• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
24

2020-10-30 22:40:25
"Fay hattı kırıldı! Depremin şiddeti 8"

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir'in Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu.

#1
Foto - Türkiye, bugün saat 14.51'de İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremle sarsıldı.

Türkiye, bugün saat 14.51'de İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremle sarsıldı.

#2
Foto - Binaların yıkılmasına neden olan depremin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bölgedeki depremselliği anlattı. İşte Prof. Dr. Sözbilir'in dikkat çeken açıklamaları:

Binaların yıkılmasına neden olan depremin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bölgedeki depremselliği anlattı. İşte Prof. Dr. Sözbilir'in dikkat çeken açıklamaları:

#3
Foto -

"TSUNAMİ BEKLENİYORDU OLDU" "Öncelikle, depremin olduğu yer; Sisam Adası'nın 5 km kuzeyi. Burada, bizim Doğanbey Burnu'nun 20 km güneyinde, denizin içindeki bir fay kırıldı.

#4
Foto - Bu fayla ilgili doğu batı uzanımlı, normal bir fay hattı olduğunu söylemeliyiz.

Bu fayla ilgili doğu batı uzanımlı, normal bir fay hattı olduğunu söylemeliyiz.

#5
Foto - Normal fay olduğu için Gümüldür, Seferihisar kırılan fayın düşen biloğunda yer alıyordu. Burada tsunami tehdidi vardı ve denizin yükseldiğini gördük.

Normal fay olduğu için Gümüldür, Seferihisar kırılan fayın düşen biloğunda yer alıyordu. Burada tsunami tehdidi vardı ve denizin yükseldiğini gördük.

#6
Foto - Sığacık, Bornova, Buca ve Bayratar bu fayın düşen kısmında yer aldı.

Sığacık, Bornova, Buca ve Bayratar bu fayın düşen kısmında yer aldı.

#7
Foto -

"10 YILDIR MASTER PLANI İSTİYORDUK" - Yaklaşık 10 yıldır biz, İzmir'deki deprem master planının yapılmasını istiyorduk. Bu yapılsaydı hangi binaların depreme dayanıklı olmadığnını öğrenecektik ve bu yıkımlar gerçekleşmeyecekti.

#8
Foto -

"DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7, ŞİDDETİ 8" - Bu bölgede 7'yi aşan depremler geçmiş depremler olmuştu. Şu an depremin büyüklüğünü bazı istasyonlar 7 olarak veriyor. Bunun anlamı, bu depremin şiddetinin 8 olduğudur.

#9
Foto -

"KUŞADASI TARAFINDA GERİLİM ARTABİLİR" - Depremle ilgili şunu da belirtmek gerekir ki; çok da derin odaklı olmayan bir deprem ve o nedenle birçok ilde hissedilmişdi.

#10
Foto - Doğu-Batı doğrultusunda olan ve kırılan bu fay, Kuşadası tarafını tetikleyebilir.

Doğu-Batı doğrultusunda olan ve kırılan bu fay, Kuşadası tarafını tetikleyebilir.

#11
Foto - O bölgede gerilimler artmış oldu. Menderes, Gümüldür fayları bu fayla bağlantılı olan faylar.

O bölgede gerilimler artmış oldu. Menderes, Gümüldür fayları bu fayla bağlantılı olan faylar.

#12
Foto -

"13 FAYDAN 1'İ KIRILDI, SEFERİHİSAR FAYI KIRILMADI" - İzmir'de 2005'te en son 5.9 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Şu an depremin ana şoku yaşandı.

#13
Foto - Akhisar çevresinde Kovid süreci öncesi 7 bin deprem olmuştu. Bu deprem Sisam'ın kuzeyindeki fayı kırdı.

Akhisar çevresinde Kovid süreci öncesi 7 bin deprem olmuştu. Bu deprem Sisam'ın kuzeyindeki fayı kırdı.

#14
Foto - Seferihisar fayı daha kırılmadı. 13 tane kırılması gereken İzmir ölçeğinde fay var. Bu kırılma denizdeki bir faydı.

