• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Bir ilçe topraktan servet çıkaracak! Hasadına başlanan üründen ekonomiye 3 milyon liralık katkı

2020-09-15 15:29:49
Bir ilçe topraktan servet çıkaracak! Hasadına başlanan üründen ekonomiye 3 milyon liralık katkı

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde hasadına başlanan aspirden ilçe ekonomisine 3 milyon liralık katkı sağlanması bekleniyor.

#1
Foto - Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde 4 bini 30 yıldır hiç ekilmemiş olan toplam 6 bin 141 dönümlük arazide ekilen ve hasadına başlanan aspirden ilçe ekonomisine 3 milyon liralık katkı sağlanması bekleniyor. Aspir üretimiyle tarlası işlenen bir çiftçi ise,

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde 4 bini 30 yıldır hiç ekilmemiş olan toplam 6 bin 141 dönümlük arazide ekilen ve hasadına başlanan aspirden ilçe ekonomisine 3 milyon liralık katkı sağlanması bekleniyor. Aspir üretimiyle tarlası işlenen bir çiftçi ise, "Bu üründen tahmini olarak 50 ile 100 bin lira gelir elde edeceğim." dedi.

#2
Foto - Gümüşhane'nin Şiran ilçesi Belediye Başkanı Mutlu Özel önderliğinde başlatılan proje ile ilçede 30 yıldır ekilmeyen arazilerde aspir üretimi yapıldı. Belediye şirketi marifetiyle gerçekleştirilen proje kapsamında ilçedeki tarımsal kapasitenin geliştirilmesi amacıyla belediye bünyesinde Şiran Bel 1877 Tarım AŞ'yi kuruldu.

Gümüşhane'nin Şiran ilçesi Belediye Başkanı Mutlu Özel önderliğinde başlatılan proje ile ilçede 30 yıldır ekilmeyen arazilerde aspir üretimi yapıldı. Belediye şirketi marifetiyle gerçekleştirilen proje kapsamında ilçedeki tarımsal kapasitenin geliştirilmesi amacıyla belediye bünyesinde Şiran Bel 1877 Tarım AŞ'yi kuruldu.

#3
Foto - Proje kapsamında ilçede yaklaşık 4 bin dönümü 30 yıldır hiç ekilmeyen toplamda 6 bin 141 dönüm alana aspir ekildi. Geçen yıl ağustos ayında ekilen aspir bitkisinin ilk hasadı başladı. Çiftçinin kalkınması amacıyla ekonomik değeri yüksek ürünlere yöneldiklerini belirten Özel, hasadına başlanan aspirin ilçe ekonomisine 3 milyon liralık katma değer sağlayacağını ifade etti.

Proje kapsamında ilçede yaklaşık 4 bin dönümü 30 yıldır hiç ekilmeyen toplamda 6 bin 141 dönüm alana aspir ekildi. Geçen yıl ağustos ayında ekilen aspir bitkisinin ilk hasadı başladı. Çiftçinin kalkınması amacıyla ekonomik değeri yüksek ürünlere yöneldiklerini belirten Özel, hasadına başlanan aspirin ilçe ekonomisine 3 milyon liralık katma değer sağlayacağını ifade etti.

#4
Foto - Aspirin yalancı safran olarak da anıldığını ve E vitamini açısından özellikle Çin'de büyük rağbet gördüğünü aktaran Özel, gelecek yıl Şiran'da ekim alanını 20 bin dönüme çıkarmayı hedeflediklerine işaret etti ve Kelkit ve Köse'deki arazileri de projeye dahil etmek istediklerini dile getirdi.

Aspirin yalancı safran olarak da anıldığını ve E vitamini açısından özellikle Çin'de büyük rağbet gördüğünü aktaran Özel, gelecek yıl Şiran'da ekim alanını 20 bin dönüme çıkarmayı hedeflediklerine işaret etti ve Kelkit ve Köse'deki arazileri de projeye dahil etmek istediklerini dile getirdi.

#5
Foto - Proje kapsamında Nihai olarak 100 bin dönüm ekili alan kazanmayı hedeflediklerini belirten Özel, Şiran ilçesinde bulunan 35 bin dönüm arazinin en az yüzde 80'inin ekmek istediklerini kaydetti. Hiç boş arazi bırakmak istemediklerini de dile getiren Özel, bu sayede Türkiye ekonomisine de ciddi katkılar sağlamak istediklerini ifade etti.

Proje kapsamında Nihai olarak 100 bin dönüm ekili alan kazanmayı hedeflediklerini belirten Özel, Şiran ilçesinde bulunan 35 bin dönüm arazinin en az yüzde 80'inin ekmek istediklerini kaydetti. Hiç boş arazi bırakmak istemediklerini de dile getiren Özel, bu sayede Türkiye ekonomisine de ciddi katkılar sağlamak istediklerini ifade etti.

#6
Foto - Babuş köyündeki arazisinde ürününü hasat eden ve Belediye ile Başkan Özel'e teşekkür eden çiftçi İlhan Turan da projeden son derece memnun olduğunu belirterek, 150 dönüm arazisine ektiği aspirden 50 ile 100 bin lira gelir elde edeceğini dile getirdi.

Babuş köyündeki arazisinde ürününü hasat eden ve Belediye ile Başkan Özel'e teşekkür eden çiftçi İlhan Turan da projeden son derece memnun olduğunu belirterek, 150 dönüm arazisine ektiği aspirden 50 ile 100 bin lira gelir elde edeceğini dile getirdi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı