• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Hafter'e açıkça destek veren Rusya'dan Libya açıklaması

2020-06-03 19:08:48
Hafter'e açıkça destek veren Rusya'dan Libya açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakan Yardımcısı Ahmet Maytik ile yaptığı görüşmede yetkililere çağrı yaptı.

#1
Foto - Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı ve Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakan Yardımcısı Ahmet Maytik ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya'da en kısa sürede ateşkes sağlanması yönünde çağrıda bulundu.

Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı ve Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakan Yardımcısı Ahmet Maytik ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya'da en kısa sürede ateşkes sağlanması yönünde çağrıda bulundu.

#2
Foto - Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Lavrov, UMH Başbakan Yardımcısı Maytik ile Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala'nın da yer aldığı UMH heyetiyle Moskova'da bir görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Lavrov, UMH Başbakan Yardımcısı Maytik ile Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala'nın da yer aldığı UMH heyetiyle Moskova'da bir görüşme gerçekleştirdi.

#3
Foto - Libya'da ateşkes sağlanması için yoğun çabaların sarf edildiği bu dönemde yapılan görüşmede Libya'daki durum masaya yatırılırken Lavrov, askeri faaliyetlerin en kısa sürede durdurulmasının ve Libya'daki tüm önde gelen siyasi ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla kapsayıcı bir diyalog organize edilmesinin önemini vurguladı.

Libya'da ateşkes sağlanması için yoğun çabaların sarf edildiği bu dönemde yapılan görüşmede Libya'daki durum masaya yatırılırken Lavrov, askeri faaliyetlerin en kısa sürede durdurulmasının ve Libya'daki tüm önde gelen siyasi ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla kapsayıcı bir diyalog organize edilmesinin önemini vurguladı.

#4
Foto - Bu bağlamda Lavrov, darbeciHalife Hafter tarafından desteklenen Libya Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih'in sunduğu, mevcut sorunlara uzlaşmacı çözümler bulunması ve ülkede BM gözetimi altında bölge temsilcilerinin oylarıyla bir başkanlık konseyi oluşturulması amacıyla Libyalı taraflar arasında müzakereler yapılmasının temelini oluşturan inisiyatiflere ilkesel destek verdiklerini kaydetti.

Bu bağlamda Lavrov, darbeciHalife Hafter tarafından desteklenen Libya Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih'in sunduğu, mevcut sorunlara uzlaşmacı çözümler bulunması ve ülkede BM gözetimi altında bölge temsilcilerinin oylarıyla bir başkanlık konseyi oluşturulması amacıyla Libyalı taraflar arasında müzakereler yapılmasının temelini oluşturan inisiyatiflere ilkesel destek verdiklerini kaydetti.

#5
Foto - 19 Ocak'ta yapılan Libya konulu Berlin Uluslararası Konferansı'ndaki kararlara ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2510 sayılı kararına dayanılarak BM himayesindeki Libya'da çözümü desteklemeye yönelik uluslararası çabaları konsolide etme görevlerini de konuşan taraflar, 1 Mart'ta istifa eden BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame'nin yerine yeni bir temsilcinin atanmasının özel önem taşıdığına dikkat çekti.

19 Ocak'ta yapılan Libya konulu Berlin Uluslararası Konferansı'ndaki kararlara ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2510 sayılı kararına dayanılarak BM himayesindeki Libya'da çözümü desteklemeye yönelik uluslararası çabaları konsolide etme görevlerini de konuşan taraflar, 1 Mart'ta istifa eden BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame'nin yerine yeni bir temsilcinin atanmasının özel önem taşıdığına dikkat çekti.

#6
Foto - Lavrov'un UMH yetkilileriyle yaptığı görüşmede Rusya-Libya ilişkileri de değerlendirildi.

Lavrov'un UMH yetkilileriyle yaptığı görüşmede Rusya-Libya ilişkileri de değerlendirildi.

#7
Foto - Lavrov'un UMH yetkilileriyle yaptığı görüşmede Rusya-Libya ilişkileri de değerlendirildi.

Lavrov'un UMH yetkilileriyle yaptığı görüşmede Rusya-Libya ilişkileri de değerlendirildi.

#8
Foto - Lavrov, Libya'daki askeri ve siyasi durumun normale dönmesinin ardından Rus şirketlerin bu ülkedeki faaliyetlerine yeniden başlamaya hazır olduğunu söyledi.

Lavrov, Libya'daki askeri ve siyasi durumun normale dönmesinin ardından Rus şirketlerin bu ülkedeki faaliyetlerine yeniden başlamaya hazır olduğunu söyledi.

#9
Foto - Bu arada Lavrov, Mayıs 2019'da Libya'daki seçimlere müdahale etme girişiminde bulundukları gerekçesiyle tutuklanan Rusya vatandaşları Maksim Şugaley ve Samer Hasan Ali Sueyfan'ın serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Bu arada Lavrov, Mayıs 2019'da Libya'daki seçimlere müdahale etme girişiminde bulundukları gerekçesiyle tutuklanan Rusya vatandaşları Maksim Şugaley ve Samer Hasan Ali Sueyfan'ın serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı