• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
27
Dünya gündemini altüst ettiler! 4 süper güç birleşti… Savaş gemileri bölgeye girdi

2021-10-13 18:59:54
Dünya gündemini altüst ettiler! 4 süper güç birleşti… Savaş gemileri bölgeye girdi

Dünya Çin ile Tayvan arasındaki krize odaklanırken çok farklı gelişme yaşandı.

#1
Foto - Son dakika haberlere göre, küresel dominasyon hedefine adım adım ilerleyen Çin'e karşı birleşen dört dev ülke, donanmalarını sahaya sürdü. Pekin'in vereceği tepki merakla beklenmeye başladı. Japonya'dan da açıklama geldi. Çin'in Tayvan'ı işgal etme niyetini iyiden iyiye açık etmesinin ardından tansiyonun iyice arttığı bölgede, Pekin yönetiminin hiç hoşuna gitmeyecek bir hareketlilik yaşanıyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping,

Son dakika haberlere göre, küresel dominasyon hedefine adım adım ilerleyen Çin'e karşı birleşen dört dev ülke, donanmalarını sahaya sürdü. Pekin'in vereceği tepki merakla beklenmeye başladı. Japonya'dan da açıklama geldi. Çin'in Tayvan'ı işgal etme niyetini iyiden iyiye açık etmesinin ardından tansiyonun iyice arttığı bölgede, Pekin yönetiminin hiç hoşuna gitmeyecek bir hareketlilik yaşanıyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, "Anavatanla tarihi yeniden birleşme görevi yerine getirilmeli ve kesinlikle yerine getirilecek" demiş, bu açıklama Washington'ın tepkisini çekmişti.

#2
Foto - Çin'in önde gelen gazetelerinden biri olan ve genellikle Komünist Parti'nin sözcüsü olarak görülen The Global Times ise, ABD'ye korkunç bir tehdit savurarak 'ilk onlar ortadan kaldırılacak' demiş ve ABD özel kuvvetlerinin Tayvan'da bulunmasının, Çin anakarasının

Çin'in önde gelen gazetelerinden biri olan ve genellikle Komünist Parti'nin sözcüsü olarak görülen The Global Times ise, ABD'ye korkunç bir tehdit savurarak 'ilk onlar ortadan kaldırılacak' demiş ve ABD özel kuvvetlerinin Tayvan'da bulunmasının, Çin anakarasının "istilası" anlamına geldiğini savunmuştu.

#3
Foto - Hindistan, Japonya, ABD ve Avustralya'dan gelen deniz kuvvetleri, Malabar 2021'in ikinci aşamasına başladı. ABD Donanması tarafından ev sahipliği yapılan ve Bengal Körfezi'nde yürütülen Malabar 2021, iki aşamada gerçekleştiriliyor.

Hindistan, Japonya, ABD ve Avustralya'dan gelen deniz kuvvetleri, Malabar 2021'in ikinci aşamasına başladı. ABD Donanması tarafından ev sahipliği yapılan ve Bengal Körfezi'nde yürütülen Malabar 2021, iki aşamada gerçekleştiriliyor.

#4
Foto - Hint Okyanusu'nun kuzeydoğusundaki Bengal Körfezi'ndeki ortak tatbikat yarına kadar sürecek. Malabar, Çin'in, Hint-Pasifik bölgesinde artan faaliyetlerine karşı bir girişim olarak görülüyor.

Hint Okyanusu'nun kuzeydoğusundaki Bengal Körfezi'ndeki ortak tatbikat yarına kadar sürecek. Malabar, Çin'in, Hint-Pasifik bölgesinde artan faaliyetlerine karşı bir girişim olarak görülüyor.

#5
Foto - Tatbikat, katılımcı ülkeler arasında ileri savaş taktiklerinin planlanması, eğitimi ve istihdamını geliştirmek için tasarlandı. Hindistan Donanması, INS Ranvijay, INS Satpura, P8I uzun menzilli deniz karakol uçağı ve bir denizaltı ile temsil edilecek.

