• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Çoban çökerten çayının faydaları nelerdir?

2022-06-23 18:03:24
Çoban çökerten çayının faydaları nelerdir?

Avustralya’da yetişmiş olan çoban çökerten bitkisi, bir çok kişinin ismini henüz yeni duyduğu, ama bir çok faydası olan ve bunları duyunca sahip olmak isteyeceğiniz bir bitkidir.

#1
Foto - Çoban çökerten otu, sert iğneli bir bitkidir. Botanikte geçen adı Tribulus terrestis olarak ifade edilir. Bulunduğu familya, yaban kimyonu familyasıdır. Doğada kendiliğinden yetişme imkanı bulan, toprağa yatay şekilde yerleşen ve büyüyen bir ot türüdür.

Çoban çökerten otu, sert iğneli bir bitkidir. Botanikte geçen adı Tribulus terrestis olarak ifade edilir. Bulunduğu familya, yaban kimyonu familyasıdır. Doğada kendiliğinden yetişme imkanı bulan, toprağa yatay şekilde yerleşen ve büyüyen bir ot türüdür.

#2
Foto - Çoban Çökertenin Sağlık Açısından Yararları Alerji, egzama, sedef hastalığı ya da uyuz gibi önemli dermatolojik problemlerde etkili olan çoban çökerten ciltteki kızarıklıkları ciddi oranda azaltmaktadır. Göğüs ağrılarını da dindiren bu bitki için yapılan bazı çalışmalar insanda koroner dolaşımı arttırdığını göstermektedir. Bu da anemi tedavisinde bu bitkinin kullanılmasını sağlamıştır.

Çoban Çökertenin Sağlık Açısından Yararları Alerji, egzama, sedef hastalığı ya da uyuz gibi önemli dermatolojik problemlerde etkili olan çoban çökerten ciltteki kızarıklıkları ciddi oranda azaltmaktadır. Göğüs ağrılarını da dindiren bu bitki için yapılan bazı çalışmalar insanda koroner dolaşımı arttırdığını göstermektedir. Bu da anemi tedavisinde bu bitkinin kullanılmasını sağlamıştır.

#3
Foto - Sindirim sistemi için de kullanabileceğiniz bitki, müshil etkisi gösterir. Kas spazmlarını ve kolit ağrılarını da yatıştırmaktadır. Bağırsak gazları da çoban çökerten çayı sayesinde rahatlamaya kavuşur. Bağırsak parazitlerinden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Dolaşım sistemini iyileştirme etkisi olduğu için aslında muhakkak kullanılması gereken bitkilerdendir.

Sindirim sistemi için de kullanabileceğiniz bitki, müshil etkisi gösterir. Kas spazmlarını ve kolit ağrılarını da yatıştırmaktadır. Bağırsak gazları da çoban çökerten çayı sayesinde rahatlamaya kavuşur. Bağırsak parazitlerinden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Dolaşım sistemini iyileştirme etkisi olduğu için aslında muhakkak kullanılması gereken bitkilerdendir.

#4
Foto - Çoban çökerten bitkisi çayı nasıl yapılır? 1 su bardağı kaynamış suyun içine yalnızca bir çay kaşığı çoban çökerten tohumu ekledikten sonra 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonrasında çayı süzerek tüketebilirsiniz.

Çoban çökerten bitkisi çayı nasıl yapılır? 1 su bardağı kaynamış suyun içine yalnızca bir çay kaşığı çoban çökerten tohumu ekledikten sonra 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonrasında çayı süzerek tüketebilirsiniz.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23