• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
Balzamik sirkenin faydaları nelerdir?

2020-04-06 18:32:42
Balzamik sirkenin faydaları nelerdir?

Yapılışı uzun süre ve emek isteyen, salata ve yemeklere bambaşka aromalar katan balzamik sirkenin faydaları nelerdir?

#1
Foto - Balzamik sirke nedir? Balzamik kelime olarak “kokulu” anlamına gelen “balsamico” dan gelir. Günlük hayatta balsamik veya balzamik olarak da karşımıza çıkabilir. Balzamik sirkenin aslı, İtalya’nın Modena bölgesinde yetişen üzümlerle yapılan keskin kokulu sirkedir. Balzamik sirke iyi olgunlaşmış üzümlerin şıra haline getirilmesiyle ortalama 25-30 saat kaynatılarak kıvamlı bir hale getirilip daha sonra meşe ağacından yapılmış fıçılarda uzun süre dinlendirilmesiyle elde edilir. Meşe ağacının kullanılma sebebi meşenin aromasının sirkeye geçmesini sağlamaktır.

Balzamik sirke nedir? Balzamik kelime olarak “kokulu” anlamına gelen “balsamico” dan gelir. Günlük hayatta balsamik veya balzamik olarak da karşımıza çıkabilir. Balzamik sirkenin aslı, İtalya’nın Modena bölgesinde yetişen üzümlerle yapılan keskin kokulu sirkedir. Balzamik sirke iyi olgunlaşmış üzümlerin şıra haline getirilmesiyle ortalama 25-30 saat kaynatılarak kıvamlı bir hale getirilip daha sonra meşe ağacından yapılmış fıçılarda uzun süre dinlendirilmesiyle elde edilir. Meşe ağacının kullanılma sebebi meşenin aromasının sirkeye geçmesini sağlamaktır.

#2
Foto - Yaptığınız balzamik sirkeyi salatalarda kullanmak dışında makarna, tavuk ve ton balıklı yemeklerde de deneyebilirsiniz. Ancak kendine has aromasını kaybetmemesi için, yemekleri tüketmeden hemen önce ilave etmeyi unutmayın. Balzamik sirke diğer sirkelerden farklı olarak daha kıvamlı ve koyu renkte olur. Bu kıvamlı ve koyu haliyle tüketmek yerine dilerseniz, hafif sulandırarak, çeşitli baharatlar ilave edip çeşitlendirerek kullanabilirsiniz.

Yaptığınız balzamik sirkeyi salatalarda kullanmak dışında makarna, tavuk ve ton balıklı yemeklerde de deneyebilirsiniz. Ancak kendine has aromasını kaybetmemesi için, yemekleri tüketmeden hemen önce ilave etmeyi unutmayın. Balzamik sirke diğer sirkelerden farklı olarak daha kıvamlı ve koyu renkte olur. Bu kıvamlı ve koyu haliyle tüketmek yerine dilerseniz, hafif sulandırarak, çeşitli baharatlar ilave edip çeşitlendirerek kullanabilirsiniz.

#3
Foto - Balsamik sirkenin faydaları Kilo verme Balsamik sirkenin kalorisi düşüktür. Bu da kilo vermek isteyenler için ideal bir bileşendir. Kan basıncı Sirkenin içinde bulunan potasyum, bir vazodilatatör işlevi görür ve hipertansiyon riskinizi azaltabilir, bu da kalp sağlığını bir bütün olarak korur. Kan şekeri Çalışmalar, bu tip sirke kullanımının, diyabetik hastalar için iyi bir haber olan, kandaki glukoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Sindirim Beslenmenize herhangi bir sirke eklemek bağışıklık sisteminizi canlandırabilir. Bu ayrıca mide iltihabının azaltılmasına yardımcı olabilir, sonuçta kabızlık ve mide rahatsızlığı semptomlarını ortadan kaldırabilir. Kolesterol Balsamik sirke, genel kolesterol seviyenizi kontrol etmekle doğrudan bağlantılıdır, bu da ateroskleroz riskini azaltabilir, ayrıca kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığı riskini düşürebilir. Cilt sağlığı Bu sirke içinde bulunan bitkisel besin maddeleri serbest radikalleri nötralize edebilir ve cilt de dahil olmak üzere vücutta oksidatif strese neden olmasını engelleyebilir, böylece erken yaşlanmayı önleyebilir.

Balsamik sirkenin faydaları Kilo verme Balsamik sirkenin kalorisi düşüktür. Bu da kilo vermek isteyenler için ideal bir bileşendir. Kan basıncı Sirkenin içinde bulunan potasyum, bir vazodilatatör işlevi görür ve hipertansiyon riskinizi azaltabilir, bu da kalp sağlığını bir bütün olarak korur. Kan şekeri Çalışmalar, bu tip sirke kullanımının, diyabetik hastalar için iyi bir haber olan, kandaki glukoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Sindirim Beslenmenize herhangi bir sirke eklemek bağışıklık sisteminizi canlandırabilir. Bu ayrıca mide iltihabının azaltılmasına yardımcı olabilir, sonuçta kabızlık ve mide rahatsızlığı semptomlarını ortadan kaldırabilir. Kolesterol Balsamik sirke, genel kolesterol seviyenizi kontrol etmekle doğrudan bağlantılıdır, bu da ateroskleroz riskini azaltabilir, ayrıca kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığı riskini düşürebilir. Cilt sağlığı Bu sirke içinde bulunan bitkisel besin maddeleri serbest radikalleri nötralize edebilir ve cilt de dahil olmak üzere vücutta oksidatif strese neden olmasını engelleyebilir, böylece erken yaşlanmayı önleyebilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı