• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
Gizemli kalede ilginç detaylar! Üst düzey ya da generaller…

2020-09-22 14:31:35
Gizemli kalede ilginç detaylar! Üst düzey ya da generaller…

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Zerzevan Kalesi'ndeki kazı çalışmasında bomba detaylar ortaya çıktı. Alanda üst düzey yönetici ya da generallere ait özel yapılmış tek kişilik iki adet tonozlu mezarın tespit edildiği duyuruldu.

#1
Foto - UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Zerzevan Kalesi'nde heyecanlandıran gelişme yaşandı.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Zerzevan Kalesi'nde heyecanlandıran gelişme yaşandı.

#2
Foto - Kazı çalışması hız kazanmışken sur dışında yer alan 150 dönüm alan üzerindeki Ölüler Kenti-Nekropol’de Pagan döneminde inşa edilen 1800 yıllık mezarlar ortaya çıkıyor.

Kazı çalışması hız kazanmışken sur dışında yer alan 150 dönüm alan üzerindeki Ölüler Kenti-Nekropol’de Pagan döneminde inşa edilen 1800 yıllık mezarlar ortaya çıkıyor.

#3
Foto - Zerzevan Kalesi Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, alan dışında farklı mezarlardan oluşan nekropol alanı

Zerzevan Kalesi Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, alan dışında farklı mezarlardan oluşan nekropol alanı "Ölüler Kenti"nin bulunduğunu belirtti. Alanda üst düzey yönetici ya da generallere ait özel yapılmış tek kişilik iki adet tonozlu mezarın tespit edildiği duyuruldu.

#4
Foto - Coşkun, kazıyla ilgili, ‘burada genel olarak 3 tür mezar tespit edilmiştir’ dedi.

Coşkun, kazıyla ilgili, ‘burada genel olarak 3 tür mezar tespit edilmiştir’ dedi.

#5
Foto - Lahit biçiminde oluşturulan mezarların olduğunu belirten Coşkun, ‘Yerleşimin dışında, güney ve kuzey kulelerin dışında yer alan ana kayaya oyulmuş mezarlar bulunmaktadır. Diğer kaya mezarları ise, askeri yerleşimin güneyindeki diğer yüksek tepe üzerinde yer almaktadır’ ifadelerine yer verdi.

Lahit biçiminde oluşturulan mezarların olduğunu belirten Coşkun, ‘Yerleşimin dışında, güney ve kuzey kulelerin dışında yer alan ana kayaya oyulmuş mezarlar bulunmaktadır. Diğer kaya mezarları ise, askeri yerleşimin güneyindeki diğer yüksek tepe üzerinde yer almaktadır’ ifadelerine yer verdi.

#6
Foto - Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan lahit biçiminde oluşan mezarların lahit kapakları günümüze kadar ulaşamamıştır.

Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan lahit biçiminde oluşan mezarların lahit kapakları günümüze kadar ulaşamamıştır.

#7
Foto - Pagan dönemde inşa edilen mezarların bir kısmının Hıristiyanlık dönemlerinde de kullanıldığını belirten Coşkun,

Pagan dönemde inşa edilen mezarların bir kısmının Hıristiyanlık dönemlerinde de kullanıldığını belirten Coşkun, "Sur içinde yerleşim alanında sadece tek bir mezar var. Önemli birisi ölmüş ve buraya gömülmüş olmalı" dedi.

#8
Foto - Zerzevan Kalesi, Diyarbakır ile Mardin arasında bulunuyor. Çınar ilçesine bağlı Demirölçek mahallesi sınırları içinde yer alan tarihî yapı ve askerî yerleşim alanı olarak biliniyor.

Zerzevan Kalesi, Diyarbakır ile Mardin arasında bulunuyor. Çınar ilçesine bağlı Demirölçek mahallesi sınırları içinde yer alan tarihî yapı ve askerî yerleşim alanı olarak biliniyor.

#9
Foto - Roma İmparatorluğu döneminde sınır garnizonu olarak kullanılmış. Diyarbakır'daki en önemli Doğu Roma eserlerinden kabul edilen kale, 2020'de Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edildi.

Roma İmparatorluğu döneminde sınır garnizonu olarak kullanılmış. Diyarbakır'daki en önemli Doğu Roma eserlerinden kabul edilen kale, 2020'de Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edildi.

#10
Foto - Kalede 2014 yılına başlayan kazılar sonucu 12 metre yüksekliğinde, bin 200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 22 metre yüksekliğinde gözetleme kulesi, kilise, saray, konut, kaya mezarları, hamamlar, tahıl ve silah depoları ile 54 su sarnıcı ortaya çıkarıldı.

Kalede 2014 yılına başlayan kazılar sonucu 12 metre yüksekliğinde, bin 200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 22 metre yüksekliğinde gözetleme kulesi, kilise, saray, konut, kaya mezarları, hamamlar, tahıl ve silah depoları ile 54 su sarnıcı ortaya çıkarıldı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23