Tatbikat, katılımcı ülkeler arasında ileri savaş taktiklerinin planlanması, eğitimi ve istihdamını geliştirmek için tasarlandı. Hindistan Donanması, INS Ranvijay, INS Satpura, P8I uzun menzilli deniz karakol uçağı ve bir denizaltı ile temsil edilecek.

#6
Foto - Tatbikata ABD Donanması'nın uçak gemisi USS Carl'ın yanı sıra USS Lake Champlain ve USS Stockdale muhripleri de katılıyor. HMAS Ballarat ve HMAS Sirius, tatbikatta JS Kaga ve JS Murasame tarafından Avustralya Kraliyet Donanması ve Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ni temsil edecek. Hindistan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, tatbikatın ikinci aşamasının, tatbikatın bu yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen ilk aşamasında geliştirilen koordinasyon ve birlikte çalışabilirlik üzerine inşa edileceğini söyledi. Diğer faaliyetlerin yanı sıra, tatbikatlar gelişmiş yüzey ve anti-denizaltı savaş (ASW) tatbikatları ve silahlara odaklanacak.

Tatbikata ABD Donanması'nın uçak gemisi USS Carl'ın yanı sıra USS Lake Champlain ve USS Stockdale muhripleri de katılıyor. HMAS Ballarat ve HMAS Sirius, tatbikatta JS Kaga ve JS Murasame tarafından Avustralya Kraliyet Donanması ve Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ni temsil edecek. Hindistan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, tatbikatın ikinci aşamasının, tatbikatın bu yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen ilk aşamasında geliştirilen koordinasyon ve birlikte çalışabilirlik üzerine inşa edileceğini söyledi. Diğer faaliyetlerin yanı sıra, tatbikatlar gelişmiş yüzey ve anti-denizaltı savaş (ASW) tatbikatları ve silahlara odaklanacak.

#7
Foto - JAPONYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ne (MSDF) göre tatbikata ABD donanmasına ait nükleer güçle çalışan uçak gemisi Carl Vinson, bir Avustralya fırkateyni, bir Hindistan destroyeri ve iki Japon gemisi katılıyor.

JAPONYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ne (MSDF) göre tatbikata ABD donanmasına ait nükleer güçle çalışan uçak gemisi Carl Vinson, bir Avustralya fırkateyni, bir Hindistan destroyeri ve iki Japon gemisi katılıyor.

#8
Foto - Japonya'da Kabine Baş Sekreter Yardımcısı Kihara Seiji, düzenlediği basın toplantısında, tatbikatın

Japonya'da Kabine Baş Sekreter Yardımcısı Kihara Seiji, düzenlediği basın toplantısında, tatbikatın "serbest ve açık Hint-Pasifik" vizyonunun hayata geçirilmesi için 4 ülkenin ilişkilerini güçlendirmesini umduklarını bildirdi. İlki Hindistan ve ABD donanmalarınca 1992'de düzenlenen Malabar tatbikatlarına Japonya 2015'te dahil olmuştu.

#9
Foto - PEKİN MEDYASINDA SAVAŞ ÇIĞLIKLARI Çin devlet medyası, işgal korkusuyla yaşayan Tayvan'daki ABD birliklerine

PEKİN MEDYASINDA SAVAŞ ÇIĞLIKLARI Çin devlet medyası, işgal korkusuyla yaşayan Tayvan'daki ABD birliklerine "her an saldırı" düzenlenebileceğini yazdı. Pekin, Pentagon'un ABD kuvvetlerinin Tayvan'da asker eğittiği açıklamasına öfkeyle tepki verirken, Başkan Xi Jinping ayrılıkçı yerleşim bölgesi ile "yeniden birleşme" sözü verdi.

#10
Foto - Çin ve Tayvan arasındaki gerilim, komünist devin kendisine ait olduğunu iddia ettiği adayı geri almaya çalışabileceğinden korktuğu için kaynama noktasında. Çin savaş uçakları, yaygın olarak işgal provası olarak görülen devasa tatbikatların bir parçası olarak Tayvan hava sahasına rekor sayıda uçuş gerçekleştiriyor.

