• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Okyanusa sahip süper dünya keşfedildi

2024-07-10 03:06:29
Okyanusa sahip süper dünya keşfedildi

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, yaklaşık Atlantik büyüklüğünde bir okyanusa sahip Süper Dünya kategorisinde bir ötegezegeni keşfetti.

#1
Foto - Okyanusa sahip süper dünya keşfedildi

Dünya dışı yaşam arayışı onlarca yıldır devam ediyor olsa da henüz buna dair kesin bir kanıt elde edilemedi. Bilim insanları yaşamın var olmuş veya halihazırda var olabilecek gezegenleri ararken öncelikli olarak sıvı suya sahip ötegezegenlere öncelik veriyorlar. NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST) ile gözlemlenen LHS 1140 b adlı Süper Dünya kategorisindeki ötegezegen yaşam konusunda büyük umutlar veriyor.

#2
Foto - Okyanusa sahip süper dünya keşfedildi

NASA ve dünya çapındaki diğer bilim insanları Dünya ile aynı ya da yeterince yakın bileşenlere sahip, kendi yıldızının vahşi ortamından uzak ancak yüzeyinde sıvı suyu barındıracak kadar yakın bir yörüngede dolanan gezegenler arıyor. Son olarak James Webb Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemlerde ilk defa detaylı bir şekilde incelenen LHS 1140 b, bilim dünyasının aradığı ötegezegen olabilir.

#3
Foto - Okyanusa sahip süper dünya keşfedildi

LHS 1140 b hakkında yayınlanan makalenin başyazarı Charles Cadieux'ye göre, bu ötegezegen, yüzeyinde sıvı suyun varlığını dolaylı olarak doğrulayabileceğimiz en iyi seçenek. Dünya'dan 48 ışık yılı uzaklıkta Cetus takımyıldızı içindeki kırmızı cüce sınıfı yıldızın yörüngesinde dolanan LHS 1140 b, ev sahibi yıldızının yaşanabilir bölgesi olarak adlandırdıkları yerde konumlanıyor. Yani sıvı suyu barındıracak bir uzaklıkta. JWST verilerine göre ötegezenin kütlesinin yüzde 10 ila 20'si sıvı sudan oluşuyor. Araştırmacılar ayrıca suyun 20 derece sıcaklığa sahip olduğunu düşünüyor. Bu, kabaca Atlantik büyüklüğünde bir okyanusa işaret ediyor. Hatta ve hatta gezegende bir atmosferin varlığına dair de kanıtlar bulunmuş durumda. Üstteki görsel ise gezegenin nasıl görünebileceğini ortaya koyuyor.

#4
Foto - Okyanusa sahip süper dünya keşfedildi

Öte yandan LHS 1140 b esasında ilk olarak 2017 yılında keşfedilmişti. Bu süre zarfında araştırmacılar gezegeni Hubble Uzay Teleskobu ve Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) ile incelemişti. Ancak JWST ile daha önce bu gezegene bakılmamıştı. JWST gözlemlerinde LHS 1140 b'nin Dünya gibi nitrojen (azot) bakımından zengin bir atmosfere sahip olduğu keşfedildi. Bunun da gezegenin kendi atmosferini koruyabildiği anlamına geldiği belirtiliyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde gezegenin yaşam için elverişli bir ortam sunduğu belirtiliyor.

#5
Foto - Okyanusa sahip süper dünya keşfedildi

Ancak her iyi şeyde olduğu gibi LHS 1140 b'nin de tatsız bir özelliği var. Gezegenin kendi yıldızına kütleçekimsel olarak kilitli olduğu belirtiliyor, tıpkı Ay'ın Dünya'ya kilitli olduğu gibi. Dolayısıyla tıpkı Ay gibi LHS 1140 b'nin bir tarafı sürekli olarak yıldızına dönükken diğer tarafı daima karanlıkta kalıyor. Dolayısıyla gezegenin bir tarafı muhtemelen buzlarla kaplı, yıldızına bakan tarafı ise nispeten ılıman ve sıvı suya sahip bir ortam sunuyor. Araştırmacılar bulguların henüz kesinleşmediğini ve JWST ile daha fazla gözlemin yapılması gerektiği konusunda da uyarıyor. Ancak bilim insanları ilk adımın umut verici olduğunu söylüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Filozof

Olmaya ki böyle bir gezegen bulunsun. Bizim dünyayı çöplüğe çevirdikten sonra oraya sıvışır bunlar.

Gültekin

BIRAKINIZ İNSANI, HİÇ BİR CANLININ DAHİ DÜNYADAN BAŞKA BİR GEZEGENDE YAŞAMIN OLMADIĞINI KURAN'I KERİM HABER VERMESİNE RAĞMEN BU UĞRAŞLARIN HEPSİ NETİCESİZ KALACAĞINI GERÇEK BİLİM ADAMLARI BİLİR, DÜNYA DIŞI HAYAT ARAYAN BİLİM ADAMLARIN HEPSİNE ALLAH'IN SON KİTABI OLAN KURAN-I KERİM'İ YAKINDAN İNCELEME İMKANI BULURLARSA BOŞA KÜREK ÇEKTİ,KLERİNİ GÖRECEKLER, BU TÜR NETİCESİZ SARFİYATLARI HALKIYLA BÖLÜŞENLER EN DOĞR İŞİ YAPMIŞ OLURLAR.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23