Seferihisar fayı daha kırılmadı. 13 tane kırılması gereken İzmir ölçeğinde fay var. Bu kırılma denizdeki bir faydı." (Kaynak:Habertürk)

#15
Foto - CAN KAYBI 12, YARALI SAYISI 607'YE YÜKSELDİ - Öte yandan AFAD, İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısının 12'ye yaralananların sayısının da 607'ye yükseldiğini bildirdi.

CAN KAYBI 12, YARALI SAYISI 607'YE YÜKSELDİ - Öte yandan AFAD, İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısının 12'ye yaralananların sayısının da 607'ye yükseldiğini bildirdi.

#16
Foto - AFAD, İzmir'deki depremde 170 artçı sarsıntı yaşandığını açıkladı.

AFAD, İzmir'deki depremde 170 artçı sarsıntı yaşandığını açıkladı.

#17
Foto - MSB'den yapılan son açıklamada,

MSB'den yapılan son açıklamada, "Deprem felaketiyle sarsılan İzmir’deki arama-kurtarma çalışmalarına katılacak olan AFAD personelini ve araçlarını taşıyan Hava Kuvvetlerimize ait 2 uçak daha Diyarbakır’dan İzmir’e havalandı." ifadeleri yer aldı. Ayrıca MSB, "1 adet İHA’mız havadan hasar tespit ve arama-kurtarma çalışmalarının koordinasyonu için bölgede görev yapıyor." açıklamasında bulundu.

#18
Foto - İzmir açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem ve devam eden artçı sarsıntılardan dolayı bir hastanenin yataklı servislerindeki hastalar çevre hastanelere sevk edildi.

İzmir açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem ve devam eden artçı sarsıntılardan dolayı bir hastanenin yataklı servislerindeki hastalar çevre hastanelere sevk edildi.

#19
Foto - İzmir'de meydana gelen şiddetli deprem sonrası bir JAK taburunun, AFAD ekipleri ile birlikte Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklarla bölgeye intikal ettiğini duyurdu.

İzmir'de meydana gelen şiddetli deprem sonrası bir JAK taburunun, AFAD ekipleri ile birlikte Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklarla bölgeye intikal ettiğini duyurdu.

#20
Foto - KANDİLLİ RASATHANESİ: 30-40 KİLOMETRELİK FAY KIRILDI Kandilli Rasathanesi, İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin son dakika bilgileri paylaştı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, depremin normal bir deprem olduğunu ve şuana kadar 21 artçı depremin meydana geldiğini söyledi. 1.5 saatte 21 artçı deprem meydana geldi.

KANDİLLİ RASATHANESİ: 30-40 KİLOMETRELİK FAY KIRILDI Kandilli Rasathanesi, İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin son dakika bilgileri paylaştı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, depremin normal bir deprem olduğunu ve şuana kadar 21 artçı depremin meydana geldiğini söyledi. 1.5 saatte 21 artçı deprem meydana geldi.

#21
Foto - Özener, depremde 30-40 kilometrelik bir fay kırılması olduğunu söyledi.

Özener, depremde 30-40 kilometrelik bir fay kırılması olduğunu söyledi.

#22
Foto - 1 kişinin boğularak can vermesine neden olan tsunami tehlikesine dikkat çeken Özener,

1 kişinin boğularak can vermesine neden olan tsunami tehlikesine dikkat çeken Özener, "Sosyal medyada dalgaları ve teknelerin birbirine çarpışını gördünüz. Bizim vatandaşlardan istirhamımız kıyı bölgelerindeyseniz denize bakmak yerine süratle kıyıdan uzaklaşın" dedi.

#23
Foto - Prof. Özener, 6 büyüklüğüne kadar artçıların bir hafta, 10 gün daha devam etmesini beklediklerini söyledi.

Prof. Özener, 6 büyüklüğüne kadar artçıların bir hafta, 10 gün daha devam etmesini beklediklerini söyledi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23