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim, komünist devin kendisine ait olduğunu iddia ettiği adayı geri almaya çalışabileceğinden korktuğu için kaynama noktasında. Çin savaş uçakları, yaygın olarak işgal provası olarak görülen devasa tatbikatların bir parçası olarak Tayvan hava sahasına rekor sayıda uçuş gerçekleştiriyor.

#11
Foto - Bir günde 56 savaş uçağıyla 'işgal' sinyali veren Çin, dün sabaha karşı beklenen açıklamayı yaptı ve uluslararası haber ajansları gelişmeyi 'acil' koduyla dünyaya duyurdu. Çin lideri Xi Jinping, bugün başkent Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda kürsüye çıktı ve bağımsızlığını tanımadıkları güney komşusu Tayvan'a açık mesajlar gönderdi.

Bir günde 56 savaş uçağıyla 'işgal' sinyali veren Çin, dün sabaha karşı beklenen açıklamayı yaptı ve uluslararası haber ajansları gelişmeyi 'acil' koduyla dünyaya duyurdu. Çin lideri Xi Jinping, bugün başkent Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda kürsüye çıktı ve bağımsızlığını tanımadıkları güney komşusu Tayvan'a açık mesajlar gönderdi.

#12
Foto - 'Tek Çin' politikasını yineleyen Xi, Tayvan'la yeniden birleşmenin olacağını ve olması gerektiğini söyledi. Çin'de hanedanlığın yıkılıp cumhuriyetin ilan edilmesinin 110'uncu yıldönümünde konuşan Xi Jinping,

'Tek Çin' politikasını yineleyen Xi, Tayvan'la yeniden birleşmenin olacağını ve olması gerektiğini söyledi. Çin'de hanedanlığın yıkılıp cumhuriyetin ilan edilmesinin 110'uncu yıldönümünde konuşan Xi Jinping, "Anavatanla tarihi yeniden birleşme görevi yerine getirilmeli ve kesinlikle yerine getirilecek" dedi.

#13
Foto - ABD her zaman Tayvan'ı savunma sözü verdi ancak Çin bir saldırı başlatırsa, Washington, Pekin ile potansiyel olarak küresel bir savaşa dönüşecek, yıkıcı bir seçimle karşı karşıya kalacak.

ABD her zaman Tayvan'ı savunma sözü verdi ancak Çin bir saldırı başlatırsa, Washington, Pekin ile potansiyel olarak küresel bir savaşa dönüşecek, yıkıcı bir seçimle karşı karşıya kalacak.

#14
Foto - 'İLK ABD PERSONELİ ORTADAN KALDIRILACAK' Çin'in önde gelen gazetelerinden biri olan ve genellikle Komünist Parti'nin sözcüsü olarak görülen The Global Times, ABD'ye korkunç bir uyarıda bulundu ve ABD özel kuvvetlerinin Tayvan'da bulunmasının, Çin anakarasının

'İLK ABD PERSONELİ ORTADAN KALDIRILACAK' Çin'in önde gelen gazetelerinden biri olan ve genellikle Komünist Parti'nin sözcüsü olarak görülen The Global Times, ABD'ye korkunç bir uyarıda bulundu ve ABD özel kuvvetlerinin Tayvan'da bulunmasının, Çin anakarasının "istilası" anlamına geldiğini savundu.

#15
Foto - Global Times,

Global Times, "Tayvan Boğazı'nda bir savaş patlak verdiğinde, ilk ortadan kaldırılacaklar bu ABD askeri personeli olacak" tehdidinde bulundu ve Cuma günü yayınlanan başyazıda, "Anakara, onlara karşı her an askeri saldırı düzenleme hakkına sahiptir" dedi. 929 kelimelik makale ayrıca, Afganistan'daki başarısızlıkları nedeniyle Washington'la alay etti ve ABD'nin Tayvan'ı savunmak için bir savaşa katılmaya karar vermesi ve halinde "dayanılmaz" kayıplarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

#16
Foto -

"Savaşı kışkırtmak için ateşle oynadıklarını ve eylemlerinin getireceği sonuçların hem ABD hem de Tayvan için katlanılmaz olduğunu bilmelerini sağlamalıyız. Washington'ın, tehlikeli bir oyun oynadığını ve genç ABD askerlerinin hayatlarını riske attığını anlamasını sağlamalıyız."

