• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
Mısır’da ortaya çıkarıldı, araştırmacılar bomba detayı verdi! Tarihi gelişme

2020-09-21 09:55:55
Mısır’da ortaya çıkarıldı, araştırmacılar bomba detayı verdi! Tarihi gelişme

Mısır'ın İskenderiye kentinde bulunan ve Büyük İskender’e ait olabileceği öne sürülen 2 bin 500 yıllık lahitin açıldığı basına yansıdı. Araştırmacılar tarihi gelişmedeki detayları anlattı.

#1
Foto - Mısır Antik Eserler Bakanlığı, siyah granitten yapılmış olan bir lahitin, inşaat çalışmaları sırasında İskenderiye kentinde bulunduğunu açıklamıştı.

Mısır Antik Eserler Bakanlığı, siyah granitten yapılmış olan bir lahitin, inşaat çalışmaları sırasında İskenderiye kentinde bulunduğunu açıklamıştı.

#2
Foto - 2 metre yükselikliğinde ve 3 metre uzunluğundaki lahit yerin beş metre altında ortaya çıktı.

2 metre yükselikliğinde ve 3 metre uzunluğundaki lahit yerin beş metre altında ortaya çıktı.

#3
Foto - Lahitin 30 ton ağırlığında olduğu belirtildi.

Lahitin 30 ton ağırlığında olduğu belirtildi.

#4
Foto - Lahitin bir yüzünde oluşan çatlak sebebiyle kanalizasyon suyuyla dolmuş olduğunu bildiren araştırmacılar, bu durumun mumyalara zarar vermiş olabileceğini söyledi.

Lahitin bir yüzünde oluşan çatlak sebebiyle kanalizasyon suyuyla dolmuş olduğunu bildiren araştırmacılar, bu durumun mumyalara zarar vermiş olabileceğini söyledi.

#5
Foto - Bilim insanları üç mumyanın, düşünüldüğü gibi Ptolemy (Tolemi) ya da Roma Kraliyet Ailesi’ne ait olmadığını açıkladı.

Bilim insanları üç mumyanın, düşünüldüğü gibi Ptolemy (Tolemi) ya da Roma Kraliyet Ailesi’ne ait olmadığını açıkladı.

#6
Foto - Lahitle ilgili yazı gibi hiçbir işaret bulunmaması gösterildi.

Lahitle ilgili yazı gibi hiçbir işaret bulunmaması gösterildi.

#7
Foto - Araştırmacılar, tabutta bulunan kişilere ait gümüş veya altın maske, tılsım, yazıt ve heykel gibi eşyalarının bulunmamasının da, onların yüksek sınıfa ait bireyler olmadığını gösterdiğini bildirdi.

Araştırmacılar, tabutta bulunan kişilere ait gümüş veya altın maske, tılsım, yazıt ve heykel gibi eşyalarının bulunmamasının da, onların yüksek sınıfa ait bireyler olmadığını gösterdiğini bildirdi.

#8
Foto - Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Wasiri, açıklamasında şunları söyledi: Bugün antik lahiti açtık. Bulunan mumyaların birinin kafatasında çok sayıda kırık var. Bu durum onun keskin ve sert bir cisimle yaralandığı gösteriyor.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Wasiri, açıklamasında şunları söyledi: Bugün antik lahiti açtık. Bulunan mumyaların birinin kafatasında çok sayıda kırık var. Bu durum onun keskin ve sert bir cisimle yaralandığı gösteriyor.

#9
Foto - Mostafa Wasiri, arkeologlar, ejiptologlar ve antropologlardan oluşan bir ekibin çalışmasıyla 2500 yıllık lahitin bu sabah açıldığını söyledi.

Mostafa Wasiri, arkeologlar, ejiptologlar ve antropologlardan oluşan bir ekibin çalışmasıyla 2500 yıllık lahitin bu sabah açıldığını söyledi.

#10
Foto - Daha önce Büyük İskender’in kalıntılarını içerdiği düşünülen tabuttan dekompozisyona uğramış 3 tane mumya çıkarıldı.

Daha önce Büyük İskender’in kalıntılarını içerdiği düşünülen tabuttan dekompozisyona uğramış 3 tane mumya çıkarıldı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23