswagen T7 Multivan'ın konsolunda 10.25 inç dijital gösterge ve 10 inçlik multimedya ekranı yer alıyor. Ayrıca sürücü için head-up display desteği de mevcut.

#27
Foto - Araçta otonom acil durum freni ve şerit takip asistanı da standart özelliklerden.

Araçta otonom acil durum freni ve şerit takip asistanı da standart özelliklerden.

#28
Foto - Toyota, Land Cruiser’ın yeni neslini Dubai’de gerçekleştirilen ve online olarak yayınlanan dünya prömiyeriyle tanıttı.

Toyota, Land Cruiser’ın yeni neslini Dubai’de gerçekleştirilen ve online olarak yayınlanan dünya prömiyeriyle tanıttı.

#29
Foto - Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, yeni Land Cruiser 2021 yaz aylarından itibaren dünya çapında yaklaşık 130 ülke ve bölgede satışa sunmaya başlayacak.

Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, yeni Land Cruiser 2021 yaz aylarından itibaren dünya çapında yaklaşık 130 ülke ve bölgede satışa sunmaya başlayacak.

#30
Foto - Yeni Land Cruiser, bir önceki versiyona göre 200 kg daha hafif. Yeni süspansiyon sistemi, aracın yüksek kapasiteye sahip olmasının yanında yolda ve yol dışında sürücü için kolay kontrol edilmesini sağlıyor. Dünyada ilk kez yeni Land Cruiser’da yer alan Elektronik Kinetik Dinamik Süspansiyon Sistemi (E-KDSS) optimum dikey tekerlek hareketinin elde edilmesini sağlayarak zorlu zeminlerdeki yol tutuşunu iyileştiriyor.

Yeni Land Cruiser, bir önceki versiyona göre 200 kg daha hafif. Yeni süspansiyon sistemi, aracın yüksek kapasiteye sahip olmasının yanında yolda ve yol dışında sürücü için kolay kontrol edilmesini sağlıyor. Dünyada ilk kez yeni Land Cruiser’da yer alan Elektronik Kinetik Dinamik Süspansiyon Sistemi (E-KDSS) optimum dikey tekerlek hareketinin elde edilmesini sağlayarak zorlu zeminlerdeki yol tutuşunu iyileştiriyor.

#31
Foto - Yeni Land Cruiser, aynı zamanda Çoklu Arazi Monitörü ile donatılan ilk Toyota oldu. Bu sayede gerçek zamanlı olarak yol yüzeyinin görüntüsü, aracın etrafı ve lastiklerin pozisyonu görülebiliyor. Çoklu Arazi Seçim Sistemi zemin yüzeyinin durumuna karar vererek otomatik olarak en uygun sürüş modunu seçerek ideal yol tutuşu sağlıyor.

Yeni Land Cruiser, aynı zamanda Çoklu Arazi Monitörü ile donatılan ilk Toyota oldu. Bu sayede gerçek zamanlı olarak yol yüzeyinin görüntüsü, aracın etrafı ve lastiklerin pozisyonu görülebiliyor. Çoklu Arazi Seçim Sistemi zemin yüzeyinin durumuna karar vererek otomatik olarak en uygun sürüş modunu seçerek ideal yol tutuşu sağlıyor.

#32
Foto - Land Cruiser’ın gelişen sürüş dinamikleri, yeni V6 çift turbo 3,5 litre benzinli ve 3,3 litre dizel motorla destekleniyor. Her iki motor da yeni 10 ileri otomatik şanzımanla eşleştirildi. Yeni şanzımanla birlikte mevcut modele göre yüzde 10 daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sağlıyor.

Land Cruiser’ın gelişen sürüş dinamikleri, yeni V6 çift turbo 3,5 litre benzinli ve 3,3 litre dizel motorla destekleniyor. Her iki motor da yeni 10 ileri otomatik şanzımanla eşleştirildi. Yeni şanzımanla birlikte mevcut modele göre yüzde 10 daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sağlıyor.

#33
Foto - Bugüne kadar cusus kameralara yakalanan görüntülerinden bildiğimiz yeni Kia Sportage resmen tanıtıldı.

Bugüne kadar cusus kameralara yakalanan görüntülerinden bildiğimiz yeni Kia Sportage resmen tanıtıldı.

#34
Foto - 5. nesliyle yeni bir tasarıma kavuşan Sportage ilk ön farları ve ızgarasıyla dikkat çekiyor.

5. nesliyle yeni bir tasarıma kavuşan Sportage ilk ön farları ve ızgarasıyla dikkat çekiyor.

#35
Foto - Aracın arka kısmında yine boydan boya uzanan stop lambaları kullanılmış.

Aracın arka kısmında yine boydan boya uzanan stop lambaları kullanılmış.

#36
Foto - Modelin iç kısmında ise markanın elektrikli crossoverı EV6'dan benzerlikler görüyoruz. Direksiyon arkasından ortaya kadar uzanan iki ekran ve orta konsol EV6 ile neredeyse aynı.

Modelin iç kısmında ise markanın elektrikli crossoverı EV6'dan benzerlikler görüyoruz. Direksiyon arkasından ortaya kadar uzanan iki ekran ve orta konsol EV6 ile neredeyse aynı.

#37
Foto - Aracın motor seçenekleri, çıkış tarihi ve fiyatıyla ilgili bir bilgi bulunmuyor.

Aracın motor seçenekleri, çıkış tarihi ve fiyatıyla ilgili bir bilgi bulunmuyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23