#17
Foto - SALDIRI ARTIK 'DAHA GERÇEKÇİ BİR SEÇENEK' Başyazı, Tayvan'a askeri bir saldırıyı

SALDIRI ARTIK 'DAHA GERÇEKÇİ BİR SEÇENEK' Başyazı, Tayvan'a askeri bir saldırıyı "giderek daha gerçekçi bir seçenek" olarak nitelendirdi. Başyazı ayrıca, ABD varlığının Çin'in Tayvan'a karşı potansiyel askeri eylemini "hızlandıracağını" çünkü bunun yalnızca "anakaranın zorla yeniden birleşmeyi gerçekleştirme kararlılığını pekiştireceğini" savundu.

#18
Foto - Xi'nin açıklamasını 06.01'de 'son dakika' koduyla geçen Reuters haber ajansı, Çin liderinin doğrudan bir askeri güç kullanmaktan söz etmediğini kaydediyor. Ancak, Xi'nin Tayvan'ın kesinlikle yeniden Çin toprağı olacağını üstüne basarak dile getirmesi gözden kaçacak gibi değil.

Xi'nin açıklamasını 06.01'de 'son dakika' koduyla geçen Reuters haber ajansı, Çin liderinin doğrudan bir askeri güç kullanmaktan söz etmediğini kaydediyor. Ancak, Xi'nin Tayvan'ın kesinlikle yeniden Çin toprağı olacağını üstüne basarak dile getirmesi gözden kaçacak gibi değil.

#19
Foto - Modern Çin'in Mao'dan bu yana en güçlü lideri olan Xi, Temmuz ayında herhangi bir bağımsızlık girişiminin ezileceğini belirtmişti. 2019 yılında ise doğrudan askeri güç kullanımıyla ada ülkesini tehdit etmişti.

Modern Çin'in Mao'dan bu yana en güçlü lideri olan Xi, Temmuz ayında herhangi bir bağımsızlık girişiminin ezileceğini belirtmişti. 2019 yılında ise doğrudan askeri güç kullanımıyla ada ülkesini tehdit etmişti.

#20
Foto - Çin liderinin sözleri dünyada yankı buldu. BBC manşetinden 'Xi Tayvan'la yeniden birleşme için yemin etti' başlığını atarken, Al Jazeera 'Xi Tayvan'la yeniden birleşme için yemin etti ancak güç kullanma tehdidinden kaçındı' manşetiyle okurlarının karşısına çıktı.

Çin liderinin sözleri dünyada yankı buldu. BBC manşetinden 'Xi Tayvan'la yeniden birleşme için yemin etti' başlığını atarken, Al Jazeera 'Xi Tayvan'la yeniden birleşme için yemin etti ancak güç kullanma tehdidinden kaçındı' manşetiyle okurlarının karşısına çıktı.

#21
Foto - DAKİKALAR SONRA YANIT GELDİ Pekin'den yapılan açıklamalara Tayvan'dan dakikalar sonra yanıt geldi. Taipei yönetimi, Tayvanlıların kendi ülkelerinin geleceğini ellerinde tuttuklarını, 'tek ülke, iki sistem'i reddettiklerini vurguladı.

DAKİKALAR SONRA YANIT GELDİ Pekin'den yapılan açıklamalara Tayvan'dan dakikalar sonra yanıt geldi. Taipei yönetimi, Tayvanlıların kendi ülkelerinin geleceğini ellerinde tuttuklarını, 'tek ülke, iki sistem'i reddettiklerini vurguladı.

#22
Foto - Tayvan'ın müttefikleri ABD, İngiltere ve diğer ülkelerle Güney Çin Denizi'nde karşı karşıya gelen Çin ordusu, yeryüzünün en tehlikeli noktasında seyreden uçak gemilerini gölge gibi takip ediyor.

Tayvan'ın müttefikleri ABD, İngiltere ve diğer ülkelerle Güney Çin Denizi'nde karşı karşıya gelen Çin ordusu, yeryüzünün en tehlikeli noktasında seyreden uçak gemilerini gölge gibi takip ediyor.

