• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
Büyükbaş hayvana kaç hisse verilir? | Büyükbaş hayvana kaç kişi girer?

2020-06-30 13:41:01
Büyükbaş hayvana kaç hisse verilir? | Büyükbaş hayvana kaç kişi girer?

Kurban bayramına kısa bir süre kaldı. Kurban bayramında büyükbaş hayvan kesmek isteyenler “Kimler kurban kesmeli?” , “Kurban ibadetinin hükmü nedir?” , “Büyükbaş hayvana en fazla kaç ortak alınır?” , “4 kişi büyükbaş hayvana ortak olabilir mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, büyükbş hayvan kaç ortakla, hisseyle kesilebilir.

#1
Foto - Kurban ibadetinin hükmü nedir? Hanefî mezhebine göre akıl sağlığı yerinde, buluğa ermiş, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka -nâmî (artıcı) olup olmadığına ve üzerinden bir yıl geçip geçmediğine bakılmaksızın- nisap miktarı mala sahip olup seferî olmayan her Müslümanın kurban bayramı günlerinde udhiyye kurbanı kesmesi vaciptir. Diğer mezheplerin çoğuna göre ise bu kurbanı kesmek sünnet-i müekkededir.

Kurban ibadetinin hükmü nedir? Hanefî mezhebine göre akıl sağlığı yerinde, buluğa ermiş, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka -nâmî (artıcı) olup olmadığına ve üzerinden bir yıl geçip geçmediğine bakılmaksızın- nisap miktarı mala sahip olup seferî olmayan her Müslümanın kurban bayramı günlerinde udhiyye kurbanı kesmesi vaciptir. Diğer mezheplerin çoğuna göre ise bu kurbanı kesmek sünnet-i müekkededir.

#2
Foto - Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka -nâmî (artıcı) olup olmadığına ve üzerinden bir yıl geçip geçmediğine bakılmaksızın- nisap miktarı mala sahip olup seferî olmayan her Müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. Buna göre yukarıda zikredilen şartları taşıyıp, temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gram altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir.

Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka -nâmî (artıcı) olup olmadığına ve üzerinden bir yıl geçip geçmediğine bakılmaksızın- nisap miktarı mala sahip olup seferî olmayan her Müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. Buna göre yukarıda zikredilen şartları taşıyıp, temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gram altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir.

#3
Foto - Büyükbaş hayvana kaç hisse verilir? |Büyükbaş hayvana kaç kişi girer? Kurban bayramında büyükbaş kesecek olanlar bir hayvana kaç ortak dahil edileceğini merak ediyor. Büyükbaş hayvanlara kurban niyetiyle yedi kişiye kadar ortak olunabilir.

Büyükbaş hayvana kaç hisse verilir? |Büyükbaş hayvana kaç kişi girer? Kurban bayramında büyükbaş kesecek olanlar bir hayvana kaç ortak dahil edileceğini merak ediyor. Büyükbaş hayvanlara kurban niyetiyle yedi kişiye kadar ortak olunabilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı