• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
Bu içecekler dişleri mahvediyor! Uzmanlar uyardı

2020-08-04 12:02:11
Bu içecekler dişleri mahvediyor! Uzmanlar uyardı

Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin dişleriniz üzerinde bir etkisi vardır. Bazı içecekler sadece dişlerinizi lekelemekle kalmaz diş minesini yumuşatabilir.

#1
Foto - Bu da dişlerinizi hem daha hassas hem de daha kolay çürümesine sebep olur. Daha sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışıyorsanız, içtiklerinizin dişlerinize nasıl zarar verebileceğini ve bunun yerine neyin daha iyi olabileceğini keşfedin.

Bu da dişlerinizi hem daha hassas hem de daha kolay çürümesine sebep olur. Daha sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışıyorsanız, içtiklerinizin dişlerinize nasıl zarar verebileceğini ve bunun yerine neyin daha iyi olabileceğini keşfedin.

#2
Foto - Soda dişe zarar verir mi? Sodanın masum ve yararlı olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki özeliklerde meyveli olanlar dişlerinize zarar verecek asit ve şeker içerirler. Hatta tek bir şişe önerilen günlük şeker miktarından daha fazlasını içerir.

Soda dişe zarar verir mi? Sodanın masum ve yararlı olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki özeliklerde meyveli olanlar dişlerinize zarar verecek asit ve şeker içerirler. Hatta tek bir şişe önerilen günlük şeker miktarından daha fazlasını içerir.

#3
Foto - Ayrıca, birçok sodaya daha kolay ve zevkle içilsin diye sitrik veya fosforik asit eklenmiştir, bu asitler dişlerinizi koruyan mineyi yıpratabilir.

Ayrıca, birçok sodaya daha kolay ve zevkle içilsin diye sitrik veya fosforik asit eklenmiştir, bu asitler dişlerinizi koruyan mineyi yıpratabilir.

#4
Foto - Meyve suyu dişlerimize zararlı mı? Meyve suyunun sodaya daha sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa meyve suları bir şişe soda kadar şeker içerir. Meyve suları doğal bir meyveden de çok daha fazla asit içerirler. Meyve suyundan vazgeçemem diyorsanız, şekeri düşük seçenekleri tercih edebilirsiniz. Bir diğer çözüm ise; meyve suyunuzu yarısı oranında suyla sulandırarak en azından asit ve şeker oranını düşürebilirsiniz.

Meyve suyu dişlerimize zararlı mı? Meyve suyunun sodaya daha sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa meyve suları bir şişe soda kadar şeker içerir. Meyve suları doğal bir meyveden de çok daha fazla asit içerirler. Meyve suyundan vazgeçemem diyorsanız, şekeri düşük seçenekleri tercih edebilirsiniz. Bir diğer çözüm ise; meyve suyunuzu yarısı oranında suyla sulandırarak en azından asit ve şeker oranını düşürebilirsiniz.

#5
Foto - Sebze suyu ve dişlerimiz Meyve suyundan daha sağlıklı bir seçim olduğu kesin. Sebze suyu hazırlarken en sağlıklı alternatifler: Ispanak, lahana, kereviz, maydanoz, brokoli, salatalık olabilir.

Sebze suyu ve dişlerimiz Meyve suyundan daha sağlıklı bir seçim olduğu kesin. Sebze suyu hazırlarken en sağlıklı alternatifler: Ispanak, lahana, kereviz, maydanoz, brokoli, salatalık olabilir.

#6
Foto - Bunlar hem kalsiyum hem C vitamini hemde diş eti problemleriyle savaşmaya yardımcı olabilecek B vitamini içerirler. Sebze suyunuzda biraz tat isterseniz, havuç veya elma ilave edebilirsiniz.

Bunlar hem kalsiyum hem C vitamini hemde diş eti problemleriyle savaşmaya yardımcı olabilecek B vitamini içerirler. Sebze suyunuzda biraz tat isterseniz, havuç veya elma ilave edebilirsiniz.

#7
Foto - Çay dişlere faydalı mı? Her çay türünün dişleriniz üzerindeki etkisi farklıdır. Yeşil çay içmenin çürümeyi önleme ve diş eti sağlığı üzerine olumlu etkileri saptanmıştır. Demlenmiş siyah çaylar 5.5'in üzerinde bir pH'a sahiptir, bu da onları diş minesi için daha güvenli hale getirdiği için bolca tüketmenizde hiçbir sakınca yok. Bunun yanında birçok buzlu çay düşük bir pH’a sahiptir bu nedenle diş minesi için zararlı etkileri vardır. Ayrıca, bazı buzlu çaylar yüksek seviyede şeker içerikleri nedeniyle de dişler için sağlıklı bir alternatif değiller.