#23
Foto - Çin, kuruluşunun 72. yıldönümünde başlayan sortilerle birkaç gün içinde Tayvan'ın üzerine 150'den fazla savaş uçağı gönderdi. 4 Ekim tarihinde 56 savaş uçağı birden Tayvan hava sahasına girdi.

Çin, kuruluşunun 72. yıldönümünde başlayan sortilerle birkaç gün içinde Tayvan'ın üzerine 150'den fazla savaş uçağı gönderdi. 4 Ekim tarihinde 56 savaş uçağı birden Tayvan hava sahasına girdi.

#24
Foto - GİZLİCE TEST EDİLEN FÜZE PEKİN'İ VURABİLİR Yükselen tansiyonun bir sıcak çatışmaya dönüşmesinden korkulurken, İngiliz medyası, Tayvan'ın Çin'in başkenti Pekin'i de vurma kapasitesi bulunan bir füze geliştirdiğini yazdı.

GİZLİCE TEST EDİLEN FÜZE PEKİN'İ VURABİLİR Yükselen tansiyonun bir sıcak çatışmaya dönüşmesinden korkulurken, İngiliz medyası, Tayvan'ın Çin'in başkenti Pekin'i de vurma kapasitesi bulunan bir füze geliştirdiğini yazdı.

#25
Foto - Yun Feng(Bulut Zirvesi) adlı füzenin menzili, 1930 kilometreyi buluyor. Çin'in birçok büyük şehrine ulaşabilen füze geçtiğimiz yıl gizlice test edildi, fakat hiçbir zaman resmi olarak doğrulanmış değil. Tayvan'ın yeni füzesine karşılık dünyanın en kalabalık ülkesi Çin kendi uçak gemisini üretti. Ayrıca korku salan hipersonik füzeleri, jetleri ve insansız hava araçları bulunuyor.

Yun Feng(Bulut Zirvesi) adlı füzenin menzili, 1930 kilometreyi buluyor. Çin'in birçok büyük şehrine ulaşabilen füze geçtiğimiz yıl gizlice test edildi, fakat hiçbir zaman resmi olarak doğrulanmış değil. Tayvan'ın yeni füzesine karşılık dünyanın en kalabalık ülkesi Çin kendi uçak gemisini üretti. Ayrıca korku salan hipersonik füzeleri, jetleri ve insansız hava araçları bulunuyor.

#26
Foto - DENİZALTI HASAR ALDI USS Ronald Reagan ve USS Carl Vinson uçak gemilerini bölgeye gönderen ABD'nin bir nükleer denizaltısı ise, alev topuna dönen Güney Çin Denizi'nde 'bilinmeyen bir nesneye' çarptı. Amerikalı yetkililer, 2 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen olayda USS Connecticut denizaltısındaki 15 mürettebatın yaralandığını, yaralıların durumunun hafif olduğunu duyurdu. ABD ordusu, denizaltının çarptığı nesnenin ne olduğunu bilmediklerini, aracın işler halde olduğunu ve ABD'ye ait Guam adasına doğru ilerlediğini belirtiyor. Bir ordu sözcüsü

DENİZALTI HASAR ALDI USS Ronald Reagan ve USS Carl Vinson uçak gemilerini bölgeye gönderen ABD'nin bir nükleer denizaltısı ise, alev topuna dönen Güney Çin Denizi'nde 'bilinmeyen bir nesneye' çarptı. Amerikalı yetkililer, 2 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen olayda USS Connecticut denizaltısındaki 15 mürettebatın yaralandığını, yaralıların durumunun hafif olduğunu duyurdu. ABD ordusu, denizaltının çarptığı nesnenin ne olduğunu bilmediklerini, aracın işler halde olduğunu ve ABD'ye ait Guam adasına doğru ilerlediğini belirtiyor. Bir ordu sözcüsü "Nükleer enerji üretim kısmı hasar görmedi ve denizaltı tüm işlevlerini sürdürebiliyor. Hasarın boyutu değerlendiriliyor. ABD Donanması'ndan yardım talep etmeye gerek olacak bir durum yaşanmadı" dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23