• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
 İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

2024-04-16 10:07:54
İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

İran’dan gönderilen füze ve SİHA’ları durduran İsrail’in, bunda nasıl başarılı olduğuna dair detaylar ortaya çıktı. İran generalinin başarılı operasyon olarak adlandırdığı saldırıda fırlatılan füzelerin büyük çoğunluğu İsrail hava sahasına dahi giremedi.

#1
Foto - İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

İsrail’in, müttefiklerinin de yardımıyla İran ve çevre ülkelerden fırlatılan 300’den fazla SİHA ve füzenin büyük bölümünü başarılı biçimde durdurması, ülkede neredeyse hiç hasar oluşmaması dikkat çekerken, saldırının nasıl durdurulduğuyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

#2
Foto - İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

İsrail’in savunulmasında ‘Demir Kubbe’nin yanı sıra ‘Davut Sapanı’ hava savunma sisteminin de aktif kullanıldığı ifade ediliyor. Ayrıca İsrail hava kuvvetlerine ait çok sayıda F-35 ve F-15 savaş jetinin operasyona katıldığı ve SİHA’lar daha İsrail hava sınırlarına girmeden çoğunu düşürdüğü belirtildi. Gönderilen seyir füzelerinin tamamının İsrail toprakları dışında vurulduğu öğrenildi. ABD’nin de, Doğu Akdeniz’deki savaş gemilerinde bulunan Aegis hava savunma sistemini kullandığı ve çok sayıda İran füzesini vurduğu açıklandı. Uçak gemilerinden kalkan Amerikan savaş jetleri de operasyona destek verdi. ABD ordusu, saldırıda İran ve Yemen’den fırlatılan 80 İHA ve 6 füzeyi imha ettiğini açıkladı.

#3
Foto - İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

Öte yandan AP, İran’ın misillemesinin, ABD’li yetkililerin beklentilerinin üstünde olduğunu bildiriyor. Pentagon’dan üst düzey bir yetkiliyse, İran’ın saldırı sırasında komşularının hava sahasını ihlal ettiğini belirtti.

#4
Foto - İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

Arap ülkelerinden yardım Bununla birlikte savunmada İngiltere, Ürdün ve Fransa’nın da önemli destek sağladığı görülüyor. “The Wall Street Journal”da yer alan bir rapora göre, Ürdün’ün dışında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Arap ülkeleri de istihbarat bilgisi sağlayarak İsrail’in savunmasına destek oldu. Rapora göre bu destek basına açıklanmadı.

#5
Foto - İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

Saldırıda kullanılan 170 SİHA’nın ve 30 seyir füzesinin hiçbiri İsrail hava sahasına giremezken, balistik füzelerin de çok küçük bir kısmının İsrail’e vardığı ortaya çıktı. Toplam 9 füzenin İsrail topraklarına düştüğü öne sürülüyor. Saldırının başarısız olmasındaki en önemli etkenlerden birinin de çok sayıda füzenin fırlatılamaması veya kendiliğinden düşmesi. “The Wall Street Journal”a konuşan ABD’li kaynaklar, füzelerin sadece yarısının engellendiğini, çünkü diğerlerinin ya uçuş sırasında kendiliğinden düştüğünü veya fırlatılamadığını söyledi.

#6
Foto - İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

Söz konusu krizin yıllardır İran’ın nükleer programını ortadan kaldırmaya çalışan İsrail için bir “fırsat” olabileceğini düşünen analistler, Türkiye sınırının İran’a saldırı rotası olarak kullanılabileceğini öne sürdü. Jeruselam Post’un analizinde, İsrail’in olası saldırısında F-35 hayalet savaş jetlerinin 1.700 km uzaklıktaki İran’ı vurmak için ayrı rotalardan uçabileceği belirtildi. Uçaklardan bazılarının Türkiye-Suriye sınırı boyunca uçup Irak’ı geçebileceği belirtilen analizde, Ankara ve Şam yönetiminin itirazına rağmen bazı jetlerin söz konusu rotayı takip edebileceğine dikkat çekildi. Diğer uçakların ise Suudi hava sahasından (bunun sessiz bir anlaşmayla mı yoksa muhalefetle mi olacağı belli değil) ve Basra Körfezi üzerinden uçabileceği belirtildi.

#7
Foto - İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

Bu jetlerin asıl amacının İran nükleer sahasındaki hava savunmasını ortadan kaldırmak olacağı vurgulandı. Ancak, İsrail’in İran’ın Fordo ve Natanz’daki en büyük nükleer tesislerini yok etmek için yerin derinliklerine nüfuz etme kapasitesine sahip olan ABD’nin “sığınak avcısı” bombalarına ihtiyaç duyduğuna da dikkat çekildi. ABD’nin bu tür bombaları İsrail’e sağlamayı her zaman reddettiği biliniyor. Bu durumda İsrail’in tesisleri etkisiz hale getirmek için bir dizi saldırılarla İran’ın elektrik enerjisine erişimini engelleyebileceği ifade edildi.

#8
Foto - İran füzeleri tiyatrosunun İsrail'e maliyeti belli oldu!

Tahran’da çatlak sesler İran’ın İsrail’e gerçekleştirildiği saldırı ülke içinde büyük bir başarı olarak lanse edildi. Haberlerde, 44 Mossad üyesinin saldırıda öldüğü dahi ifade ediliyor. Saldırı ülkede sevinç gösterilerine neden olsa da, bir süredir devam eden İran’ın bölgesel politikalarına dair rahatsızlığın arttığı gözlemleniyor. BBC Farsça’da yer alan analize göre, birçok İranlı, İran Devrim Muhafızları’nın bölgedeki müdahalelerine karşı. İran’daki son protestolarda “Gazze’ye hayır, Lübnan’a hayır, İran için canımı feda ederim” gibi sloganlar geniş yankı buldu. İran’dan gelen sesler, mevcut rejimin, özellikle bir savaş durumunda, halkın çoğunun desteğinden yoksun olduğunu işaret ediyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

HII

IRAN TORBADAN TOMBALA ÇEKÌYOR HERHALDE ISRAILÌN BURNU BÌLE KABAMADI HERHANGÌ BÌRTANE ZARARA UĜRATABÌLECEK HÌÇ BÌRṢEY GERÇEKLEṢMEMÌṢ BUNUN ÜZERÌNE SEVÌNDÌKLERÌNDEN HOPLAYIO ZIPLAYIP NARA ATIYORLAR YA BU KADAR KENDÌNÌZÌ KANDIRMAYIN BOṢUNA SEVÌNÇ NARALARI ATIP TUTMAYIN IRAN SADECE GÖSTERMELÌK YAPARAK BAK BEN ÌṢTE ISRAILÌ BÖYLE KARŞI KOYDUM DÌYE DÜNYAYA GÖSTERÌYOR IRANIN YAPTIKLARININ HEPSÌ FOS HAVA CIVAYDI ÇOCUKLAR BÌLE ÌNANMAZ BU OYUNLARA ANCAK BUNLAR KENDÌLERÌNÌ VE HALKINI KANDIRIYORLAR FASA FÌSO IRAN GEÇ BUNLARI HEPSÌ HÌKAYEDEN ÌBARET

fetösavar

üçüncü dünya ülkesi mertebesinde olan iran abd ve müttefikleri ile falan savaşamaz. onlar anca müslümanlarla uğraşır... tek ümit, yeniden osmanlı gibi nükleeriyle, uzayıyla, enerjisi ile, altını ile... süper güç bir türkiyedir... eh ona da öyle tamam anam diyecek bir dünya yoktur. reisin işi zor...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23