Çay dişlere faydalı mı? Her çay türünün dişleriniz üzerindeki etkisi farklıdır. Yeşil çay içmenin çürümeyi önleme ve diş eti sağlığı üzerine olumlu etkileri saptanmıştır. Demlenmiş siyah çaylar 5.5'in üzerinde bir pH'a sahiptir, bu da onları diş minesi için daha güvenli hale getirdiği için bolca tüketmenizde hiçbir sakınca yok. Bunun yanında birçok buzlu çay düşük bir pH’a sahiptir bu nedenle diş minesi için zararlı etkileri vardır. Ayrıca, bazı buzlu çaylar yüksek seviyede şeker içerikleri nedeniyle de dişler için sağlıklı bir alternatif değiller.

#8
Foto - Suyun dişlere etkisi nedir? Dişleriniz ve sağlığınız için en iyi seçenek elbette su. Sağlıklı bir seçenek olmasının dışında içtiğiniz anda ağız boşluğunda kalan yiyecekleri, asitleri, bakterileri ve şekerleri yıkayarak dişlerinizi temizlemeye yardımcı olur.

Suyun dişlere etkisi nedir? Dişleriniz ve sağlığınız için en iyi seçenek elbette su. Sağlıklı bir seçenek olmasının dışında içtiğiniz anda ağız boşluğunda kalan yiyecekleri, asitleri, bakterileri ve şekerleri yıkayarak dişlerinizi temizlemeye yardımcı olur.

#9
Foto - Ayrıca ağzınızdaki pH dengesini düzenler üstüne sizi şişmanlatmaz çünkü kalorisi yoktur. Ayrıca dişlerinizi çürümeye karşı koruyan mineraller içeren tükürüğün artmasına da yardımcı olur.

Ayrıca ağzınızdaki pH dengesini düzenler üstüne sizi şişmanlatmaz çünkü kalorisi yoktur. Ayrıca dişlerinizi çürümeye karşı koruyan mineraller içeren tükürüğün artmasına da yardımcı olur.

#10
Foto - Süt Süt, sağlıklı bir gülümseme için mükemmel bir seçenek. Süt, dişleri ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum yönünden zengindir. Ayrıca, içeriğinde bulunan Kazein, diş minesini güçlendirerek diş çürümesine engel olur. Diş minesini korumaya ve onarmaya yarayan fosfor içeriğiyle de harika bir seçim olma konusunda diğer içecekleri geride bırakıyor.

Süt Süt, sağlıklı bir gülümseme için mükemmel bir seçenek. Süt, dişleri ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum yönünden zengindir. Ayrıca, içeriğinde bulunan Kazein, diş minesini güçlendirerek diş çürümesine engel olur. Diş minesini korumaya ve onarmaya yarayan fosfor içeriğiyle de harika bir seçim olma konusunda diğer içecekleri geride bırakıyor.

#11
Foto - Spor içecekleri dişlere gerçekten zararlı mı? Spor içecekleri, egzersiz sırasında kaybettiğiniz vitamin ve minerallerin tekrar vücuda kazandırmak için pazarlansa da pek çogu bazı gazlı içeceklerden daha fazla şeker içerir Hatta bu miktar bir şişe de 19 grama kadar çıkabilir.. Daha da kötüsü içerdikleri sodyum miktarı nerdeyse bir paket cips kadardır. Bu şeker ve sodyum miktarı diş minenize vereceği hasarın yanında egzersiz sonrası ekstra kalori demek.

Spor içecekleri dişlere gerçekten zararlı mı? Spor içecekleri, egzersiz sırasında kaybettiğiniz vitamin ve minerallerin tekrar vücuda kazandırmak için pazarlansa da pek çogu bazı gazlı içeceklerden daha fazla şeker içerir Hatta bu miktar bir şişe de 19 grama kadar çıkabilir.. Daha da kötüsü içerdikleri sodyum miktarı nerdeyse bir paket cips kadardır. Bu şeker ve sodyum miktarı diş minenize vereceği hasarın yanında egzersiz sonrası ekstra kalori demek.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı